در جمع اندک یاران امیر عدالتیم یا در خیل عظیم مخالفان او؟!

در یک کلام با رسیدن نام علی(ع) به گوش هر انسانی؛ از صدر اسلام تاکنون، کودک تا سالمند، مسلمان تا غیرمسلمان و از موافق تا مخالفِ علی(ع)، خواسته یا ناخواسته مفاهیمِ عدالت و صیانت از بیت‎المال به ذهن متبادر می‎گردد. و به گواه اجماع گذشته و حال مسلمان و غیرمسلمان، شهادت ایشان نیز به جرم استقامت در مسیر عدالت بوده است.

در این شب عزیز به ذهنم آمد تا به عنوان مسلمان‎زاده‎ و شیعه‎زاده‎ای که داعیه‎‎ی شیعه و پیرو بودن ما و امثال ما گوش فلک را کر نموده، خود را با معیارها و شاخصه‎‎ی عدالت امیرالمومنین بسنجیم و در عالم خیال، خود را حاضر در عصر ولایت و حکومت ایشان ببینیم تا با قضاوت وجدان به این نتیجه برسیم که با اعمال و رفتارمان کدام سوی میدانیم؟! در جمع اندک یاران امیر عدالتیم یا در خیل عظیم مخالفان او؟!

معیار و ملاک سنجش نیز فرمایشات آن حضرت که:

  • "بدانید فضل و برتری شما بین شما و خداوند است اما نسبت به احکام و تقسیم بیت‎المال مساوی هستید."
  • "بپرهیز از آنکه چیزی را به خود مخصوص گردانی در حالی که همه مردم در آن یکسان و سهیم و شریک باشند."
  • "باید از کارها، آن را بیشتر دوست بداری که نه از حق بگذرد و نه فرو ماند و عدالت را فراگیرتر بُود و رعیت را دلپذیرتر، که ناخشنودی همگان، خشنودی نزدیکان را بی‎اثر گرداند و خشم نزدیکان، خشنودی همگان را زیانی نرساند".
  • "برای ما ممکن نیست که به کسی بیشتر از حقش از بیت‎المال بدهیم."
  • "همانا پست و فرمانداری برای تو وسیلۀ آب و نان نبوده، بلکه امانتی در گردن تو است"
  • "هر مالی که از بیت‎المال به افراد داده به بیت‎المال بر می‎گردد زیرا که حق قدیم را هیچ چیز باطل نمی‎کند. به خدا سوگند اگر بیابم که با آن مال زن‎ها را به کابینه درآورده و مالک کنیزان شده‎اند، آن را باز خواهم گرداند زیرا در عدل گشایشی است و هر کس از عدل دل تنگ شود ستم بر او ناگوارتر خواهد بود."
  • "بخشش حکمرانان از اموال عمومی مسلمانان، ستم و خیانت است."
و ...

 امشب شب قدر است. از خدای علی(ع) بخواهیم تا برای ما اینگونه مقدّر بدارد که به خود آییم و مصداق این فرمایش امیرالمومنین نباشیم که "به نام دین، دنیا را می‎خورند."

/ 0 نظر / 32 بازدید