پژواک . بیت‏المال و اموال عمومی . قسمت دوم، ویژه‏خواری

در ابتدا لازم است بیان گردد که مستند به قوانین متعدد از جمله بند یک ماده واحده قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی و تبصره ماده ۵ قانون‌محاسبات عمومی کشور، شرکت بهره‏برداری مترو به اطلاق واجد عنوان بیت‏المال و اموال عمومی بوده کلیه هزینه‏ها و صَرف اموال آن لزوما می‏بایست منطبق بر ضوابط و مقررات و دارای منشأ و محمل قانونی باشد.

از جمله اقدامات انجام شده طی دو سال گذشته افتتاح حساب‏های متعدد بانکی در شعب مختلف بانک‏ها و انباشت مبالغ کلانی در آن حساب‏ها بوده است که از آن جمله‏اند حساب‏های بانکی در بانک انصار شعبه انقلاب، بانک ملت شعبه فردوسی، بانک مهر اقتصاد شعبه میدان فردوسی و بانک توسعه تعاون شعبه سپهبدقرنی. به طور متوسط در هر یک از این حساب‏ها پنجاه میلیارد ریال توسط شرکت بهره‏برداری واریز شده بود. البته کمترین این مبلغ مربوط به حساب بانک مهر اقتصاد به مبلغ پانزده میلیارد ریال و بیشترین آن مربوط به بانک ملت به مبلغ بیش از یکصد میلیارد ریال بوده است.

حال فارغ از اشکالات قانونی متقن و مستند این اقدام و ...! اشکال مهم وارده به این اقدام نحوه بهره‏مندی عجیب از گردش مالی ایجاد شده در این حساب‏ها می‏باشد. ایجاد رانت و منفعت برای افراد خاصی از بیت‏المال؛ به این شکل که با معرفی‏نامه رسمی شرکت افراد خاصی به اعتبار این حساب‏ها تسهیلات کلان بانکی به صورت قرض‏الحسنه  دریافت نمودند. نکته قابل ذکر اینکه بر اساس اطلاعات حاصله تعدادی از این افراد حتی از کارکنان شرکت نبوده و صرفا به دلیل ارتباط با تیم مدیریتی شرکت از این امتیازات بهره‏مند گشته‏اند. در واقع بهره‏مندی از این امکانات تنها اختصاص به حلقه خاصی از منصوبان، منسوبان و وابستگان داشته و در خفا و پنهان از کارکنان شرکت روی داده است.

  نکته اول: پرسش بصیر از این مدعیان دین و ارزش‏ها این است که چگونه می‏توان اینگونه مبالغه‏آمیز شعار دین، ارزش‏های اسلامی و ولایتمداری سر داد و در مقابل رفتار و کرداری کاملا مغایر این اصول از خود نشان داد؟ آیا به شاهدان و ناظران این تناقض آشکار اندکی حق نمی‏دهید تا رفتار شما را در راستای آسیب زدن به این ارزش‏ها بدانند؟

مگر نه اینکه حضرت علی(ع) فرموده‏اند:

"بخشش (نا به جای) حکمرانان از اموال عمومی مسلمانان، ستم و خیانت است"

و توصیه آن حضرت به مالک اشتر که:

"بپرهیز از انحصار طلبی در چیزهایی که همه مردم در آنها برابرند."

و مگر نه اینکه امام رضا(ع) فرمودند:

"بیزاری و برائت از ویژه سازان اموال عمومی مسلمانان بر خود، از شرایط اسلام راستین است."

و النهایه سخنان مقام معظم رهبری (که شما بر خلاف رفتارتان مدعی رهروی وی تا شهادت هستید) که فرمودند:

"یک وقت جناب عمر، به جناب سلمان گفت: به نظر تو، من پادشاهم یا خلیفه؟  سلمان در جواب گفت: اگر تو از اموال مردم یک درهم، یا کمتر از یک درهم، یا بیشتر از یک درهم بردارى؛ نه این که براى خودت بردارى؛ در جایى که حقّ آن نیست، آن را بگذارى، در آن صورت تو پادشاه خواهى بود و دیگر خلیفه نیستى. او معیار را بیان کرد."

نکته دوم: سوال بصیر از دستگاه‏های نظارتی خصوصا سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، شورای اسلامی شهر تهران و شهردار محترم تهران آن است که چرا شما با این تخلفات آشکار برخورد نمی‏کنید؟ اگر مطلع نبودید از این پس بسم‏الله.

بصیر آماده است تا پاسخ مدیران شرکت را در وبلاگ درج نماید.

... ادامه دارد

/ 14 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بنده خدا

باسلام به همکاران عزیز شرکت بهر برداری مترو ناراحت نباشید این مدیران خیانت کار تقاص لقمه های حرامی را که از بیت المال میکنند وسرسفره هایشان میبرند را به بهای گزافی پرداخت خواهند کرد انشاء الله

سیاوش

نمیدونم چی شد که تعدادی از عزیزان بعد از آمدن تیم مدیریتی جدید تا به این حد ولایی شدن و رهسپار شهادت!!! خیلی دوست دارم ببینم این آفتابپرستها فردا روز به چه رنگی در خواهند اومد؟ یعنی تو میگی روشون میشه؟ یعنی اون موقع هم حاضرند اون عکس معروفشون تو جمع فرماندهان بسیج! رو قاب کنن بزنن به دیوار؟!!

یاسین

همکار گرامی، با سلام، قدیما؛ حالا نه اونقدر قدیم تا همین 10-12 سال پیش رو میگم، مردم یه مقداری حجب و حیا داشتن، اگه یه بابایی کار نابابی می خواست انجام بده اونقدر شرم و حیا داشت که لااقل در خفا انجام بده، طبل بی عاری دستش نگیره و بی محابا جار بکشه، میدونی چرا؟ چون آبرو داشت، به قول یه بنده خدایی همه ...شو ندیده بودن، ولی الان دیگه طرف آب از سرش گذشته، دیگه براش مهم نیست که کسی بفهمه، کسی بدونه، کسی ببینه، دیگه میدونه که مردم همه فهمیدن این چیزا یه روپوشه، بابا قیمه نذری رو با رفقا خوردن عشق است، گور بابای همه گشنه های دنیا، امروز که دستت می رسه یه کاری واسه زفقا انجام بده، یه نونی قرض بده فردا پس فردا پس یگیر... آخه آقا مصطفی عزیز؛ از مدیری که میره عز و جز میکنه، آویزون آقایان میشه که "رحم کنین، من بدبختم، خونه ندارم، جانبازم..." بعد هم قرآن میزاره جلو دست طرف و قسمش میده که از این خان حرامی که پهنه بی نصیبش نکنه (خونه های ازگل رو عرض میکنم) و بعد هم میاد پز میده که دیدین من چقدر زرنگم!!! و تونستم حقم رو بگیرم، انتظار داری به بیت المال رحم کنه؟!!!!!!!!!!!!!

kaveh

واقعاً جرم هم هست ؟

راهبر

با سلام با وجود تضاد فکری با جنابعالی در موارد گذشته که این هم یک مورد طبیعی می باشد اما به موقع خود گوش این خائنین با مملکت را می گیریم فعلا بهترین حرکت افشاگری می باشد.

ساوش

آقا مصطفی؛ چرا پست جدید نمیزاری؟

زهرا

خدا قوت . . . برایتان آرزوی پیروزی می کنم .

یاسین

با سلام و عرض خدا قوت، شنیده می شود یکی از آقایان از راه نرسیده به دستور آقایان و همت عزیزان! صاحب خانه سازمانی می شود و به هنگام ترک شرکت، بجای تحویل واحد سازمانی به شرکت، آن را در اختیار خواهر گرامیشان که در استخدام شرکت نیز نمیباشد قرار می دهد. جالب اینجاست که خود ایشان مامور به شرکت بهره برداری بوده و از پرسنل شرکت محسوب نمی شدند. فقط قرار بود تخلفات سازمانی را رصد فرمایند!!!!!!!!!!!!!

سیاوش

فانوس‌هاى ده مى دانند بیهوده روشن هستند و سگهاى ده باخبرند که بیدارى بى فایده است، وقتى در روشنى روز، دزدها به مهمانى کدخداى ده مى روند. . . ...

یاسین

متن نامه امیر کبیر به ناصرالدین شاه: الساعه که در ایوان منزل با همشیره همایونی به شکستن لبه نان مشغولم خبر رسید که شاهزاده موثق الدوله حاکم قم را که به جرم رشاء و ارتشاء معزول کرده بودم به توصیه عمه خود ابقاء فرموده و سخن هزل بر زبان رانده اید. فرستادم او را تحت الحفظ به تهران بیاورند تا اعلیحضرت بدانند که "اداره امور مملکت با توصیه عمه و خاله نمی شود". زیاده جسارت است. تقی