میلاد پیامبر رحمت(ص) و امام صادق(ع) مبارک‏باد

حضرت محمد(ص):

"نزد خداوند سخنى پذیرفته نمی‎‏شود، مگر آنکه همراه با عمل باشد، و سخن و عملى پذیرفته نمی‏‎شود، مگر آنکه همراه با نیّت خالص باشد، و سخن و عمل و نیّتى پذیرفته نمی‎‏شود، مگر آن که مطابق سنّت باشد."

"شب معراج که به سوی آسمان‏‎ها عروج کردم، در مسیر خویش بر گروهی برخورد کردم که لب‏‎های ایشان را با قیچی‏‎های آتشین می‏‎بریدند و در آتش می‏‎افکندند. از جبرئیل پرسیدم اینها چه افرادی هستند؟ در پاسخ گفت سخن‏‎سرایان و خطیبان امت شما هستند که مردم را به کارهای پسندیده می‏‎خواندند و خود از آن غافل بودند و حال آنکه ایشان قرآن را تلاوت می‏‎کردند ولی از گفتارش غافل بودند."

"در روز قیامت گروهى را براى محاسبه می‎‏آورند که اعمال نیکِ آنان مانند کوه‎‏هاى تهامه بر روى هم انباشته است! امّا فرمان می‏‎رسد که به آتش برده شوند! صحابه گفتند: یا رسول اللّه! آیا اینان نماز می‏‎خواندند؟ فرمود: بلى نماز می‎‏خواندند و روزه می‏‎گرفتند و قسمتى از شب را در عبادت به سر می‎‏بردند! امّا همین که چیزى از دنیا به آنها عرضه می‏‎شد، پرش و جهش می‎‏کردند تا خود را به آن برسانند!"

امام جعفر صادق(ع):

"شیعه‏‎ی ما، کسی است که ما را با زبان و قلب همراه باشد و آثار ما را پیروی کند و اعمال ما را انجام دهد."

"سلیمان دیلمی می‏‎گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم فلانی در عبادت و دیانت و فضیلت چنین و چنان است. فرمود: عقلش چگونه است؟ گفتم نمی‏‎دانم. فرمود: پاداش به اندازه عقل است."

"سه طایفه هستند که منافقند اگرچه نماز به پا دارند و روزه بگیرند و به اعتقاد خود مسلمان باشند: 1. کسانی که در امانت خیانت می‏‎کنند. 2. کسانی که دروغ می‏‎گویند 3. اشخاصی که خلف وعده می‏‎کنند و به عهد و پیمان خود وفا نمی‏‎کنند."

"اگر به تو اعلام شد که از عمرت بیش از دو روز باقی نمانده است روز اول را به اخلاق و ادبِ خود اختصاص بده تا از آن برای روز مرگ خود کمک بگیری."

"همه‏‎ی خیر در خانه‎‏ای نهاده شده و کلیدش را زهد و بی‏‎رغبتی به دنیا قرار داده‎‏اند."

"دوستی کن با کسی که از تو بریده، عطا کن به کسی که تو را محروم نموده، نیکی کن به کسی که به تو بدی کرده، سلام کن به کسی که به تو دشنام داده، انصاف ده در مورد آن‎کس که به تو ظلم کرده و ببخش کسی را که با تو دشمنی نموده."

"عبادت کنندگان سه دسته‎‏اند: گروهی خدای متعال را از ترس عبادت کنند و این عبادت بردگان است. گروهی خدای متعال را به طمع ثواب عبادت کنند و این عبادت مزدوران است. دسته‎‏ای خدای متعال را برای دوستیش عبادت کنند و این عبادت آزادگان و بهترین عبادت است."

/ 0 نظر / 29 بازدید