بدون شرح.بخشی از سخنرانی دیروز حسن رحیم‎پورازغدی پیش از خطبه نماز جمعه

نمازجمعهای که در آن امربه معروف و نهی ازمنکر نشود نمازجمعه ولایی و اهلبیتی نیست و نمازجمعهای که مدام در آن میگویند روز روز است و شب شب است به درد خودتان میخورد.

نمازجمعهای که خدا به آن فرمان داده و پیامبر و اهل‎بیت مسیر آن را تعیین کردهاند بنا به روایات اهلبیت باید مشکلات عینی جامعه را به صورت استدلالی طرح کرده و در آن نهی ازمنکر کنند حتی اگر نسبت به خود نمازجمعه باشد.

کسی می‌گفت که بعضی افراد در شهرهای کشور برای دیده  شدن در صف اول نماز جمعه در تلویزیون دعوا میکنند خب این منکر است.

برای من مهم نیست که این جلسات ادامه یابد و یا ادامه نیابد چرا که گفتن مطالب بیفایده اصلا ارزشی ندارد؛‌ چیزی فایده دارد که عده‌ای از دست شما عصبانی  شوند و اگر دیدید کسی ناراحت نمیشود بدانید نهی از منکر نمیکنید و وِرّاجی میکنید.

به من میگویند خواندن این روایات یعنی کلاً بازار ما اسلامی نیست، البته معنی حرف من این نیست اما اگر کسی خلاف روایات عمل میکند خودش را اصلاح کند.

ما مذهب را در زیارت و عزاداری خلاصه کردیم و خارج از آن مذهب در زندگی اجتماعی ما حضور ندارد. چنانکه اگر مذهب در زندگی اجتماعی ما حضور داشت این بازار شیعه بود که این همه چک بلامحل در آن وجود دارد؟

اگر میخواهید نمازجمعه‎‎ها شلوغ و مورد هجوم جوانان شهر باشد به احکام نمازجمعه در اسلام عمل کنید، صحبت کردن درباره مسائل روز صحبت کردن درباره تقویم نیست، مسئله روز یعنی مشکل جامعه یعنی میزان طلاق، یعنی رفتار با ارباب رجوع یعنی وضعیت اعتیاد و امثال آنها.

به حدی سرمایههای سرگردان، دانشجویان متخصص، نیروهای کار و امکان سرمایهگذاری و پول در این کشور وجود دارد که حتی یک سوم آنها اگر فعال شود میتواند همه مشکلات اقتصادی کشور را حل کرده و ما در بعضی محصولات تبدیل به بزرگترین صادر کنندگان شویم.

تنبلی در  اقتصاد داخلی و التماس در اقتصاد خارجی همواره وجود داشته است چرا که  این  کار راحتتر و با مذاق تنبلی سازگارتر است.

روایت اسلامی بر این نکته تأکید دارند که به جای التماس به دیگران به قدرت خودتان ایمان بیاورید و اجازه بدهید بازار در جهت تولید سالم و به صورت اخلاقی و عدالتمحور فعال شود.

امام موسیبنجعفر (ع) از کسی پرسیدند چرا کار نمیکنی که این فرد گفت حال ندارم و ایشان فرمودند احسظ عزک. اقتصاد مقاومتی یعنی همین، یعنی تولید کن تا عزتت محفوظ بماند. جامعهای که جوانانش از عرق ریختن میترسند ذلیل میشود.

حضرت رسول فرمودند اگر جامعه‌ای و مردمی آب و خاک داشته باشند و گرسنه بمانند این جامعه ملعون است.

از معصومی پرسیدند عزت کجاست. گفت صبح قبل از طلوع آفتاب به سمت بازار و تولید حرکت کن و کرامتت را حفظ کن.

 

مطالب مرتبط:

فاصله ما تا اسلام پیامبر رحمت

 فاصله ما تا غدیر

/ 0 نظر / 23 بازدید