اقتصاد و فرهنگ، قسمت دوم، بخش اول: التزام به قانون، لازمه مدیریت جهادی‎

محدود نمودن مفهوم و گستره وسیع مورد نظر مقام معظم رهبری در هدف­‎گذاری ایشان از این نام­‎گذاری توسط این افراد؛ موجب تسرّی آثار، آسیب­‎ها و نقاط ضعف موجود در عملکرد این مجموعه مدیریتی در گذشته، به شعار و هدف­‎گذاری امسال خواهد شد.

واقع آن است که عنوان "مدیریت جهادی" تعلق به هیچ فرد، گروه و حزب خاصی ندارد. در واقع اتصال لفظ "جهاد" به واژه "مدیریت" در جامعه ما، متأثر از شرایط خاص موجود در حوزه اقتصاد و فرهنگ است که به درستی مورد توجه رهبری عزیز قرار گرفته است. موانع بزرگی که امکان مدیریت اصولی، صحیح و منطقی را در حوزه­‎های مختلف خصوصاً اقتصاد و فرهنگ با مشکل مواجه نموده جامعه را از رشد و پیشرفت منظّم بازداشته است لزوم به کارگیری عزمی ملی و جهادی را در این حوزه­‎ها اجتناب­‎ناپذیر نموده است. موانع از این جهت که به فرموده رهبری "اساساً همین وجود مانع است که به تلاش انسان معنا و حقیقت معنوی می‏‎بخشد و اسمش می‏‎شود جهاد؛ والّا اگر مانع نبود، جهاد معنی نداشت. جهاد یعنی جد و جهد همراه با زحمت و چالش با موانع".

همه ما می­دانیم که علت بروز و نمود بسیاری از مشکلات در جامعه نهادینه شدن بسیاری از خصوصیات و رفتارهای مغایر اصول و مبانی دینی در بین بسیاری از ما، خصوصاً بخش قابل توجهی از مسئولین است. رفتارهایی چون قانون­‎شکنی و خود را فراتر از قانون دانستن، رفاه‎­طلبی، سیاسی‎­کاری و سیاست تهی از دیانت، قدرت­‎طلبی و دست بردن به هر ابزاری برای رسیدن به مناصب سیاسی و اجرایی، توجیه وسیله با هدف و مصادیق متعدد دیگر.

یکی از مهم­‎ترین شاخصه‎­های مدیریت جهادی احترام به قانون و التزام عملی به آن است. قوانین و مقررات پایه و اساس اداره امور جامعه است. از قانون اساسی گرفته تا مقررات ساده‎­ای که با طی شدن مراحل قانونی، برای مخاطبین خود الزام‎­آور است. متأسفانه یکی از آفت­‎های شایع موجود در بین مسئولان، خصوصاً در محیط اطراف ما عدم پای‎بندی به قوانین و مقررات است. مستثنی دانستن خود از اِعمال ضوابط، به رویه­‎ای معمول و مبتلابه تبدیل گشته، از نگاه بسیاری اِعمال قانون صرفاً اختصاص به مردم و زیردستان دارد. برای نمونه طی ایام ماضی و جاری به وفور لگدمال شدن بسیاری از قوانین و مقررات را در اطرافمان دیده‎­ایم. عجیب آنکه که آمران و فاعلان این رفتارها همگی از داعیه‎­داران دین، نظام و ارزش­ها بوده و خود را متدیّن­‎تر، ارزشی‎­تر، انقلابی‎­تر و ولایتی­‎تر از دیگران می‎دانند.
ما مانده‎ایم و دنیایی تناقض در شعار و عمل این مدعیان!

  • رهبری قوانین و مقررات را فصل­‎الخطاب و از لوازم قطعی اداره درست نظام می‎دانند و آن کسی را انقلابی می­‎دانند که قوانین و مقررات را دقیق رعایت می‎کند، اما این مدعیانِ پرمدّعا...
  • رهبری آن کسی را بسیجی‌تر می­‎دانند که مقررات را بیشتر رعایت می‌کند، اما این افراد...
  • رهبری عدم رعایت قانون را موجب پایمال شدن مصالح مردم و گره خوردن کارها دانسته و شروع فرهنگ قانون­گرایی را از مسئولان، نخبگان، بسیجیان و متدینین می­‎دانند که باید به بدنه اجتماع سرازیر گردد، چراکه اگر ایشان قوانین و مقررات را رعایت نکنند نمی‎­توان از سایر مردم توقع التزام به قانون داشت، اما این جماعت...
  • مقام معظم رهبری می­‎فرمایند که اگر انقیاد به قانون نباشد، روح دیکتاتوری بروز خواهد کرد، اما این افراد...

اما؛ اما، جماعت اطراف ما در بسیاری از عرصه‎­ها خود را تافته‎ی جدابافته و معاف از اعمال بسیاری از قوانین و مقررات می‎دانند. به نظر ما مناسب نیست در مجموعه­‎ای که داعیه­‎ی مدیریت جهادی آن گوش فلک را کر نموده قانون‎گریزی، تفسیرهای شاذ از قانون و مصادره به مطلوب آن نهادینه گشته و در عمل مبتلای به شعارزدگی و استحاله از مدیریت جهادی گردد.

مَخلص کلام آنکه ولایت­‎مداری و سردادن شعار مدیریت جهادی تنها و تنها با التزام عملی و مطلق به قوانین و مقررات امکان­‎پذیر بوده و با حبّ ذات، قدرت‎طلبی، سیاست‎زدگی، توجیه وسیله با هدف و از همه مهم­تر قانون­‎گریزی هیچ تناسبی ندارد.

النهایه اینکه نقل است ایامی که امام راحل(ره) در نوفل‎­لوشاتو ساکن بودند، در ایام عاشورا عده­ای از ایران برای ملاقات ایشان به فرانسه سفر کردند. آنها به اتفاق گوسفندی خریدند و آن را در پشت حیاطی که امام برای ادای نماز به آنجا می‌آمدند، ذبح کردند. سپس مقداری از گوشت آن را به منزل امام فرستادند؛ اما بر اساس مقررات محلّی ذبح هر حیوانی خارج از کشتارگاه ممنوع بود. هنگامی که امام از این مقررات مطلع شدند، فرمودند: "چون تخلف از قانون است، از این گوشت نمی‌خورم."

حال ما داعیه­‎داران "رهسپاری با ولایت تا شهادت" و مدعیان رهروی امامی که حاضر به تخطّی از مقررات عادی و محلّی یک دهکده کوچک در کشور غیر اسلامی نبودند، اینگونه قوانین و مقررات حکومت اسلامی را زیرپا می‎­گذاریم.

 ادامه دارد...

/ 6 نظر / 22 بازدید
سعید فرمهر

با سلام. به اعتقاد بنده اگر نيم آنچه برخي شعار مي دهند عمل مي كردند. اين همه رهبري مجبور به تكرار دغدغه هاي خود نبودند. متاسفانه به نظر بنده قبل از مديريت جهادي بايستي يك جهاد مديريتي صورت گيرد. به اين معني كه مديراني كه صلاحيت ندارند بجاي جابجاي و قرار گرفتن در پستهاي ديگر مديريتي از صحنه مديريت خارج تا جا براي نيروهايي كه فارغ از هرگونه شعار زدگي و رفتار سليقه اي خدمت مي كنند باز شده و وارد عرصه كار و تلاش شوند. به نظر بنده اگر نه به مانند فلان مدير در كره يا ژاپن که با كوچكترين مشكلي سريع استعفا مي دهد و نه مانند مديري كه توانايي اداره مجموعه اي را ندارد ولي مصر است كه در آن مجموعه باقي بماند رفتار كنيم. و اگر نه با كوچكترين بهانه ، عملكردي فردي را زير سوال ببريم و نه آنقدر عملكرد بد را ناديده گرفته و بجاي بازخواست ارتقاء و چشم پوشي كنيم. مي توانيم بگويیم واجد شرايط براي پياده سازي مديريت جهادي هستيم. وگرنه با بنر زدن و پلاكاردهاي آنچناني كه نتيجه اي جز حيف و ميل بيت المال ندارد نمي توان مديريت جهادي را پياده نمود.

حسن

باسلام من به عنوان یک انسان که واقعا در طی این چند سال مشاهده کردم چه خیانتهای از طرف این بابا و دار ودسته اش به بیت المال و پرسنل شرکت و خانواده هاشون شد ازش نمیگذرم.وقتی میشنیدنم که فاکتور غذاهای کلان برای خودشون صادر میکردن یا برخورد اون معاونش آقای ت.ز رو بااون ظاهرش که هرکی میدیدش فکر میکرد پسر ... باپرسنل رو دیدم که مثل یه ارباب به پرسنل توهین کرد یا نفراتی که از طرف این آقایون استخدام شدن و هیچ ارزشی برای کارشون قائل نمیشدن یا به خاطر اینکه نمیتونستم دفترچه بیمه پدرمادرم رو که تحت تکفل من بودن ولی چون تمدید نمیشد خجالت میکشیدم چند هفته برم خونشون یا هزینه بیمه تکمیلی خودم که بالای یک میلیون تومن بود ولی دیگه پرداخت نشد یا نفراتی که استخدام شدن که فقط اسمشون بوده و هست ولی اصلا نیستن یا ادمهای که به اسم دین و ولایت هر بی شرمی ازشون سرمیزنه یا اون بلایی که سر لیست خونه های سازمانی اوردن که منافع خودشون فقط تامین بشه و... امیدوارم هرکسی که از نام خدا و معصومین و دیگران سو استفاده میکنه تا به منافع شخصی و گروهی خودش برسه به یاری حق روی خوش توی زندگیش نبینه.فقط میتونستم همین رو بگم.

علی مولاست

ای آنکه می گفتی بلاست چه شد آن آب شفاست؟ دیروز بودی مرد حق امروز روزت با صفاست؟ ارزان فروختی این مرام دانی گران بر تو رواست؟ نفرین من بین نماز تنها دعاست در حق تو....... خطاب من همون بی بته های بی اصل و نسبند که واسه مال دنیا آلوده شدن و حالا کور و کرنند ... خیلی چیزا تو مترو دیدیم و خواهیم دید ..این بچه های مظلوم که سر سفره این باباهای بی غیرت می شینن چی میشن؟؟؟ مدیر بیسواد و بیسواد پرور حقوقت از پست ترین چیزها حرومتره چون طرفت بیت المال 70000000نفریه. حالا خودتو گول بزن.....یا علی تا ببینیم بعد چی میشه هر چند زود دیر میشه

حکایت این متملقان و چاپلوسان حکایت همون قسم حضرت عباس و دم خروسه. ما نمی دونیم ادعا و قسم و شعار تبعیت از رهبر را ازشون قبول کنیم یا توی سالی که سال اقتصاد نامگذاری شد میلیاردها تومن هزینه چاپ بنر و تراکت و پارچه های بزرگ نصب شده در سطح شهر رو با نام سال 93؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خداییش این بنرها همون دم خروس که چه عرض کنم خود خروسه که بیرون زده

همکار فلفلی

ایکاش به گوش آقای قالیباف برسد که چه خوب شد رئیس جمهور نشدی. یعنی خواست خدا بود چرا که اگر انتخاب وزیرانت هم به مانند انتخاب مدیرعامل سابق باشد که چه بلایی به سر مترو از بیمه و اماکن گردشی و استخدامهای بی محتوا آورد تا مدیر عامل غیر متخصص و غیر فنی که افرادی را همه کاره خود کرده اند که اصلا نمی دانند مترو چیست. آقای قالیباف حتما اگر رئیس جمهور می شدی بجای بازخواست مدیران نالایق آنها را در جای دیگری ( مانند واگن سازی) می گماردی؟ خدا رو صدهزار بار شکر که رئیس جمهور نشدی و توصیه میکنم دیگر نشو چرا که فقط شوهای چند میلیونی در برج میلاد و تالار وحدت و ..... هزینه های تبلیغاتی به سازمانها و شرکتهای تابعه شهرداری تحمیل خواهد شد و اینها چیزی نیست که باطن انسانها را زیبا جلوه دهد. همه ما می بینیم و می دانیم و به دیگران هم خواهیم گفت نمونه مدیریت جهادی جنابعالی را در شرکت بهره برداری مترو.

یاسین 2

همکار محترم، شما یا خیلی ساده دلین و یا چشماتون رو بستین و همش به خودتون میگین "انشاا... دروغه" "خدایا میشه چشامو باز کنم ببینم دروغه!" "خدایا خدایا..." نه عزیزم این آقا دیگه براش مهم نیست که من و تو در موردش چی فکر میکنیم. این آقا الان وامدار خیلی هاست، باید ادای دین کنه! باید برای دور بعدی یه فکری بکنه. خوب وقتی میشه از جیب من و تو این کارا رو کرد، وقتی از ما صدایی در نمیاد. وقتی به قول مصطفی "نهادهای نظارتی" چشاشون بسته است! و وقتی که هوس باباهه هنوز سر جاشه! چرا که نه. خرج میکنه از جیب من و تو. خداییش تو باشی این کار رو نمیکنی؟ بادت باشه که آقا هوس کرده، دوس داره دوس داره دوس داره...