بسیجی یعنی علی که تمام وجودش وقف اسلام بود

نهاد بسیج از اوان تاسیس با توجه به اهداف و آرمان‏های تعیین‏شده برای آن توسط امام راحل و پس از دفاع مقدس با بازتعریف و تشریح اهداف آن توسط مقام معظم رهبری به درختی تنومند با ریشه‏های عمیق در نظام تبدیل شد. بسیج منحصر در گروه، دسته، حزب و طیف خاصی نیست. هر فردی که رفتار، گفتار و عملش منطبق بر اهداف و آرمان‏های تعریف‏شده برای بسیج باشد بسیجی است. همان تعریفی که رهبری عزیز از بسیجی دارند و آن اینکه "هر کس که در دل برای سرنوشت خود، سرنوشت این ملت و آینده ایران اسلامی ارزش قائل است، آن کسی که برای استقلال و هویت ملت خود ارزشی قائل است، آن کسی که برایش آینده این کشور و این ملت‌ و آینده دنیای اسلام یک هدف بزرگ محسوب می‌شود، آن کسی که‌این احساسات ‌و این درکها را دارد و حاضر است در این راه قدمی بردارد او بسیجی است. بسیج یعنی کل نیروهای مومن و حزب‌اللهی کشور ما، این که امام گفتند بسیج بیست میلیونی یعنی این." تعریفی جامع و مانع. مانع از تفسیرها و قرائت‏های سطحی و انحصارطلبانه و طیفی.

پس بسیجی بودن، در عمل و رفتار ملازمه‏ای انکارناپذیر و انحراف‏ناپذیر با حرکت در چارچوب و اصول مذکور دارد. نمی‏توان داعیه بسیج و بسیجی بودن داشت لکن در عمل و رفتار متمایز و متفاوت از اصول تعیین‏شده بود. بسیجی برای کشور، نظام و ارزش‏های آن از جان و مال و آبروی خود هزینه می‏کند نه آنکه به عکس؛ نظام و ارزش‏های آن را برای خود هزینه کند. شاخص و ابزار سنجش برای انطباق یا عدم انطباق، شناخت سره از ناسره و بسیجی از بسیجی‏نما کلام رهبری عزیز است که فرمود:

"شما بسیجی‌ها باید به گونه‌ای رفتار کنید که احترام و محبت مردم جلب شود. شما باید نمونه اخلاق ‌و تواضع و مهربانی و رعایت مقررات باشید. آن کسی بسیجی‌تر است که مقررات را بیشتر رعایت می‌کند، به خاطر آنکه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می‌سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره درست نظام است."

برداشت آخر

بسیج همواره در طول 33 سال گذشته تا به امروز به عنوان نهادی مردمی و داوطلبانه شناخته شده است. در تمام سازمان‏ها، نهادها، ادارات و دانشگاه‏ها و مدارس بسیج به همت خدمات داوطلبانه بسیجیان آن مجموعه بدون هیچ چشم‏داشتی در مسیر اهداف تعیین شده گام بر داشته است.
در هیچ نهاد و سازمانی این نهاد دارای ساختار و نمودار سازمانی نیست. حتی در گسترده‏ترین حوزه فعالیت بسیج که در قالب بسیج دانشجویی در فضای دانشگاه‏ها مورد توجه خاص مقام معظم رهبری است، ساختار و نموداری برای فعالیت آن در نظر گرفته نشده و سازماندهی اصلی آن با حضور تعداد انگشت‏شماری از پاسداران سپاه با حضور داوطلبانه دانشجویان بسیجی است.

نکته اول: برخلاف رویه حسنه و منطبق بر اهداف والای بسیج در 33 سال گذشته در تمامی نهادها و سازمان‏ها، در بدعتی عجیب برای نخستین بار؛ در شرکت بهره‏برداری با انحراف از این مسیر صحیح به نام بسیج ساختار سازمانی رسمی ایجاد و به نام بسیج به استعداد یک جایگاه مدیر، چهار جایگاه ریاست، چندین جایگاه مسئول کارشناس و ده‏ها جایگاه و پست سازمانی دیگر ایجاد و برای آن ده‏ها نفر به استخدام شرکت درآمده‏اند.

نکته دوم: و اندوه‏بارتر و تأسف انگیزتر از خطای مزبور در نکته اول اینکه در رفتاری کاملا مغایر فرمایشات رهبری عزیز که فرمودند " آن کسی بسیجی‌تر است که مقررات را بیشتر رعایت می‌کند، به خاطر آنکه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می‌سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره درست نظام است." در استخدام و انتصاب غالب این افراد برای اشتغال رسمی در نهاد بسیج! قوانین و مقررات مصرح و متقن زیر پا نهاده شده و خسارات فراوانی به بیت‏المال وارد آمده است حال بماند سایر ....

و قص علی هذا...

بیاییم همانند بسیجیان واقعی این کشور چون چمران‏‏ها، همت‏ها، باکری‏ها، خرازی‏ها، تهرانی‏مقدم‏ها، احمدی‏روشن‏ها و ... برای دین و نظام و در راه آن هزینه کنیم نه اینکه دین و نظام و شهدا را برای خود هزینه کرده و از آن برای مطامع و منافع خود نردبان بسازیم!

/ 13 نظر / 217 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ali

پیامک قشنگی برام اومد گفتم برای وبلاگ ارسال کنم تا بقیه دوستان هم استفاده کنند. چفیه‏ی یه بسیجی رو دزدیدن. گفت: حوله ، زیرانداز، روانداز، دستمال، کلاه، ماسک، جانماز، کفن، جانونی، باند زخم ..... همه رو بردن! شادی روح پاکشان که دارو ندارشون یه چفیه بود صلوات.

با شما موافقم. امروز وقتی رفتم کالج جای خالی روی در و دیوار ندیدم. واحد بسیج باید جواب بده که این هزینه‏های چندین میلیونی برای هفته بسیج چه معنایی داره؟ به جای هزینه کردن میلیونی از بیت المال و پول بلیت مردم برای هفته بسیج رفتار خودتونو مثل بسیجی واقعی کنید و این پولها را ببرین پول بیمه پرسنل و پول صندوق ذخیره و پول صندوق تعاون و ... بدین. واقعا خیلی رو دارین

kaveh

آقای رجبی درود چرا فقط جواب سیاوش رو میدی ؟ جواب سلام که واجب هست ؟ لااقل......نظرات سیاوش واضح است .....

یک سیاستمدار بسیجی ، یک نظامی بسیجی، یک دانشجوی بسیجی ، یک روحانی بسیجی ، یک کشاورز بسیجی ، یک کارگر بسیجی ، یک محقق و دانشمند بسیجی، یک استاد بسیجی، از همه‌ی قشرها یک بسیجی، آن کسی است که مقدورات و امکان خود را در راه هدف‌های عظیم این ملت به میدان می‌آورد، خود را سهیم می‌کند، خود را مسوول می‌داند. آیت الله خامنه ای

علیرضا

سلام و درود بر شما حضرت مولانا که می فرمایند: در دنیا هیچ گناهی بزرگتر و بالاتر از جهل نیست. سپاس که تلاش برای آگاه ساختن جامعه و مسئولین می کنید. اما امیدوارم که جامعه و مسئولین خودشون رو به خواب نزده باشند چون همونطور که میدونید، کسی که خوابیده رو میشه بیدار کرد، اما کسی که خودش رو به خواب زده ، هرگز... و من الله توفیق...

سیاوش

جان فدا در پاسخ به "علي " ... سلام اولا : اصلا یارانه بلیط چه ربطی به هوای آلوده دارد. دوما : دق و دلی دولتهای گذشته درباره مترو چه ربطی به 100 روز دولت روحانی دارد. سوما : جناب قلی ها اگر نارضایتی در سیستم دارد باید به مقام مسئول خود یعنی آقای قالیباف بگوید. چهارما : زیر پر و بال جوانان خصوصا هیئتیان را گرفتن خیلی خوبه، اما باید دید این استخدامها در مترو، آیا با تخصص همراه بوده. (اصلا) پنجما : اگر سازمان بازرسی کل کشور یا دوایر بازرسی دیگر به انتصابات مترو توجه کند، آنوقت نسبت به عملکرد و حضور و غیاب و حقوق مدیران و برخی رئیسان و مشاوران در مترو باید ناله وا مصیبتا و وا حیرتا کشید. البته بر نحوه مدیریت مترو باید آه کشید. - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920906001360#sthash.tqG50uti.dpuf

یاسین

حافظا می خورو رندی کن و خوش باش ولی دام تزویر مکن چون دگران قرآن را!!!

سیاوش

"گویند روزی دزدی در راهی، بسته ای یافت که در آن چیز گرانبهایی بود و دعایی نیز پیوست آن بود. آن شخص بسته را به صاحبش برگرداند. او را گفتند : چرا این همه مال را از دست دادی؟ گفت: صاحب مال عقیده داشت که این دعا ، مال او را حفظ می کند. من دزد مال او هستم ، نه دزداعتقاد او. اگر آن را پس نمی دادم وعقیده صاحب آن مال ، خللی می یافت، آن وقت من، دزد باورهای او نیز بودم و این کار دور از انصاف است ."

مرتضی خواجوند سریوی

سلام برادر اگر اغراق نبود می گفتم خدا نیز از آغاز تا انجام، بسیجی بوده و خواهد بود خدا خیرت دهاد

محمد

علی(ع): من به عنوان خلیفه وارد سرزمین شما کوفه شدم با همین جل و پوست و شتر، همین! اگر روزی که از این جا می روم دیدید چیزی تر دارم، بدانید که به یقین خائنم!