حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت3 . شرایط‎کار

در بیشتر مباحث مربوط به شرایط‎کار، متناسب با عناوین مورد بحث حدود و ثغوری تعیین شده است. اندازه‎های تعیین شده در اغلب عناوین و موضوعات قانون‎کار به منظور رعایت حقوق کارگر بوده و تخطّی از آن جایز نیست لکن این قواعد امری نافی اختیار طرفین جهت تغییر این حداقل‎ها و حداکثرها به نفع کارگر نیست. برای مثال افزایش حداقل‎های تعیین شده در بحث حق‎السعی، تعطیلات، مرخصی‎ها، سنوات و پاداش پایان خدمت؛ و در مقابل کاهش حداکثرهای تعیین‎شده. این تغییر نه‎تنها مغایرتی با قانون نداشته بلکه به عکس قانون‎گذار با وضع قواعدی از آن حمایت نموده و در شرایطی اجازه تغییر مجدّد آن را نخواهد داد.

از جمله مباحثی که در موضوع شرایط‎کار ارتباط تنگاتنگی با آن داشته و پس از موجودیت به اطلاق در دایره شمول آن قرار می‎گیرد "عرفِ معمول کارگاه" است. هنگامی که کارفرما بر مبنای قاعده تسلیط، اقدام به تغییر حداقل‎ها و حداکثرهای مورد نظر قانون‎گذار، به نفع کارگران نمود یا مزایایی فراتر از مزایای مورد نظر قانون‎گذار ایجاد کرد؛ در عمل اقدام به تغییر شرایط‎کار نموده و با استمرار این تغییر آن را به عرف کارگاه تبدیل کرده است. بر اساس اصول مسلّم حقوق‎کار عرفِ کارگاه جایگزین قانونِ مصوب شده، قانون جاری و مورد حمایت قانون‎گذار است و غیرقابل تغییر خواهد بود. در واقع حق ایجاد شده به عنوان حقوق مکتسبه کارگران قلمداد و زوال‎ناپذیر است.

 مطلب مرتبط: 

 قسمت اول

 قسمت دوم

با توجه به اینکه بسیاری از خوانندگان محترم وبلاگ در مطالب قبلی با عنوان حقوق متقابل کارگر و کارفرما، از طریق ایمیل اقدام به طرح سوال نمودند، با توجه به تکراری بودن تعدادی از پرسش‎ها، پیشنهاد می‎گردد به منظور بهره‎مندی سایر خوانندگان وبلاگ از سوالات و پاسخ‎ها، همچنین پرهیز از ارسال پرسش‎های تکراری، سوالات از طریق کامنت ارسال گردد.

/ 6 نظر / 344 بازدید
تقی

سلام. آیا تغییر شیفت هم تغییر شرایط کار حساب می شود؟

هادی

باسلام نسبت به ارائه اطلاعات مفید روابط کار سپاسگذاریم

فریدون.ش

سلام. آیا شبکاری برای پرسنل روزکار واقعا غیر قانونی است؟

سلام تغییر شماره حساب و بانک جهت واریز حقوق بدون در نظر خواهی از پرسنل قانونی است؟

امين

مطالب مفيدي بود. استفاده كرديم. با تشكر

همکار

سلام. آیا تغییر محل کار بدون رضایت کارگر و با اصرار کار فرما قانونی است؟اگر نه کارگر چه باید بکند؟