مزایا و معایب سخت و زیان‎آور شدن مشاغل.قسمت دوم

البته نمی‎توان برای قریب به اتفاق کارگران محوریت و اولویت میزان درآمد و دریافتی را بر موضوع فرسایش روح و جسم نادیده انگاشت، چراکه با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وضع معیشت جامعه کارگری باید به ایشان حق داد که برای تأمین هزینه‎های ضروری زندگی، کاهش نیافتن دریافتیِ حقوق و مزایای ایشان از اهمیت بیشتری نسبت به منافع غیر ملموسِ مربوط به شمول عنوان مشاغل سخت و زیانآور برخوردار باشد.

پس از اطلاق عنوان مشاغل سخت و زیان‎آور به هر شغلی، اعمال شرایط، ضوابط و مقررات مربوط به شرایطکار این مشاغل که در قوانین و مقررات مختلفی خصوصاً قانون‎کار پیش‎بینی شده است الزامی است. ذکر این نکته ضروری به نظر می‎رسد که با توجه به آمره بودن این ضوابط و مقررات تحت هیچ شرایطی، حتی با توافق کارگر و کارفرما نیز نمی‎توان بر خلاف آن رفتار نمود.

ما در ادامه بحث بخشی از آثار و تبعات مترتّب بر مشاغل سخت و زیان‎آور را به اختصار بیان نموده و ادامه بحث را به قسمت آتی احاله می‎کنیم.

  • به تصریح ماده 52 قانون‎کار، ساعتکار در مشاغل سخت و زیان‎آور «نباید از شش ساعت در روز و 36 ساعت در هفته تجاور نماید.» از منظر حقوقی با توجه به خاص بودن ضوابط مربوط به مشاغل سخت و زیان‎آور در مقابل ضوابط عام قانون‎کار، این ضوابط خاص موجب تخصیص خوردن آن ضوابط عام بوده و قطعا مشمول آنها نخواهد شد.

بنابراین قطعاً و یقیناً در اجرای مفاد ماده52 قانون‎کار، نحوه‎ی حضور کلیه کارگران شاغل در مشاغل سخت و زیان‎آور باید منطبق بر آن ماده بوده و از روزی 6 ساعت و هفته‎ای 36 ساعت تجاوز ننماید.

نتیجه اینکه در کارگاه‎هایی که کارگران شاغل در مشاغلی که سخت و زیان‎آور شناخته شده و پیش از آن به صورت نوبت‎کار، ثابت‎کار یا شب‎کار در محل خدمت حضور می‎یافتند و مدت حضورشان بیش از 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته بوده، لزوماً می‎بایست با تغییر نحوه حضور، مدت حضورشان منطبق بر ماده52 گردد. برای نمونه نحوه حضور پرسنل نوبت‎کار باید به شکلی تنظیم گردد که در هر نوبت حداکثر 6 ساعت در محل‎کار حضور یابند. متأثر از این تغییر قطعاً درصد نوبت‎کار و مبلغ آن نیز تغییر خواهد کرد.

  • به تصریح ماده 61 قانون‎کار، تحت هیچ شرایطی کارگران شاغل در مشاغل سخت و زیان‎آور مجاز به اضافه‎کار نیستند. متأثر از این قاعده‎ی آمره قطعاً در اجرای تکلیف قانونی، مزد اضافه‎کار از حقوق کارگران شاغل در مشاغلی که سخت و زیان‎آور شناخته شده و پیش از آن مزد اضافه‎کار بخشی از حقوق ایشان را تشکیل می‎داد، قطع خواهد شد.

قانون‎گذار برای اجرای صحیح این مقررات ضمانت‎های اجرای کیفری سنگینی پیش‎بینی کرده است. برای نمونه در خصوص ممنوعیت اضافه‎کار، حبس تعزیری سه تا شش ماه برای کارفرمایان متخلف و جزای نقدی تا 20 برابر حقوق کارگرانی که مازاد بر ساعات مزبور در ماده 52 در محل‎کار حضور یافته‎اند پیش‎بینی کرده است.

 

مطلب مرتبط:

مزایا و معایب سخت و زیانآور شدن مشاغل.قسمت نخست

/ 6 نظر / 467 بازدید
راهبر

سلام ممنون از اطلاعات شما .در مورد این جند سالی که بیشتر از حد مجاز کارگری در شغل سخت وزیان اور کار کرده باشد یعنی روزی بیشتر از 6ساعت قانون در مورد معوقه ان چیست ؟ایتم سخت وزیان اور بودن کار به فیش حقوقی اضافه میگردد یا نه ؟با توافق طرفین امکان اضافه کاری وجود ندارد؟ممنون

کارمندخدمات مسافری

سلام آقای رجبی آنقدردر امورایستگاه ها تبعیض وجود دارد که ما راضی هستیم هرچه زودترسختی کارهادرست بشه وشحال شویم.

سلام الان پرستارها و تعداد زیادی از واحدهای صنفی اضافه کار می گیرند.این موردها به چه صورت هست؟

سلام در مورد مشاغلی، با توجه به اعمال تغییراتی شرایط سخت و زیان اور ان ممکن هست تغییر کند؟چون در قانون ظاهرا پیش بینی شده

خودآگاه

با سلام جناب آقای رجبی عزیز دست ازسر ما بردار گیر نده به سختی کار شما هرچه کردی به نفع پرسنل قدیمی نشد فقط به درد نفر قلی ها خورد .برای حکم گرفتن پرسنل قدیمی مانع تراشیدی وقانون واعمال کردی ولی نفر قلی وارد شدو پست بالاتر و اشغال کرد .حالا این سختی کار هم تصویب شده اگه گذاشتی قسمت قدیمی ها بشه یه زمانی اجرامیشه که باز من باید با نفر قلی باز نشسته شوم وسور وشادیش برا اونا میمونه . اما ..سختی کاری که شما تلویحن ناراضی هستی به خاطر این است که شامل حال شما روزکار عزیز نمیشود وشماباید سی سال کارکنی عزیزم بعد سختی کار وبازنشستگی زودتر پول سلامتی مان است باید یه فرقی بین راهبری مرکزفرمان وپست های برق با واحد رفاه تربیت بدنی آوزشو....باشد

سلام.این اقای خوداگاه به واقع اگاه است!!!یه روایت از اقای جعغر ربیعی به ذهنم رسید.ایشان در یک جلسه که عده ای از پرسنل فشار می اوردن جهت پیگیری مشاغل سخت گفتن با توجه به سابقه مدیریتی من هرجا این طرح اجرا شده به ضرر پرسنل شده.البته دوستان گرم هستند و اضافه کار ۱۲۰ میگیرن فعلا مشکلی ندارن.کی باشه همین دوستان خود اگاه راه بیفتند در وزارت کار تا این صفت رو از روی شرکت برداذن