شعور شهروندان و مخاطبان در نگاه شورای شهر تهران

اغلب سایت‎های خبری صرفاً به عنوان یک خبر از کنار این ماجرا عبور کردند لکن این تذکر، پاسخ معاون شهردار تهران و سخنان رییس شورا به عنوان حسن ختام این موضوع و به ظاهر اقناع نماینده سؤال کننده؛ به زعم ما، نوعی توهین به افکار عمومی و نادیده انگاشتن شعور مخاطبین بوده است.

برداشت اول:

یکی از اعضای شورا در جلسه علنی امروز شورا با اشاره به انتشار خبری مبنی بر بازداشت و دستگیری یکی از مدیران شهرداری تهران در رسانه‎ها در چند روز گذشته، خطاب به رییس شورا گفت: ظاهرا خود شما از این موضوع اطلاعی نداشتید و لازم است شهرداری در این زمینه به شورای شهر توضیح دهد. به عنوان امین مردم می‎خواهیم بدانیم چه اتفاقاتی در شهرداری رخ می‎دهد. حداقل در جلسه غیرعلنی در این باره به ما توضیح دهند.

پس از تذکر این عضو شورا معاون شهردار در صحن علنی شورا و در پاسخ به این تذکر گفت: ما 50 تا 60 هزار کارمند و تعداد زیادی مدیر داریم که شاید در زندگی فردی هریک از آنان اتفاقی بیفتد که منجر به احضار، بازداشت یا دستگیری آنان شود. احضار یکی از مدیران شهرداری به مراجع قضایی هیچ ارتباطی با مسائل کاری وی در شهرداری نداشته و کاملاً شخصی است.

در ادامه رییس شورای شهر خطاب به اعضای شورا گفت: مسائلی را که شایعه است یا اطلاع دقیقی درباره آنها نداریم نمی‎توانیم در صحن شورا مطرح کنیم، این موضوع نیز بهتر بود مطرح نمی‌شد.

برداشت دوم:

صدور قرار بازداشت برای متهمین در قوانین مربوطه احصا شده است. از جمله مواد 32 به بعد از مبحث اول از فصل دوم قانون آیین دادرسی کیفریِ جاری. با توجه به تایید موضوع بازداشت این مدیر شهرداری توسط معاون شهردار و تأکید وی بر این نکته که بازداشت این مدیر کاملا شخصی بوده و او در مراحل پرسش و پاسخ یا به اصطلاح حقوقی در مرحله تحقیقات است، بر فرض صحت ادعای معاون شهردار!!! موضوع از چند حالت خارج نیست:

1. اتهام متهم و جرم به وقوع پیوسته آنقدر سنگین است که قرار وثیقه سنگینی صادر شده و متهم به علت عجز از تودیع وثیقه مستند به ماده 138 قانون فوق بازداشت شده است.

2. اتهام متهم و جرم به وقوع پیوسته مشمول جرائم موضوع ماده 35 این قانون بوده و به دلیل اهمیت، صدور قرار بازداشت الزامی بوده است.

3. یا اتهام متهم و جرم به وقوع پیوسته مشمول جرائم موضوع ماده 32 این قانون بوده و به دلیل اهمیت آن بازپرس برای حصول نتیجه قانونی چاره‎ای جز بازداشت وی نداشته است.

در صورت حدوث هر یک از حالات فوق، فارغ از نکات حقوقی آن و در صورت اثبات آن، از منظر عمومی چند سؤال اساسی به ذهن هر مخاطبی متبادر می‎گردد:

الف. چگونه چنین فردی در مسند یکی از پست‎های اساسی و استراتژیک شهرداری تهران اشتغال داشته است؟

ب. دستگاه‎های نظارتی شهرداری تهران چگونه صلاحیت چنین فردی را که قابلیت ارتکاب جرایم سنگین مذکور را داشته تأیید نموده‎اند؟ حال آنکه بر اساس اطلاعات موجود از تأیید صلاحیت افراد زیادی برای تصدی نازل‎ترین پست‎ها و مشاغل ... بگذریم!

ج. فردی که قابلیت ارتکاب جرائم سنگینی به شرح سه بند فوق را داشته قطعاً قابلیت سوءاستفاده کلان از جایگاه سازمانی خود را به عنوان مدیر ارشد شهرداری نیز داشته است. آیا نظارت و پایشی بر رفتارهای وی در جایگاه مذکور در ایام اشتغال وجود داشته است؟

برداشت آخر:

نخست اینکه: ما مصادیق کلانی از تخلفات به وقوع پیوسته در حوزه مسئولیت این مدیر ارشد شهرداری سراغ داریم و پذیرش ادعای معاون شهردار مبنی بر کاملا شخصی بودن اتهام ایشان برایمان دشوار است ولی بر اساس ضرب‎المثل معروف می‎گوییم که انشاءالله گربه است و ... لکن بر فرض محال اگر بعداً کاشف به عمل آمد که اتفاقاً اتهام ایشان مربوط به حوزه کاری وی بوده انتظار آن خواهد بود که با این معاون شهردار به دلیل بیان کذب به اعضای شورای شهر برخورد و حداقل از منصب خود عزل گردد.

دوم آنکه: بسیار متأسف از اینکه عضو سؤال کننده شورا بر فرض اقناع از پاسخ معاون شهردار و حمل بر شخصی بودن موضوع، به راحتی از کنار اشکالات و ابهامات مذکور در برداشت دوم این مطلب عبور کرده است!!!

سوم اینکه: تأسف عمیق از استدلال آقای چمران به عنوان رییس شورا که آنچنان غرق در حمایت مطلق از مجموعه مدیریتی شهرداری است و اعضای شورا را از اِعمال وظایف نمایندگی مردم برحذر می‎دارد. همان نحوه مدیریتی که طی سه سال گذشته به عنوان چشمان مردم و اُمنای ایشان چشمان خود را بر اَعمال و رفتار بسیاری از مدیران بسته و آنها کردند آنچه را که .... برای نمونه اوضاع شرکت بهره‎برداری... و پیشنهاد و توصیه ما به ایشان اینکه قدری تأمل نموده حداقل با تمسّک به منش و مرام برادر شهیدشان آبروی نظام را اولای بر هر چیزی بدانند و با ادامه این سبک مدیریت خود بر شورا خواسته یا ناخواسته، نظام و ارزش‎ها را وجه‎المسامحه آبروی افراد ننمایند.

/ 2 نظر / 17 بازدید

بابا چمران راست ميگه ديگه نباید این چیزها رو مردم بفهمند که اگه بفهمند که این آقایان نمی تونند اینطور خودشونو امامزاده جلوه بدن. از نظر این آقایون دانستن خیلی چیزا حق مردم نیست. مردم فقط بدانند که پل صدر و تونل نیایش و خطوط مترو و ... با مدیریت جهادی ساخته شد کافیه، دیگر حقشون نیست بدانند مثلا با یک ونیم یا دو برابر بودجه علمی و منطقی ساخته شده و میلیاردها تومان برای ... اگه حتی یک عضو شورا هم بخواهد ناپرهیزی کرده حرفی بزنه با توجیه حفظ آبروی نظام و افراد دهنشو گل میگیرند!

در خصوص اعضای شورای شهر، تعداد زیادی از همکاران در مورد مدیریت زمان قلی ها به انها اطلاع رسانی کرده اند.لیکن به دلیل ذوب شدن این حضرات در مدیریت جهادی قالیباف هیچ عکس العملی انجام ندادن.