التزام عملی به جای شعارزدگی

چند روز قبل با یکی از همکاران واحد حراست در محیط اداری مواجه شدم و به مذاکره‎‏ای دوستانه و طولانی‏ در خصوص اوضاع جاری و شرایط به وجود آمده‏‎ی ناشی از اقدامات قانونی و قاطعانه یکی از دستگاه‏‎های نظارتیِ برون‏‎سازمانی که از چند ماه قبل برای رسیدگی به حجم وسیع تخلفات و جرایم تیم مدیریتی سابق در شرکت حضور یافته است پرداختیم. در حین مذاکره و زمانی که بنده به آسیب‏‎شناسی شرایط موجود و علل و عوامل بروز و نمود حجم وسیعی از رفتارهای غیرقانونی، غیر شرعی و مغایر اصول و ارزش‏‎های دینی و انقلابی پرداختم و در بحث خود به یکی از سخنان رهبری در نقد رفتار واحدهای نظارتی شرکت در عدم انجام وظایف و مسئولیت‎‏های این واحدها استناد نمودم، به ناگاه با واکنش عجیب یکی از کارکنان حراست که در معیّت این دوست ما به عنوان شنونده در بحث حضور داشت مواجه شدم. این همکار تازه‎‏جوانِ جدیدالاستخدام به ناگاه با جسارت خاصی کلام مرا قطع نموده به من که در سخنم گفته بودم که رهبری فرمودند... معترض شد که چرا از واژه "رهبری فرمودند" استفاده نمودی. بگو "حضرتِ آقا" فرمودند. بنده به این فرد شعارزده عرض کردم، دوست عزیز مهم نیست که با چه لفظی و با چه ادبیاتی سخن می‏‎گویی؛ مهم آن است که با جان و دل عاملِ به فرمایشات رهبری باشی و از آن تخطّی نکنی.

به راستی بسیاری از ما را چه شده است که به جای عمل به اصول و چارچوب‏‎های دینی تنها و تنها به شعار و ظواهرِ امر بسنده می‏‎کنیم؟

ما را چه شده است که رفتاری کاملاً مغایر با اصول و ارزش‏‎های دینی و انقلابی داریم اما در کلام و شعار خود را متدیّن و انقلابی می‏‎نامیم؟

به راستی اشکال کار کجاست؟

همین همکاری که به بنده متعرض شده بود که چرا از لفظ رهبری استفاده می‏‎کنید و به نوعی تحقیرآمیز که خود را مریدتر، شیفته‎‏تر و عاشق‏‎تر به رهبری می‏‎دانست و به من توصیه نمود که از "لفظ حضرت آقا" استفاده کنم، چگونه خود را محب‏‎تر و نزدیک‎‏تر از دیگران به رهبری می‏‎داند در حالی که در رفتار و کردار خود به ابتدایی‏‎ترین توصیه‏‎های ایشان عمل نمی‎‏کند؟ همین تازه‏‎جوان متولد 1367 دقیقاً یک سال و نه روز قبل به استخدام شرکت بهره‎‏برداری درآمده است. حال بماند که بر خلاف قوانین و مقررات، بدون آزمون و با رابطه به استخدام شرکت درآمده است. نکته جالب اینکه کمیته طبقه‎‏بندی 3 نوبت با انتصاب وی به علت فقدان شرایط‎‏احراز، به عنوان کارشناس مخالفت نموده در نهایت با تعیین گروه 7 با اعمال مدرک دیپلم منصوب گردید. اما همین فرد از همان ابتدا، بدون مصوبه کمیته و بر خلاف قوانین و مقررات از مزایای گروه 12 (5 گروه بالاتر از مصوبه‎‏ی کمیته) بهره‎‏مند گشته و النهایه نیز با پیگیری‏‎های فراوان چند ماه بعد با مصوبه‏‎ی جعلیِ کمیته، به گروه 12 وی به ظاهر وجاهت قانونی بخشیده شد.

حال چگونه افرادی از این دست که در اطرافمان کم هم نیستند این‏گونه وقیحانه به خود اجازه می‏‎دهند که علی‎‏رغم آلوده بودن به انواع و اقسام جرایم، تخلفات، تعدی به بیت‏‎المال و ...خود را برتر، مسلمان‏‎تر، ارزشی‏‎تر، انقلابی‎‏تر و ولایتی‏‎تر از دیگران بدانند؟

ما را چه شده است که اجازه می‏‎دهیم این قبیل افراد با این حجم وسیع تخلفات با وقاحت تمام به ما درس ولایت‎مداری بیاموزند؟ و از همه عجیب‎‏تر و خوف‎‏ناک‏تر در واحدهای نظارتی حضور داشته و به رصد رفتار دیگران بپردازند!؟

مصداق بیان شده‏‎ی فوق یکی از صدها مصادیقی است که با اوضاع و احوالی بدتر از این مصداق در اطرافمان می‎‏بینیم که با استفاده ابزاری از نام دین، نظام و ارزش‎‏های اسلامی تیشه به ریشه این اصول و ارزش‏ها می‎‏زنند. خود را نماد و عینِ دین و ارزش‏‏‎ها می‏‎دانند و مخالفت با خود را مخالفت با نظام و ارزش‎‏ها جلوه می‏‎دهند.

آیا ما خود مقصر نیستیم که عرصه را اینگونه بر این قبیل افراد باز گذاشتیم؟ آیا ما دِینی نسبت به این نظام، امام، شهدا و رهبری نداریم؟ وظیفه‎‏ی دینی، انقلابی و ملی ما بیان واقع است و عرصه را بر این مزوّران تنگ نمودن؛ دفاع از اصول و ارزش‏‎های اسلامی و انقلابی و رسوا نمودن مدعیان دروغین؛ نهراسیدن از هجمه‏‎ها، تهمت‏‎ها و حمله‏‎ها، و در یک کلام اینکه:

 فریاد بزنیم که عشقِ به دین، نظام و ولایت در التزام عملی به اصول و ارزش‎‏های تعریف شده‏ توسط دین و مکتب و رهبری است نه در شعارِ تهی از عمل و رفتار و کردارِ متضاد با این ارزش‏‎ها.

/ 14 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساده

مصوبه جعلی!!! میشه بیشتر توضیح بدین لطفا.

شعارزده

متاسفانه این آفت در جامعه نهادینه شده است. برای مثال فرمایش مقام معظم رهبری در ابتدای سال را فراموش نکردیم. ایشان در حرم امام رضا ع وقتی علت نامگذاری سال 92 را توضیح دادند بلافاصله فرمودند(نقل به مضمون): (( باز مسئولان نیایند پلاکاردهای بزرگ از نام سال جدید تهیه کنند و به در و دیوار بزنند بلکه به این نامگذاری در کار و عمل پایبند باشند.)) یکی دو روز از این کلام و دستور ایشان نگذشته بود که در و دیوار شهرها پر شده بود از پلاکاردهای بزرگ که نام سال جدید در آن درج گردیده بود!!!!!!!! این است معنی و مفهوم تبعیت از ولایت! بیشتر ماها واقعا شعارزده هستیم.

علیرضا

با سلام جناب آقای رجبی عزیز زمانی که یک کشتی در حال غرق شدن است، عاقلانه ترین کار به نظر این میرسد که باید جان خود را نجات داد... این حقیقتی است دردناک ، البته برای افراد کم ایمان و بی ایمان اینگونه است... که جان خود را و جان خانواده خود را بر هر چیز ترجیح میدهند... اینجاست که ارزش از خود گذشتگی شهدا مشخص می گردد... اینجاست که ارزش کار بزرگ سید و سالار شهیدان ، امام حسین (ع) مشخص می گردد، زیرا که ایشان عاقلانه ترین کار را انجم نمیدهند، بلکه عاشقانه ترین کار را انجام می دهند... یاد یکی از صحبت های مرحوم حسابی افتادم : جهان سوم جایی است که هر کس بخواهد مملکتش را آباد کند باید خانه خود را ویران کند و هر کس بخواهد خانه اش را آباد کند باید برای ویرانی مملکتش بکوشد... و این حقیقتی است غیر قابل انکار. متاسفانه در دوران امروز جامعه ما با این تفکر که همه چیز را خراب کن تا خودت را آباد کنی بسیار روبرو هستیم... متاسفانه امروز ما اسیر عنوان ها هستیم و نه شیفته ذات و اخلاقیات و حتی قوانین... سراسر زندگی اطرافمان پر شده از : بسیجی، حزب اللهی، دکتر، مهندس و ... تمام عناوینی که به وسیله آن شخصیت ما معرفی می گردد...

علیرضا

اگر می گوییم فلانی! کسی او را نخواهد شناخت و به او احترام نخواهد گذاشت، تنها کافیست که بگوییم: دکتر فلانی، بلافاصله سرهای تعظیم بر پیکر انسانی تهی که تنها لقب ، به او شخصیت بخشیده فرود خواهد آمد... این مشکل امروز ماست... القاب... احترام جاهلانه و ارزش گذاری بدون تعقل به القاب... ونه به کارایی و انسانیت...

زهرا

بماند که اگر مخالفت کنیم یا معترض این گونه افراد باشیم لقمه نانی که خداوند بر سر سفریمان نهاده از ما می گیرند و یا آنقدر اذیت می کنند که ترجیح می دهی تقیه کنی . تازه می فهمم که چرا امام زمان (جانم به فدایش) نمی آید . یاری ندارد . . .

علی

این قبیل افراد هیچ اعتقادی به انقلاب و رهبر معظم انقلاب ندارند. قبول ندارید ببینید اگر این گروه ها و امتیازات و حقوق های غیرقانونی که گرفتند از آنها پس گرفته شود چه واکنشی نشان می دهند؟ اگر تمکین کردند مرید رهبرند اما اگر مقاومت کردند و جلوی این کار قانونی را گرفتند مشتی نان به نرخ روز خور و حقه بازند که شعار دین و ولایت می دهند. البته اتفاقات دو هفته قبل در شرکت نشان داد که این افراد از جنس گروه دوم هستند.

یقین

باسلام هرکی موافق با نیت مغرضانه جنابعالی مینو یسه تائید میکنی هرکی نه ....... مصداق یا با ما یا برما .حالا بگذرد جواب سوالات قبلی رو که پرسیدی نگرفتیم ....البته اینها که می گویند امام خامنه ای البته عزیز همانهائی هستند که زمانی که شیپور جنگ نواخته شد و موقع شناختن مرد از نامرد شد سینه سپرکردند و رفتند مردانگی خود را ثابت کردن .همانهائی که به قول رفقای شما جوجه هستند فکرت را مشغول نکن ایام فتنه را می گویم که امام خامنه ای عزیز احتیاج به یار و یاور واقعی داشت از این پرفسورها که نظر دادن کدامشان جرات سینه سپر کردن داشتن یا خود شما رفتیدجلو؟ بله مردان مرد رفتن و مردانگی به اثبات رساندن حالا حی بگو کمیته کمیته کمیته گروه و ..... درستی یا نادرستی مردم را در آن ببینید. دنیا به اندازه ای که شما و آنهائی که برایتان کف میزنند کوچک نیست دنیا حساب کتاب دارد که مطمئنا با حساب و کتاب شما فرق دارد.... امروز یکم عمیق فکر کن ...... البته با افتخار فریاد میزنیم مولایمان سرورمان مرادمان ((امام خامنه ای عزیز ))

بسیجی

در جواب آقای یقین باید عرض کنم که چرا فکر می کنند فقط خودشان مرید حضرت آقا هستند و بقیه ضدانقلاب و بی دین چرا فقط خودتان را مسلمان می دانید. من خودم به عنوان مرید رهبر و یک بسیجی در اجرای اوامر معظم له برای خدمت به مملکت و انقلاب در حال تحصیل هستم و الان دانشجوی دکتری. به نظر من هر کسی باید به اندازه توان و تحصیل و تخصص خود مسئولیت قبول کند در غیر اینصورت به جمهوری اسلامی و شهدا خیانت کرده است. این چه حرفی است که شما می زنید که چون در ایام فتنه خدمت کردید الان باید بیش از دیگران از بیت المال سهم ببرید. بیشتر از دیگران سهم خواهی کنید و در پست هایی که شرایط آن را ندارید مشغول شوید. این تفکر شما انحراف است.

جناب افشاگر!!!! اقداماتي كه جنابعالي در زمان فتنه ٨٨ انجام داديد را بفرماييد تا براي همگان مشخص شود كه اين همه دغدغه دين و انقلاب داريد زماني كه فتنه گران به دنبال براندازي نظام مقدس بودند شما كجا بوديد!!!!! بفرماييد جنابعالي چرا وبلاگ نزديد تا از نظام دفاع كنيد؟!!! درسته شايد اون موقع احساس وظيفه نمي كرديد. اون موقع هيچ خطري احساس نمي كرديد. تمام احساس وظيفه تان الان گل كرده. جناب بصير !!!! بصيرتتان اون موقع كجا رفته بود. البته شايد جرات نشان دادن بصيرت را مقابل آقاي م. ه. نداشتيد. حتما جهت تنوير افكار عمومي اين مطالب را نمايش داده و به آنها پاسخ دهيد جناب افشاگر!!!!

محمد

كسي كه شعار مي ده و عملش خرابه يعني به اين دوروز دنيا دل بسته و آخرت رو فراموش كرده يعني به به چه چه مخلوق رو به رضاي خالق ترجيح داده! حالا اگه ده بيست سال پيش بود تعجبي نمي كردم ولي در اين ايامي كه نشانه هاي ظهور آقا امام زمان به وضوح ديده مي شه نمي دونم چرا اين آدمها به خود نميان! بندگان خدا! وقتي آقا تشريف بيارن همه ي دورويي ها باطل مي شه و ذاتتون برمال مي شه پس تا دير نشده توبه كنيد!