گر دلیلت باید از وی رومتاب

در بحث مبارزه با فساد اقتصادی دو آفت بزرگ به شکل فراگیر و عامدانه‎ و بعضاً جاهلانه‎ای نهادینه شده است؛ نخست نگاه سیاسی، حزبی و گروهی به این موضوع و افشای مفاسد رقبای سیاسی به منظور خارج نمودن ایشان از کورس رقابت برای کسب قدرت. دوم قرائت‎ها، تحلیل‎ها و تفسیرهای شاذ و عجیب در باب مبارزه با فساد اقتصادی.

متأسفانه آفت دوم آسیب‎های جبران‎ناپذیری به نظام وارد نموده موجبات سلب اعتماد بخش قابل توجهی از مردم را از بسیاری از مسئولان فراهم آورده است. ایجاد، ترویج و نهادینه نمودن این تفکر انحرافی و منحط که:

اولاً، اساساً نباید در باب مفاسد اقتصادی و تخلفِ برخی مسئولان سخن گفت، چراکه موجب تضعیف نظام خواهد شد!

ثانیاً، در مبارزه‎ی با مفاسد اقتصادی سوابق، اعتبار و جایگاه افراد مورد توجه قرار گرفته متناسب با موقعیت و اعتبار افراد، شدّت و حدّتِ برخورد تعیین گردد.

البته این تفکر به شکل مثبت، اثربخش و بازدارنده‎ی آن در مبانی دینی ما، خصوصاً در سیره حکومتی حضرت علی(ع) وجود داشته در بحث مبارزه با فساد اقتصادی و مالی، موقعیت و اعتبار افراد مجازات ایشان را تشدید یا تقلیل می‎داده است. هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر مجازات سنگین‎تر. اما متأسفانه در جامعه به ظاهر اسلامی و علوی ما ظاهراً با نهادینه شدن تفکر انحرافی فوق‎الذکر اینگونه تفسیر و تحلیل می‎گردد که هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر دامنه مصونیت و معافیت وی از مجازات گسترده‎تر!!!

تفکری که آنچنان در بخش قابل توجهی از قشر به ظاهر متدیّن و انقلابی ما نهادینه شده که کوچکترین انتقاد در این باب را تاب نیاورده آبروی بعضی افراد را با آبروی نظام و رهبری گره می‎زنند و برای آنها مصونیت آهنین ایجاد می‎کنند؛ حال آنکه با این تفکر احمقانه‎ی خویش آبروی نظام و رهبری را هزینه آبروی نداشته بعضی متخلفان می‎کنند. کم نمی‎بینیم در اطراف خود این تحلیل‎های جاهلانه و احمقانه را که برای مثال چون رهبری در یک سخنرانی یا برنامه و مناسبت خاصی از فردی تعریف نموده یا در نام‎گذاری ازمنه و امکنه خاصی از لفظی استفاده نموده که فرد، گروه یا حزبی نیز قبلا از آن لفظ بهره جسته، همین می‎شود آیه‎ی تطهیر و نماد عصمت آن فرد، گروه یا حزب و هرگونه انتقاد یا برخورد با این فرد یعنی انتقاد از رهبری!!!، تضعیف نظام و ولایت و مؤید و مبیّن بی‎بصیرتی منتقد!!!

و بدتر و خطرناک‎تر اینکه عده‎ای عامدانه و زیرکانه با بهره جستن از این تفکر فضای آرام و امنی را برای فساد، ثروت‎اندوزی و خیانت به بیت‎المال ایجاد نموده و ...

النهایه اینکه خبر نامه امروز مقام معظم رهبری به «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» و لحن و فحویِ عتاب‎آلود کلام ایشان در باب مبارزه با مفاسد اقتصادی، این بیت مولانا را به ذهن ما آورد که آن را به بانیان و مروّجان و منادیان تفکرات منحرفانه فوق‎الذکر تقدیم می‎کنم:

آفتاب آمد دلیل آفتاب

گر دلیلت باید از آن رو متاب

 

متن مرقومه رهبری به شرح زیر است:

«بسم الله الرّحمن الرّحیم

نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین میکنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزهای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمیگیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظهای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.»

 

مطالب مرتبط:

بدون شرح

سه قِصّه‏ و یک غُصّه

پژواک. بیت‏‎المال و اموال عمومی . قسمت اول

/ 2 نظر / 29 بازدید

استاد رحیم پورازغدی: . ناظر مالى بازار اهواز دزدى ميكرد، در مسائل اقتصادى خلاف شرع ميكرد، به حضرت امير خبر دادند، حضرت دستور داد كه فورى عزل اش كن، بازداشت اش كن، تمام حقوق اش را از بيت المال قطع كن، ببرش به زندان، ملاقات ممنوع! كسى نيايد به او اميد بدهد كه كمك ات ميكنيم بيايى بيرون و راههاى دروغگويى را يادش بدهد، به زنجير ببندش و فقط موقع نماز يا هواخورى زنجيرش را باز كن، جمعه هم در نماز جمعه جلو همه مردم شلاقش بزن كه تمام مردم ببينند كه ما با يك مدير خائنى كه به حقوق مردم خيانت مالى ميكند، تعارف نداريم. البته برخى ميگويند آقا مواظب آبروى متهم باشيد!!! بايد به آنها گفت، حفظ آبروى اين ، آبروى اسلام را ميبرد، اگر الآن بخواهى آبروى اين فرد را حفظ كنى ، آبروى حكومت اسلامى را ميبرى ، چون مردم ميگويند همه اينها دزد اند، هواى همديگر را دارند، بايد جلوى مردم بى آبرويش كنى، حضرت امير فرمود در بازار اهواز اعلام كنيد كه اين متهم از هركس رشوه اى گرفته يا مالش را خورده، بيايد و حق اش را بگيرد. يك روز هم سوار الاغ بكنيدش و در اهواز بچرخانيد تا همه او را ببينند اين منطق مديريت اسلامى است، مديرانى كه دزدى ميكنند از بيت ال

دکترروحانی در همایش نظام اداری و مقابله با فساد گفت: وقتی تفنگ، پول و رسانه در اختیار یک نهاد باشد، فساد می‌آورد حسن روحانی در همایش مبارزه با فساد که با حضور سران سه قوه بر "اگر اطلاعات، تفنگ، پول، روزنامه، خبرگزاری و دیگر مظاهر قدرت در یک نهاد جمع شود، ابوذر و سلمان هم باشد، فاسد می‌شود." او استفاده از رانت اطلاعاتی را بزرگ‌ترین فساد خواند. به تعبیر رئیس‌جمهوری ایران، مردم دو نظر درباره فساد دارند؛ مردم یا می‌اندیشند که "مسئولان می‌دانند و در برابر فساد نمی‌ایستند، پس خود آلوده هستند" یا تصور می‌کنند که "مسئولان در مبارزه با فساد ناتوان هستند." آقای روحانی می‌گوید که در هر دو مورد، از نگاه مردم، کل نظام و انقلاب زیر سوال می‌رود و دولت اسلامی ناکارآمد جلوه می‌کند، چرا که به اعتقاد او، ریشه‌کن کردن فساد، از اهداف انقلاب بوده که محقق نشده است. او با تاکید بر ضرورت نظارت برای مبارزه با فساد و تجمیع قدرت، به نقش نظارتی مجلس خبرگان بر رهبر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: "حتی بالا‌ترین مقام کشورمان هم بر قانون اساسی اهتمام دارد."