به بهانه 12 آذر روز قانون اساسی، جای خالی نظارت برای صیانت از قانون

بدون تردید قوانین و مقررات پایه و اساس اداره امور جامعه است؛ از قانون اساسی گرفته تا مقررات ساده‎ای که با طی شدن مراحل قانونی، برای مخاطبین خود الزام‎آور می‎گردد. از مهم‎ترین ارزش‎های متعالی حاکم بر نظام اخلاقی و اجتماعی هر جامعه‎ای احترام و تمکین به قانون است؛ تا زمانی‎که فرهنگ و ارزش متعالیِ احترام به قانون در جامعه‎ای نهادینه نگردیده افراد آن جامعه آمادگی پذیرش و عمل به آن را نداشته باشند قطعاً و یقیناً آن کشور قادر به رشد، توسعه و پیشرفت نخواهد بود. به طریق اولیˈ احترام و تمکین مطلق به قانون توسط مسئولان در جامعه از لوازم مسلّم و غیرقابل انکار پیشرفت کشور است.

برداشت نخست:

از شاخصه‎های مهم قانون اساسی ما تأکید بر حاکمیت قانون و تساوی همه آحاد مردم در برابر قوانین و مقررات است. اصول متعددی از قانون اساسی به این موضوع تصریح داشته و حتی عالی‎ترین مقام سیاسی و مذهبی کشور نیز از این امر مستثنی نبوده اصل 107 این قانون مقرر داشته رهبر در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است.

در مقام عمل نیز از ابتدای انقلاب تاکنون امام و رهبری همواره عامل به این اصول بوده‎اند و تأکید بر این موضوع داشته‎اند. برای نمونه امام خمینی(ره) بر این نظر بودند که:

  • ما می‎‏خواهیم یک حکومتى باشد مثل حکومت اسلام که غیر از قانون هیچ چیز حکومت نکند، هیچ؛ قانون فقط حکومت بکند.
  • در اسلام همه کس حتى پیامبر عظیم الشأن(ص) در مقابل قانون، بی‎امتیاز در یک صف هستند.
  • در کشورى که قانون حکومت نکند، این کشور را نمی‎توانیم اسلامى حساب کنیم.
  • همه باید مقید به این باشید که قانون را بپذیرید ولو بر خلاف رأی شما باشد.

رهبری نیز همواره بر این نظر بوده سخنانشان گواه این مدعاست چراکه:

  • رهبری قوانین و مقررات را فصل­‎الخطاب و از لوازم قطعی اداره درست نظام می‎دانند و آن کسی را انقلابی می‎‎دانند که قوانین و مقررات را دقیق رعایت می‎کند.
  • رهبری آن کسی را بسیجی‎تر می­‎دانند که مقررات را بیشتر رعایت می‎کند.
  • رهبری عدم رعایت قانون را موجب پایمال شدن مصالح مردم و گره خوردن کارها دانسته و شروع فرهنگ قانون‎گرایی را از مسئولان، نخبگان، بسیجیان و متدینین می‎دانند که باید به بدنه اجتماع سرازیر گردد، چراکه اگر ایشان قوانین و مقررات را رعایت نکنند نمی‎توان از سایر مردم توقع التزام به قانون داشت.
  • مقام معظم رهبری می‎فرمایند که اگر انقیاد به قانون نباشد، روح دیکتاتوری بروز خواهد کرد.
  • ایشان راه‎کار مبارزه با قانون‎گریزی و احتراز از بروز روح دیکتاتوری را نظارت بر مسئولان دانسته اینگونه بیان می‎دارند که:

هیچ‌کس فوق نظارت نیست. خودِ رهبری هم فوق نظارت نیست؛ چه برسد به دستگاه‎های مرتبط با رهبری. بنابراین همه باید نظارت شوند. نظارت بر کسانی که حکومت می‌کنند، چون حکومت به‎طور طبیعی به معنای تجمّع قدرت و ثروت است؛ یعنی اموال بیت‎المال و اقتدار اجتماعی و اقتدار سیاسی در دست بخشی از حکّام است، برای این که امانت به‎خرج دهند و سوء استفاده نکنند و نفسشان طغیان نکند، نظارت لازم و واجب است و باید هم باشد.

برداشت دوم:

متأسفانه یکی از آفت­‎های شایع موجود در بین بخش قابل توجهی از مسئولان جامعه، عدم پای‎بندی به قوانین و مقررات است. مستثنی دانستن خود از اِعمال ضوابط، به رویه­‎ی معمول و مبتلابه ایشان تبدیل گشته، از نگاه آنها اِعمال قانون صرفاً اختصاص به مردم و زیردستان دارد. اوج این رفتارها مربوط است به سال‎های اخیر و قانون‎گریزی‎های گسترده دو طیف؛ رییس‎جمهور سابق و ایضاً یکی از تشنگان نشستن بر کرسی ریاست‎جمهوری در انتخابات گذشته.

قانون‎گریزی، خود را برتر از قانون دانستن، حق و سهم مدیریتی برای خود قائل بودن برای زیرپاگذاشتن قانون و خصیصه‎های مذموم دیگر در پرورش‎یافتگان و تربیت‎شدگان این دو طیف نهادینه شده است.

اشکال و ایراد اساسی بر مرتکبان این قانون‎گریزی‎ها -فارغ از قبح قانون‎گریزی- آن است که قریب به اتفاق آمران و فاعلان این رفتارها همگی از داعیه‎­داران دین، نظام و ارزش­ها بوده و خود را متدیّن­‎تر، ارزشی‎­تر، انقلابی‎­تر و ولایتی­‎تر از دیگران می‎دانند و با سپر قرار دادن این عناوین و نمادها دودمان هر منتقد و مخالف با تخلفات خویش را به خاک سیاه می‎نشانند!

استفاده ابزاری از ارزش‎ها و تظاهر به مبانی و نمادهای دینی و انقلابی، به این مدعیان غیرواقعی نظام و ارزش‎ها اجازه می‎دهد که با بهره‎مندی از قدرت به دست آمده از این تظاهر، این حقیقتِ دروغین را در جامعه نهادینه کنند که؛ قائده، قانون، اصول و مبانی همان است که ما می‎فهمیم و ما می‎گوییم، هرکه مخالف ما باشد یقیناً و قطعاً مخالفِ اصول و ارزش‎های بنیادینِ حاکم بر جامعه است، و خطرناک‎تر از همه این تفکر که هرکه به انتقاد و مخالفت با رفتارهای ما برخیزد یقیناً و قطعاً مخالفِ حاکمیت و رهبری است.

اولین و مهم‎ترین نکته‎ای که با مشاهده این اوضاع به ذهن هر انسان عاقل و دلسوزی خطور می‎کند، سکوت، بی‎تفاوتی و رخوت دستگاه‎های نظارتی است. مشاهدات ما طی ایام گذشته و جاری مبین این نکته است که مهم‎ترین علت توسعه و نهادینه شدن این تفکر، عدم انجام وظیفه از سوی دستگاه‎های نظارتی، خصوصاً دستگاه قضایی در برابر این قانون‎گریزی‎ها و تخلفات است.

بازگردیم به سخنان رهبری که فرمودند:

هیچ‌کس فوق نظارت نیست. خودِ رهبری هم فوق نظارت نیست؛ چه برسد به دستگاه‎های مرتبط با رهبری. بنابراین همه باید نظارت شوند. نظارت بر کسانی که حکومت می‌کنند، چون حکومت به‎طور طبیعی به معنای تجمّع قدرت و ثروت است؛ یعنی اموال بیت‎المال و اقتدار اجتماعی و اقتدار سیاسی در دست بخشی از حکّام است، برای این که امانت به‎خرج دهند و سوء استفاده نکنند و نفسشان طغیان نکند، نظارت لازم و واجب است و باید هم باشد.

/ 6 نظر / 26 بازدید
در آرزوی عدالت

به قول یکی از بزرگان اون ور آبی: "ثروتمندان و فقرای یک جامعه، محصول مستقیم بی نظمی و عدم اجرای قانون در جامعه هستند. هرقدر جامعه ای بی نظم تر باشد، تعداد ثروتمندان و فقرای آن بیشتر می شود." حالا مقایسه کنیم اختلاف طبقاتی 10 سال قبل را با امروز: فقرا فقیرتر، ثروتمندان ثروتمندتر! اختلاس های قبل 100 میلیاردی، اختلاس های امروز 3000 میلیاردی!!!

سلام برعکس نظر کامنت قبلی بعضی بزرگان بر این عقیده اند که قانون مثل تار عنکبوت می‌ماند که موجودات ضعیف تر از آن نمی‌توانند عبور کنند و قوی‌ترها به راحتی از آن رد می‌شوند. به قول ادوارد براند: قانون و نظم عمومی دو خدمتگذار اصلی تبعیض اجتماعی هستند.

سلام علاوه بر اینکه در نهاد جهادی شهرداری تهران قانون و مقررات به صورت کاملاجهت دار اجرا می شود نظارت ها هم به همین صورت انجام می شود.بالاترین مقام شهرداری قانون وضع می کند.اجرا می کند، و هرکس را که تخلفی داشته باشد اگر صلاح بداند مورد باز خواست قرار می دهد.این یعنی اوج مدیریت

ميدونيد چرا اختلاس ها پيگيري نميشن؟ روايت است يك روز يه دزد با يك نابينا يك كاسه آلوچه خريدند و با هم قرار گذاشتند ٢تا٢تا بخورند تا تموم بشه. وسط كار نابينا مچ دزد رو گرفت و به او گفت : مردك چرا تو مشت مشت ميخوري؟ دزد گفت: تو كه نابينايي از كجا متوجه شدي كه من مشت مشت ميخورم؟ نابينا ميگه؛ از آنجا كه من ٤ تا ٤ تا ميخورم و تو صدات در نمياد...!

مسولان محترم می فرمایند فساد در ایرانی سیستمی شده.یه چیزی مثل مجموعه مترو.هیچکس برکنار نمی شود.هیچکس توبیخ نمی شود.مگر اینکه برخلاف نظر اقایان رفتار کند.سازمان های نظارتی هم نقش هویچ وسط سالاد فصل رو بازی میکنند.

سی سیب

بسیار عالیست.[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]