به بهانه حکم محکومیت معاون اول رییس‎جمهور سابق

چه بپذیریم چه نپذیریم برآیند و خروجی واکنش حاکمیت در برخورد با مفاسد اقتصادی متأثر از معذوریت‎ها یا مصلحت‎های ساختگی و البته نهادینه شده‎‎ی مذکور، ایجاد حصن آهنین و مصونیت کاملاً مغایر شرع، غیرعقلایی، غیراخلاقی و غیرقانونی برای افرادی در جامعه بوده است. ما قبلا نیز در عناوین متعددی در وبلاگ در این‎خصوص سخن گفته‎ایم؛ اینکه عامدانه یا جاهلانه دو تفکر و نگاه انحرافی در بخشی از افراد، خصوصا بعضی خواص نهادینه شده است که:

نخست، اساساً نباید در باب مفاسد اقتصادی و تخلف برخی مسئولان سخن گفت، چراکه موجب تضعیف نظام خواهد شد!

دوم، در مبارزهی با مفاسد اقتصادی سوابق، اعتبار و جایگاه افراد مورد توجه قرار گرفته متناسب با موقعیت و اعتبار افراد، شدّت و حدّتِ برخورد تعیین گردد.

البته این تفکر به شکل مثبت، اثربخش و بازدارندهی آن در مبانی دینی ما، خصوصاً در سیره حکومتی حضرت علی(ع) وجود داشته در بحث مبارزه با فساد اقتصادی و مالی، موقعیت و اعتبار افراد مجازات ایشان را تشدید یا تقلیل میداده است. هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر مجازات سنگینتر. اما متأسفانه در جامعه به ظاهر اسلامی و علوی ما ظاهراً با نهادینه شدن تفکر انحرافی فوقالذکر اینگونه تفسیر و تحلیل میگردد که هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر دامنه مصونیت و معافیت وی از مجازات گستردهتر!!!

تفکری که آنچنان در بخش قابل توجهی از قشر به ظاهر متدین و انقلابی ما نهادینه شده که کوچکترین انتقاد در این باب را تاب نیاورده آبروی بعضی افراد را با آبروی نظام و رهبری گره میزنند و برای آنها مصونیت آهنین ایجاد میکنند؛ حال آنکه با این تفکر احمقانهی خویش آبروی نظام و رهبری را هزینه آبروی نداشته بعضی متخلفان میکنند.

محکومیت آقای رحیمی به عنوان معاون اول رییس‎جمهور سابق، و عالی‎ترین مقام محاکمه شده در تاریخ نظام اسلامی نقطه عطفی برای زوال تفکرات انحرافی فوق‎الذکر است. امیدواریم با تغییر رویه موجود در نهادهای حاکمیتی به نقطه‎ای برسیم که در عمل به سیره‎ی حکومتی امیرالمؤمنین علی(ع) با مفاسد مسئولان و حاکمان با اشدّ مجازات برخورد گردد، خصوصاً مسئولان و افرادی که طی سال‎های اخیر با بلند نمودن علم دین و نظام؛ تظاهر و تمسّک شدید و البته غیرواقعی به نمادهای دینی، ارزشی و انقلابی این نمادها را ابزار قدرتطلبی، ثروتاندوزی و مفاسد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی خویش قرار داده و با وقاحت تمام علی‎رغم این وضعیت خود را انقلابی‎تر، ولایتی‎تر و ارزشی‎تر از همه می‎دانند.

 

مطالب مرتبط:

انقلابی‎نماها مانعِ بزرگِ مبارزه با فساد

گر دلیلت باید از آن رو متاب

جای خالی نظارت برای صیانت از قانون

/ 4 نظر / 7 بازدید
راحیل

با سلام اتهام آقای رحیمی مربوط به سال 82 است... ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد از سال 84 شروع شده... و معاون اولی آقای رحیمی از سال 88 شروع شده... ویک تخلف از ایشان در دولت دهم در پرونده وجود ندارد!!!

راحیل

راستی رحیمی در سال 82 رئیس دیوان محاسبات مجلس بوده است!!! چرا می گویید حکم محکومیت معاون اول احمدی نژاد!!!صادرشد؟؟؟

سی سیب

سلام استاد مطالبتون را تا آخر وبا دقت مطالعه کردم وبه درستی مطالبت پی بردم.من با شما کاملاً موافق هستم.

دلتون خوشه اینو روکم کنی احمدی نژاد رو کردن وگرنه به قول شما 3میلیارد رد مال یعنی 3 میلیارد خورده. تو همین شرکت ما و شهرداری ده ها و صدها برابر این پول ..... اگه راست میگن بیان برخورد کنن. اگه احمدی نژاد به برادرای لاریجانی گیر نمیداد الان آقای رحیمی راحت و آسوده دنبال زندگیش بود