صرفا جهت اطلاع مدیران صدا و سیما

نیست -البته با گزینش صحیح در انتخاب خبرنگاران می‏‎توان مانع بروز و نمود این آفت شد.- نکته تأمل‏ و تأسف‎‏بر‏انگیز آنکه پس از بروز این آفت و آشکار شدن نشانه‏‎های این رفتار، بعضاً بعضی از این افراد همچنان در برنامه‏‎های صداوسیما حضور داشته از رسانه‏‎ی ملی و تریبون آن برای ترویج اهداف و نگاه منفعت‏‎طلبانه‏‎ی خود استفاده می‎‏کنند. اینجاست که نقش دستگاه‏‎های نظارتی صداوسیما خصوصاً حراستِ آن سازمان جهت برخورد قانونی با این افراد، تعیین‏‎کننده به نظر رسیده، خلاء این وجهِ نظارتی نمایان می‏‎گردد. همین آفت بارها از سوی مقام معظم رهبری به مدیران صداوسیما گوش‎‏زد شده است. ایشان در این مورد فرموده‏‎اند:

" اما در مجموعه‌ی صدا و سیما سراغ دارم که یک نفر که میکرفنی در دستش هست، خیال می‌کند که صاحب میکرفن است! یعنی سلیقه‌ی خودش را بر سلیقه‌ی نظام، و سیاست خودش را بر سیاست نظام، و فهم خودش را بر فهم نظام ترجیح می‌دهد! این غلط است؛ چون این میکرفن که در دست شماست، متعلق به شما نیست؛ شما را آن‌جا گذاشته‌اند و گفته‌اند این برنامه را اداره کنید؛ شما هم باید طبق سیاست آن کسی که این میکرفن متعلق به اوست -یعنی نظام جمهوری اسلامی- عمل کنید."

یا این بیان ایشان که

"...آخرین آفتی که می خواهم ذکر کنم این است که در صدا و سیما احیانا جناح‎‏ها و جریان‏‎ها و باندها، سررشته و کلید برنامه را در دست بگیرند که این از آفت‏‎های بزرگ است... باید همه جناح‏‎ها و قشرهای مردم را به یک چشم نگاه کنند و مانند پدری باشند که فرزندان خود را به یک چشم نگاه می کند."

برداشت دوم

یک سوزن به خودت بزن یک جوال‎‏دوز به مردم

یکی از برنامه‎‏های خبری صداوسیما که به واسطه حضور یکی از مجریانِ معروفِ سیاسیِ سیما به‎‏نام آقای ک.ن به برنامه‎‏ی پرطرف‏داری تبدیل شده برنامه‎‏ی "صرفا جهت اطلاع" است. مزید بر پرمخاطب بودن، پخش این برنامه در بخش خبری 20:30 شبکه دوم است که خود از بخش‏‎های خبری قابل توجه است. نکته مورد توجه اینکه آفت و ایراد مذکور در "برداشت اول" دامن‎‏گیر این خبرنگار معروف و تعداد دیگری از مجریان این بخش خبری نیز شده است. متاسفانه این افراد به دلیل بهره‎‏مندی از منافع مادی و به‏‎دست آوردن مبالغ قابل توجهی، در دام مدیران سابق شرکت بهره‎‏برداری متروی تهران افتادند.

توضیح اینکه یکی از اقدامات مجرمانه، متخلّفانه و مغایر قانون آقای قلی‏‎ها و تیم همراه وی، خصوصاً واحد روابط‏‎عمومی شرکت بهره‎‏برداری، به منظور نیل به اهداف سیاسی خود، به‏‎کارگیری و متأسفانه تأجیر تعداد زیادی از خبرنگاران معروف صداوسیما، خبرگزاری‎‏ها، روزنامه‎‏ها، سایت‎‏ها و ...، با پرداخت مبالغ کلانی از بودجه عمومی و بیت‎‏المال بوده است. پمپاژ خبری در تأیید، تمجید، مدح و ستایش آقای قلی‏‎ها و افراد مورد نظر وی در امکنه و ازمنه خاص، عدم نقد عملکرد سوال‎‏برانگیزِ تیم مدیریتی حاکم بر شرکت بهره‏‎برداری که طی دو سال و اندی مدیریت بر این شرکت به گواه اندکی از اخبار و مستندات مندرج در بصیر آن را به یک شرکت ورشکسته‏‎ی مالی، نیروی انسانی، فرهنگی و ...، با صدها میلیارد تومان بدهی تبدیل نموده است، تخریب مخالفان و منتقدان آقای قلی‏ها و تیم همراه وی و در یک کلام ترویج و نشر این پیام که ایشان در مقام تمثیل "اسامه‎‏بن زید" زمان و نابغه‎‏ای در مدیریت است؛ رسالت تعریف شده برای این اصحاب رسانه در برابر دریافت مبالغ کلان از بیت‏‎المال و بودجه شرکت بهره‎‏برداری بوده است.

حال به بیان مصادیق مربوط به تعدادی از خبرنگاران خبر سیما که از جمله افراد فوق بوده‎‏اند برگردیم. ما از شرح بیشتر موضوع احتراز می‎‏کنیم و تنها نشانه‏‎هایی از آن را جهت اطلاح و برانگیخته شدن احساس مسئولیت مدیران صداوسیما، خصوصا حراستِ آن سازمان به منظور برخورد با این متخلّفین به اختصار بیان می‏‎کنیم:

  • چه شد؟!!! که به ناگاه شرکت بهره‎‏برداری از محل بودجه‎‏ی عمومی، کلّ مجلّدات چاپ شده از کتابِ "خبرنگار ژنرال دوگل" را که متعلق به آقای ک.ن و خاطرات وی از سفر به فرانسه بود، در سال 90 به مبلغ 48 میلیون تومان خریداری و در زیرزمین شرکت انبار نمود؟      
  • چه شد؟!!! که تعداد قابل توجهی از اقوام و بستگان دور و نزدیک این خبرنگار و دیگر خبرنگاران به استخدام شرکت بهره‎‏برداری درآمده‎‏اند؟
  • چه شد؟!!! که زمان قابل توجهی از یکی از برنامه‏‎های "صرفا جهت اطلاع" توسط آقای ک.ن در اسفندماه 91 به شرح مصوّرِ نمایش مضحکِ مدیریتِ سابق شرکت بهره‎‏برداری در اجرای نمایشِ افتتاح سونا و جکوزی در روابط‏‎عمومی شرکت اختصاص یافته و عملا رسانه‏‎ی ملی را به سطح مدافعِ تیم مدیریتی شرکت بهره‎‏برداری در برابر تعدادی از روزنامه‏‎ها و سایت‎‏ها تنزّل داد؟! و چه شد که این نمایش مضحک با حضور دوربین‏‎ها و خبرنگاران واحد مرکزی خبرِ صداوسیما برگزار شد و این‎‏قدر موضوع برای مدیران خبر سیما با اهمیت بود؟
  • چه شد؟!!! که تعدادی از مجریان و مسئولان خبر 20:30 با انعقاد قرارداد مدت‎‏دار و دریافت میلیون‏‎ها تومان به تأجیرِ آقای قلی‏ها و تیم همراه وی درآمدند؟ افرادی مانند سید ع‏.م‏.ن، میثم ص و ... حال بماند قوانین و مقررات آمره‎‏ی نقض شده در این قرادادها مانند قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و قانون ممنوعیت مداخله کارکنان در ... که لازم است با پیگیری دستگاه‏‎های نظارتی، خصوصا سازمان بازرسی کل کشور این وجوه عینا به بیت‏‎المال مسترد گردد و با این افراد برخورد قانونی صورت پذیرد.
  • چه شد؟!!! که بعضی از این افراد از محل اعتبارات شرکت بهره‎‏برداری وام‏های کلان دریافت نمودند؟!
  • چه شد؟!!! که آقای ک.ن و آقای ا.م در لیست واگذاری آپارتمان در یکی از مناطق گران‏‎قیمت تهران در پروژه ازگل قرار گرفته‎‏اند؟!

و چه شدهای فراوان دیگر....

و یک سوال از مدیران سازمان صداوسیما؛ آیا شما از این موضوعات بی‏‎خبر بودید؟! اگر که بی‏‎خبر بودید اکنون که مطلع شدید........

و النهایه اینکه بخش خبری 20:30 شبکه دوم سیما در برنامه "صرفا جهت اطلاع" به قول معروف به عالم و آدم گیر می‏‎دهد -که البته کار درستی است- از مجریان و کارکنان خود غافل نشود و به قول مشهور:

یک سوزن به خودت بزن یک جوال‏‎دوز به مردم

 

/ 24 نظر / 74 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امید

باعرض سلام وخسته نباشید خدمت آقای رجبی و سایر همکاران نقد عملکرد گذشته در صورتی خوب است که فایده و نتیجه ای برای حال و آینده ی ما داشته باشد و هرگاه ما را از درک شرایط فعلی و آتی و عملکرد مناسب به اقتضای شرایط بازدارد حال وآینده را نیز تباه میکند . آیا بهتر نیست به جای نقد مکرر عملکرد گذشته در جهت ایجاد و تقویت خواست جمعی برای اصلاح و بهبود وضع فعلی شرکت بکوشیم ؟؟ و در زمان گذشته زندگی نکنیم، زمان حال اقتضائات خودش را می طلبد، به نظر میرسد درشرایط فعلی پافشاری بر نقد گذشته عایدی جز ایجاد حواشی و به قیمت از دست دادن زمان و انرژی و عدم درک مناسب ازاوضاع فعلی شرکت نخواهد داشت. بیاییم همگی با هم در جهت اصلاح امور و اصلاح سیستمی که اجازه ی چنین اشتباهات تاریخی را به مدیران می دهد بکوشیم و ضمن بخشش افراد نقص های سیستم را فراموش نکنیم ، راهکارهای برون رفت از شرایط نامطلوب فعلی را مورد بررسی قرار دهیم وبا استفاده از خرد جمعی دوستان در جهت پیشرفت و تعالی شرکت بکوشیم. باامید به بهبود امور

یاسین

با سلام فراوان، میخواستم خدمت آقایان تهدیدیون عرض کنم که مگر الان مشکل شما مصطفی رجبی است؟ نه برادر من! مشکل شما راه و روشی است که به واسطه پایداری و پایمردی مصطفی دوباره زنده شده است. بیدار شوید و ببینید دیگر مشکل شما رجبی نیست، دیگر پرده ها کنار رفته و واقعیت واقعی شما بر همگان هویدا شده است. از دل کردار و رفتار مصطفی روش مصطفی نمود پیدا کرده است و بسیاری که آگاهی نداشتند و یا درد نان زبانشان بسته بود مصطفایی شده اند. اگر گردش های مکاتبات ادارای مثل نامه های خود رجبی و یا نمونتا نامه "دفترچه های تامین اجتماعی" و یا "آموزش سوارکاری" شما را به این نقطه نرسانده، نگاه سرد و سنگین همکاران را که دیگر نمیتوانید منکر شوید. پبشنهاد میکنم بجای این همه صغری کبری چیدن و تهدید کردنها دل از این لقمه ها و اموال حرامی که گردتان جمع کرده اید کنده و سرتان را از زیر برف بیرون آورده و واقعیات را بپذیرید. سخته؛ ولی اگر امتحان کنین شدنیه!

از پرسنل تعمیرات

با سلام و عرض ارادت خدمت برادر عزیز جناب آقای رجبی و همکاران محترم راستش من یه پیشنهاد داشتم اگر نخدید البته !خواستم بگم جناب آقای مهندس قلی ها شرکت رو با انواع بیماری های ساختاری ، فنی و مدیریتی به امان خدا رها کرد و رفت به محضر شهردار محترم پیشنهاد می کنم واسه اینکه اینکه این مشکلات که الحمدا.. روز به روز بیشتر هم خودشون رو نشون می دهند ، برطرف بشوند جناب آقای قلی ها رو مجدداً به مدیرعاملی مترو منصوب کنند تا این آشی رو که پختند خودشون سر و سامان بدهند چون واقعاً هر چه جلوتر می ریم وضع بدتر و بدتر می شه در حال حاضر خیلی از ناوگان مترو به علت نبود قطعه و مشکلات بودجه مشکل دارند و ما از قطارهای دیگه قطعه رو می کنیم و به به قطارهای مشکل دار نصب می کنیم لطفاً به گوش شهردار محبوب برسونید

حمید محمد

خدمت برادر عزیزی که مدام تهدید می کنند عرض داشتم و آن اینکه واقعاً قبول کنید مهندس قلی ها و تیمش مدیران خوبی برای شرکت نبودند خیلی ها ناجوانمردانه منزوی شدند و خیلی نا بحق به پست و سمت رسیدند بدون اینکه تجربه یا سابقه ایی داشته باشند و یا حداقل تحصیلاتی مرتبط !خوب این بی عدالتی نیست اسمش چیه ؟به نظر شما فردی که از گرد راه نیومده بدون هیچ زحمتی می آید و مدیر ورئیس و مسئول می شه به نظر شما اینکار دهن کجی به کسانی نیست که عمرشون رو صادقانه در این سیستم صرف کردند؟ برادرم قدری خدا رو در نظر داشته باشید به نظر شما بهتر نبود آقای مهندس بر اساس شایستگی افراد انتصابات رو انجام می داد؟ حالا دیگه گذشته و اون بنده خدا هم از مترو رفته ولی شما هم قدری انصاف داشته باشید بخدا تو این مدت خیلی نسبت به سازمان بی انگیزه و حتی نسبت به نظام اسلامی بدبین شدند سئوال من از شهردار محترم اینه که بر چه مبنایی می آیید مدیران خودتون رو انتخاب می کنید بعد تو رادیو تلویزیون و نشریات فریاد می زنید عدالت ، شایسته سالاری و دفاع از حریم ولایت ! برادر من رفتار شما با عملتون خیلی تناقض داره به قول کلام قرآن " این تذهبون " ؟

امید

جناب آقای رجبی، اولاً : منظور بنده از اصلاح امور همانگونه که در نظر قبلی اشاره نمودم اصلاح سیستمی است که اجازه ی چنین اشتباهاتی را به یک مدیر می دهد به نظر من یک فرد به تنهایی ولو اینکه بسیار مخرب عمل کند تا زمانی که سیستم ایراداتی نداشته باشد نمی تواند چنین تأثیرات شگرفی بر چنین سازمانی بگذارد ، مگر آنکه ابزارهای نظارتی و مدیریتی که شخص را در چنین جایگاهی قرار داده اند در این تأثیرات با وی همسو و هماهنگ باشند!؟ به نظرم بهتراست به جای تمرکز بر اشخاص توجه خود را بر سیستمی که از عملکرد نامطلوب این اشخاص حمایت نموده متمرکز کنیم و قضایا را در سطحی ورای اشخاص وبا نگاه انتقادی به قوانین، سیستم هاو..در نظر بگیریم تا در آینده ولو با وجود اشخاص بی کفایت سیستم اجازه ی تخریب به آنها ندهد به نظر میرسد با فرض عدم مطلوبیت عملکرد آقای قلیها این عملکرد نا مطلوب معلولی از ضعف سیستم های انتصاب، نظارت و کنترل مدیران در سطح کلان کشور باشد. ثانیاً: ضمن تأیید نظر شما در مورد اندیشیدن به فراتر از حیطه ی شرکت بهره برداری ، در مورد آسیب شناسی پدیده ی انتصابات به نظرم در کشورهای با فرهنگ غالب سنتی و بعضأ در حال توسعه و البته در اغلب

علي

نمي دونم چرا حس مي كنم كساني كه اصرار دارند گذشته رو رهاكنيد و به فكر بازسازي باشيد كساني هستند كه نگرانند در افشاگريهاي بعدي وبلاگ اسم اونها مطرح شه!!

کارمند روابط عمومی

بابا یکی هم در مورد اصل موضوع این پست چیزی بگه. روابط عمومی شرکت پاتوق همیشگی این آقای به قول آقای رجبی ک ن و بقیه خبرنگارای صدا و سیما بود البته نه برای کار بلکه خوشگذرانی. ما که توی این دو سال هیچ کاری به نفع شرکت از این آقایون ندیدیم و نمی دونیم چقدر برای این کار نکرده با این قراردادهای مشاوره از شرکت پول گرفتند. کارمند روابط عمومی

زهرا

سلام تا میاییم ذره ای به خود امید دهیم که بابا حداقل اگه قلی ها خلاف کرده کسی هم بهش پست نمیده ولی میبینیم نه دنیا خرابه. امان از این دنیا.

علی

خب خدا رو شکر آقای قالیباف مزد کارهای آقای قلی ها رو مشتی داد ایشان مدیر عامل شرکت واگن سازی تهران شدند دست مریزاد آقای قالیباف . خیلی از همکاران امروز من رو میدیدند و میگفتند دیگه از قالیباف بریدیم چرا اینکار رو کرد. آقایان در این دو سال شرکت را خوب رصد کردند و فهمیدند بیشترین گردش مالی شرکت مربوط به ناوگان است خب پس بریم اونجا رو بگیریم . یک قرارداد که فعلا دارد یک قرارداد برای اورهال می بندیم یک قرارداد برای تعمیرات جاری می بندیم یه قرارداد هم برای خرید قطعات یدکی . دیگه چی میخواین بهتر از این .

سعیده

اگر مدیری هست که از این وبلاگ دیدن میکنه باید بداند که به جز آقای قلی ها او هم مقصر چنین وضعیتی هست بدانند که مقصران اصلی همین مدیران هستند که فقط به فکر جایگاه خود هستند و سکوت اختیار کرده اند خداوکیلی مدیری هست که در زمان آقای قلی ها کمتر از انگشتان دستش نفر وارد شرکت کرده باشد. بدانید شما مدیران مقصران اصلی این معضلات هستید. مدیران عامل ها می آیند و میروند ولی سوء استفاده از فرصت ها توسط مدیران چنین مشکلاتی را فراهم می سازد. از شما آقای رجبی درخواست میشود همچنان پایدار باشید.