آسیب‏‏‏‏‏‏‏‎‏شناسی دستگاه نظارتی سازمان‏. قسمت اول

بر تارَک معارف دینیِ ما در حوزه نظارت و بازرسی، سخنان گهربار حضرت علی(ع) به عنوان راه‏‎کار حیاتی، پویا و فناناپذیر می‏‎درخشد. موضوع نظارت و بازرسی بر رفتار کارگزاران و مدیران برای آن حضرت از چنان اهمیتی برخوردار است که تنها در نهج‏‎البلاغه، الفاظ نظارت و بازرسی 143 بار تکرار شده است.

به تبع این الزام غیرقابل انکار و توصیه‏‎های پیشوایان دینی ما، موضوع نظارت در نظام اسلامی ما همواره مورد توجه قانون‏‎گذاران بوده است. تأسیس نهادهای نظارتی متعدد در ساختار حاکمیتی به منظور صیانت و حراست از سلامت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، اداری و ... در نظام اسلامی مبیّن این موضوع است.

در رأس این نهادها و سازمان‎‏ها، دستگاه‏‎هایی مانند سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات قرار دارند. اما وظیفه نظارت مستمر و مستقیم بر روند اجرای صحیح امور در کلیه سازمان‏‎ها و دستگاه‏‎ها، بر اساس قوانین و مقررات جاری بر عهده نهادی به نام حراست است که بر مبنای قانون حراست مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 12/2/1368 و آیین‎‏نامه اجرایی آن به تاریخ 22/10/1370 در کلیه دستگاه‏‎های مشمول این قانون تشکیل شده است.

برای حراست در کلیه‏ سازمان‏‎ها از سویی اهداف کلان و راهبردی و از سوی دیگر اهداف عملیاتی و اجرایی تعریف شده است. مدیران حراست سازمان‏‎ها مکلف به اجرای صحیح این اهداف و شرح وظایف محوّله تحت نظارت و مدیریتِ سازمان حراست کل کشور و وزارت اطلاعات می‎‏باشند.

از جمله اهداف و وظایف مهم و حساسی که قانون‏‎گذار برای صیانت از انقلاب و اهداف و آرمان‏‎های سیاسی و اقتصادی آن در نظر گرفته است عبارت است از نقش واسطه‏‎ای و مُخبرانه مجموعه حراست در سازمان‏‎ها، به منظور اِخبار و گزارش از تخلّفات، سوء جریان و فسادهای مالی، مدیریتی و اقتصادی به نهادها و سازمان‏‎های عالیه نظارتیِ نظام مانند سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات.

از جمله آن می‏توان به وظایف مندرج در قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور و قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد اشاره نمود که در آن قانون‏‎گذار برای مدیرانِ خاطی و تارِکِ وظیفه حراست و بازرسیِ سازمان‏‎ها، مجازات مندرج در ماده 606 قانون مجازات اسلامی را به عنوان ضمانت اجرای این قوانین در نظر گرفته است.

در واقع مجموعه حراست در هر سازمانی چشم بینای نظام و ضامن سلامت آن است. بر همین اساس است که در انتخاب مدیران حراست در سازمان‎‏ها می‎‏بایست این فراز از کلام نورانی حضرت علی(ع) نصب‎‏العین قرار گیرد که: وَ ابْعَثِ الْعُیُونَ مِنْ اَهْلِ الصِّدْقِ وَ الْوَفاءِ. یا شاخصه‏‎هایی مانند امانت‏‎داری و حق‏‎گویی، خداترسی و فروتنی، عدم دلبستگی به دنیا و تعلقات آن، تقوی و عدل و انصاف به منظور پرهیز از مداخله منازعات و تصفیه‎‏حساب‎‏های شخصی، در مقام و قدرت خود و سوء استفاده از آن.

با رعایت و عمل به این شاخصه‎‏‏هاست که می‏‎توان مدیران و کارکنان حراست در هر سازمانی را به عنوان چشم بینای نظام دانست و با خیالی آسوده هیچ نگرانی بابت حفظ سلامت آن سازمان و صیانت از قوانین و مقررات در آن مجموعه نداشت.

یکی از اساس‏ی‎ترین و مهم‏‎ترین شاخصه موفقیت مدیران و کارکنان حراست در سازمان‏‎ها در انجام وظایف قانونی خود، استقلال و عدم وابستگی به مدیران ارشد آن سازمان است. عقلایی و منطقی بودن این شاخصه به قدری عیان و شفّاف است که تشریح آن، مصداقِ توضیحِ واضحات است. در واقع انتظار انجام تکلیف و تعهد قانونی و برخوردِ با تخلف و سوءجریانِ مدیریتِ سازمان، از مدیر و مجموعه حراستِ وابسته به مدیر آن سازمان، انتظاری تحقق نیافتنی و غیرمعقول است.

به نظر ما و بر اساس مشاهداتِ عینی و انکارناپذیرِ اطرافمان، همین آفت و آسیب جدّی طی ایام ماضی، بزرگ‎ترین آسیب را به ساختارِ حراست وارد نموده است. متاسفانه همین وابستگی و عدم وجود بخش قابل توجهی از شاخصه‎‏های فوق‏‎الذکر - که به گواه اسناد موجود انکار آن تحت هیچ شرایطی امکان‎‏پذیر نیست- آسیب‏‎های فراوانی را به سازمان ما وارد نموده و موجبات سلب اعتمادِ خیل عظیمی از شاهدان و ناظران را فراهم آورده است.

موجب رفع نگرانی و خشنودی شاهدان و ناظران خواهد بود که مجموعه‎‏های نظارتی شرکت بهره‎‏برداری - که می‎‏بایست همانند چشم بینای نظام و انقلاب موجبات صیانت، حفظ و حراست از سلامتِ سازمان را فراهم می‏‎آوردند -  اگر مدّعای ما را منطبق بر واقع نمی‎‏دانند بفرمایند طی دو سال و نیم گذشته در برابر حجم وسیع و گسترده جرائم، تخلّفات و فسادهای خرد و کلان، سازمان‎‏یافته و قاعده‎‏مند مجموعه مدیریتی سابق شرکت چه اقدامی انجام داده‎‏اند!!!

/ 13 نظر / 87 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روح الله

با سلام : خواستم سئوالی رو از خدمت مدیر دستگاه نظارتی داشته باشم و اون اینکه شما فکر می کنید وظایف خودتون رو به درستی انجام داده اید؟ آیا در مبارزه با کج روی های مدیریتی و اقتصادی موفق بوده اید؟ آیا فکر می کنید دین خودتون رو به انقلاب و نظام اسلامی اداء کرده اید؟ واقعیت چیز دیگه ایی رو می گه برادر من! در حال حاضر بی انگیزگی و بی کاری گریبان بسیاری از واحدهای شرکت رو گرفته ، سوء مدیریت در خیلی از بخش ها بی داد می کنه ، ضعف دستگاه های نظارتی سازمان ما تا اون حده که بعنوان نمونه بعضی مدیران از موقعیت خودشون در سازمان به انحاء مختلف سوء استفاده می کنن یکی چندبار سنوات می خره ، یکی علی الحساب های آنچنانی می گیره ، یکی رفق ها و فامیل های خودش رو رییس و مدیر می کنه یکی با وجود خونه شخصی سازمانی می گیره ، یکی تو پروژه ازگل سرمایه گذاری می کنه یکی سفرهای خراجی آنچنانی می ره و..فرهنگ تملق و چاپلوسی در سازمان بیداد می کنه نخبه کشی جای نخبه گرایی رو گرفته...برادر مدیر آیا فردا روز می تونید سرتون رو در برابر امام و شهدای عزیز بلند کنید چه جوابی به اونا دارید بدید؟ آیا به نظرتون این سیستم مدیریت در شان نظام اسلامی هست ؟

با سلام یک مطلب مهم که باید نهادهای نظارتی مدنظر قراردهند این است که نامه های انها به صورت محرمانه ارسال شود نه اینکه دست تمام پرسنل جابجا گردد.ویا اینکه اگر مسولی تخلف کرد نتواند پست جدید بگیرد .متاسفانه در مورد شرکت ما که این اتفاقات صورت نپذیرفت

حمید محمد

با سلام متاسفانه من فکر می کنم ما رسالت و تکلیف خودمون رو از یاد برده ایم در سازمانی که فردی بدون هیچ سابقه و تجربه و تحصیلات انچنانی می آید و براساس رابطه و نه ضابطه و قانون مدیر،رئیس و مسئول می شه در حالی شایستگان همون حوزه که از دایره نورچشمی ها خارجند در انزوا،شاهد صعود آسمانی نورچشمی های متملق می شن در سازمانی تلاش ،کوشش و علم و تخصص با رابطه دوستی و خویشاوندی برابری نمی کنه در سازمانی که نخبگان احساس یاس و سرخوردگی می کنن و اقلیت ممتازی به مناصب و جایگاه های آنچنانی می رسند در شرکتی که عذر می خوام دوغ و دوشاب یکی ، قبول بفرمایید مردم کاستی را رواز چشم نهادهایی می بینند که اینقدر راحت خودشون رو همسو با برخی مدیران فرصت طلب کرده اند به عنوان یک متروی علاقه مند به نظام و انقلاب امیدوارم جناب آقای شهردار و سایر مسئولین نظام اسلامی فکری به حال این مسئله کرده و در مدیریت نهادهای نظارتی مترو تجدید نظر بفرمایند برادر رجبی از جنابعالی هم می خوام پیامم رو چاپ کنید چون درد دل خیلی هاست هرچند متاسفانه شاید گوش شنوایی واسه این حرفها وجود نداره خداوند ظهور منجی عدالت بخش عالم رو تسریع بفرماید

به نظر من فاصله دستگاه نظارتی شرکت ما با آن معیاری که شما نوشتید از زمین تا آسمان است. برادر من این خانه از پای بست ویران است. من بعید می دانم تلاش شما تاثیری داشته باشد. دستگاه نظارتی که مدیر آن سه ماه بعد از استخدام در شرکت بر خلاف مقررات و بدون کسب امتیاز لازم خانه سازمانی آنچنانی در رشید می گیرد و بستگانش را استخدام می کند چگونه می تواند با دیگران برخورد کند. مدیر دستگاه نظارتی که نه تنها برای خودش وام 20 میلیونی بانک مهر می گیرد بلکه با واسطه برای همسر خودش هم به نام خانم م ح معرفی نامه وام 20 میلیونی از شرکت می گیرد چه انتظاری دارید. دوباره می گویم خانه از پای بست ویران است.

زینب السادات

برادر رجبی و همکاران گرامی با سلام و احترام خواندن این نامه باعث تاثر بنده وهمسرم شد به عنوان فردی که از علاقه مندان به نظام و مریدان مقام معظم رهبری هستم خواستم خدمت همکاران و مردم عزیزمون عرض کنم این قبیل رفتارهایی رو که از طرف یک نفر یا چند نفر دنیا طلب و فرصت جو سرمی زنه و قطعاً هم نه در خط امام (ره) و شهیدان عزیزه و نه مورد تایید رهبر عزیزمونه هرگز به حساب انقلاب و نظام اسلامی نزارند و مطمئن باشید هر کس حتی اگه به اندازه یه نوک سوزن از مسیر حقیقت و درستی و راستی و تقوی و راه شهداء فاصله بگیره تاوان کارش رو هم در این دنیا و هم جهان عقبی پس خواهد داد و به شهردار محترم هم واسه داشتن یک همچین مدیران پاک و سالمی که بحق چشم بینا و ناظر ایشون در مجموعه شهرداریند !!!!! تبریک می گم و خدمتشون عرض می کنم که دینشون رو به برادر شهیدشون و آرمانهای انقلاب به وجه اتم و اکمل اداء کرده اند و با خیال راحت و آسوده به کارشون ادامه بدن که امام امت و شهیدان عزیز کاملاً از دست ایشون راضی هستن و مستحق دریافت لوح مدیر نمونه! و از خدا می خوام ظهور ولی عصر رو نزدیک کنند که با اومدن این بزرگوار عدالت در همه دنیا حکم فرما میشه

علی حسن

ضمن تایید فرمایش دوستان و عرایض همکار محترم جناب رجبی این نوشته منو یاد یه گفته قدیمی ها انداخت که گفته اند هر چه بگندد نمکش می زنند ای وای از اون روزی که نمک بگندد که دیگه واقعاً هیچ توقعی از هیچکس نمی شه داشت و فکر می کنم تندیس عدالت سازمانی و سلامت سازمانی کاملاً حق مترو چون حداقل مدیر نهاد نظارتیش کاملا و از هر حیث پاک و سالمه و اصلاً هم هیچ پارتی بازی و حق خوری در شرکت وجود نداره !!!!پس بدیهیه که مجموعه مترو ضمن اینکه می باید به نهادهای نظارتیش مباهات کنه بلکه شایسته دریافت تندیس سلامت اداریه دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!

علی رضا

سلام علیکم درجواب عرایض خواهر عزیزمان خواستم بگم مردم عزیز ما آنقدر فهیم و انقلابی هستند که هرگز دنیا پرستی عده قلیلی فرصت طلب رو به حساب نظام و رهبری عظیم الشان نمی گذارند و همونطوری که این خواهر بزرگوار و دوستان عزیز دیگر فرمودند بدون تردید سوء استفاده از موقعیت سازمانی ، سستی در اداء تکلیف و مسامحه و همسویی با جریان های دنیاطلب و خیانت به رهبری و پشت کردن به عدالت، حداقل پیامدش شرمندگی در صحرای محشر در برابر امام وشهیدان و صالحان است و توصیه من در درجه اول به خودم و سپس به این برادر مدیر و مدیران نظارت کننده شهرداری و شهردار محترم و همینطور سایر مسئولین تقوای و ترس از خداست و خدا نکنه آلودگی وعلاقه و دلبستگی مون ما به دنیا بلای ایمان و آخرتمان بشه که امان از روز محشر و سکرات موت و پاسخگویی به امام (ره)و شهداء خداوند همه ما رو توفیق به خادم به نظام و مردم و حافظ امانت شهدای عزیز باشیم

حراستی

مشکل دقیقا همون عدم استقلال و وابستگی است.اگر مشکل این نبود چرا مدیر قبلی حراست را به خاطر اینکه مستقل بود و با تخلف قلیها مقابله می کرد عوض کرد و رفیق خودشو کرد مدیر. یادمون نرفته اوج عصبانیت آقای قلیها از آقای قدوسی به خاطر برخورد و مقابله با تخلفات قلیها رو مخصوصا سر موضوع توزیع 20 هزار بسته غذا و میوه توی یکی از هیاتها با پول شرکت به خاطر همین یکی رو آورد که باهاش هماهنگ باشه

در جواب علیرضا

عده قلیلی فرصت طلب!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بنده خدا

کسانی که با بی تفاوتی خود به ظالم کمک میکنند از ظالم چیری کم ندارند ودر راستای ظلم حرکت میکنند وخداوند ظالمان را به جزای اعمالشان خواهند رساند