بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

خبرنگار وقایع اطرافمان باشیم
ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱٧ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نظارت و بازرسی ، شیعه راستین ، مناسبتی ، خبرنگار

 

 خبرنگار وقایع اطرافمان باشیم

امروز روز خبرنگار است و از آنجاکه فعالیت این وبلاگ نیز به نوعی مرتبط با موضوع خبرنگاری، ما نیز به اندازه‎ای خود را سهیم در این روز می‎دانیم. شاید خبرنگار به معنای اخصّ آن فردی باشد که به صورت رسمی به استخدام یکی از رسانه‎ها درآمده به انجام وظیفه می‎پردازد لکن به معنای اعمّ آن همه کسانی که سربلندی، پیشرفت، آبادانی، رفع فساد و بی‎عدالتی و تبعیض، مبارزه با انحصار و ویژه‎خواری از بیت‎المال و اموال عمومی، آرمان ایشان است و در این راه خود را مسئول می‎دانند خبرنگارند.


در واقع برگرفته از مبانی دینی خصوصاً قول "کلکم راع و کلکم مسئول" همه‎ی ما می‎بایست خبرنگار و واقعه‎نگار اطرافمان باشیم و با احساس مسئولیت در عرصه‎ی اجتماع خصوصاً محیط‎کار و اشتغال خود، با بازگویی و انعکاس حقیقت، مسئولانه پرچم اطلاع‎رسانی بر دوش گیریم. همواره چشم بینا، وجدان بیدار و زبان گویای افکارعمومی باشیم. اهمیت این نقش در مجموعه‎هایی بیشتر است که از جهت ساختار و سرمایه متعلق به عموم مردم بوده واجدِ اطلاق عنوان بیت‎المال و اموال عمومی، موسسات و سازمان‎های عمومی و دولتی می‎باشند چراکه همواره اموال عمومی در معرض تعدّی، تجاوز، حیف و میل و سوءاستفاده کسانی است که به این اموال دسترسی دارند.

اگر همه‎ی ما مسئولانه خبرنگاران وقایع اطرافمان باشیم وضع اطرافمان اینگونه نخواهد بود که اکنون است و عده‎ای آزادانه و با خیالی آسوده اموال عمومی و بیت‎المال را متعلق به خود دانسته و از باب عمل به قاعده الناس مسلطون علی اموالهم، با بیت‎المال همانند سرمایه و دارایی‎های شخصی خود برخورد می‎کنند.

امروز با خودمان عهد ببندیم که:

  • عامل به قول معصوم باشیم که کلکم راع و کلکم مسئول.
  • در برابر اوضاع و احوال اطرافمان بی‎تفاوت نباشیم و عامل به فریضه امربه معروف و نهی از منکر.
  • شرکت ما، سازمان ما، اداره‎ی ما و محیطی که در آن اشتغال داریم اگر متعلق به بیت‎المال است تک‎تکِ ما مسئولانه خبرنگار وقایع و تخلفات احتمالی به وقوع پیوسته در آن باشیم و آن را به اطلاع دستگاه‎های نظارتی برسانیم. برای مثال حداقل با صرفِ چند دقیقه‎ای از وقتمان موضوع تخلف را در سایت سازمان بازرسی کل کشور که لینک دائم آن در وبلاگ وجود دارد ثبت نماییم.

  النهایه اینکه به یاری خداوند متعال قصد داریم با گسترش دامنه فعالیت وبلاگ، با همکاری تعدادی از دوستان آن را به سایت ارتقاء داده پررنگ‎تر، مفیدتر و مؤثرتر در جامعه حضور داشته باشیم.

جان نباشد جز خبر در آزمون

هرکه را افزون خبر جانش فزون

چون سروماهیت جان مخبر است

هرکه او آگاه‎تر با جان‎تر است

روح را تأثیر آگاهی بود

هرکه را این بیش اللهی بود

اقتضای جان چو ای دل آگهی است

هر که آگه‎تر بود جانش قوی است