بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

در جمع اندک یاران امیر عدالتیم یا در خیل عظیم مخالفان او؟!
ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٧ تیر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: شیعه راستین ، بیت المال ، سیره علوی ، مدعی دین

 

در جمع اندک یاران امیر عدالتیم یا در خیل عظیمِ مخالفان او؟!

شب 21 رمضان و هزار و سیصد و نود و پنجمین سالگرد شهادت عِدل قرآن و امیر عدالت حضرت علی(ع)؛ و ما هم غالباً به سیاق گذشته متأثر از مسلمان‎زاده و شیعه‎زاده بودنمان رخت عزا بر تن و سوگوار این مصیبت!

نام و یاد علی(ع) از عدالت و بیت‎المال تفکیک‎ناپذیر است. "نمی‎توان علی(ع) را بدون عدالت و عدالت را بدون علی(ع) شناخت یا معرفی کرد." ایمان و تقوای علی(ع)، جهاد و ایثار علی(ع)، قدرت و شهامت علی(ع)، یتیم‎نوازی و مهربانی علی(ع) و هزاران هزار شاخصه دیگر، همه و همه مقدمه‎ی تجلّی عدالت علی(ع) بوده است. 


در یک کلام با رسیدن نام علی(ع) به گوش هر انسانی؛ از صدر اسلام تاکنون، کودک تا سالمند، مسلمان تا غیرمسلمان و از موافق تا مخالفِ علی(ع)، خواسته یا ناخواسته مفاهیمِ عدالت و صیانت از بیت‎المال به ذهن متبادر می‎گردد. و به گواه اجماع گذشته و حال مسلمان و غیرمسلمان، شهادت ایشان نیز به جرم استقامت در مسیر عدالت بوده است.

در این شب عزیز به ذهنم آمد تا به عنوان مسلمان‎زاده‎ و شیعه‎زاده‎ای که داعیه‎‎ی شیعه و پیرو بودن ما و امثال ما گوش فلک را کر نموده، خود را با معیارها و شاخصه‎‎ی عدالت امیرالمومنین بسنجیم و در عالم خیال، خود را حاضر در عصر ولایت و حکومت ایشان ببینیم تا با قضاوت وجدان به این نتیجه برسیم که با اعمال و رفتارمان کدام سوی میدانیم؟! در جمع اندک یاران امیر عدالتیم یا در خیل عظیم مخالفان او؟!

معیار و ملاک سنجش نیز فرمایشات آن حضرت که:

  • "بدانید فضل و برتری شما بین شما و خداوند است اما نسبت به احکام و تقسیم بیت‎المال مساوی هستید."
  • "بپرهیز از آنکه چیزی را به خود مخصوص گردانی در حالی که همه مردم در آن یکسان و سهیم و شریک باشند."
  • "باید از کارها، آن را بیشتر دوست بداری که نه از حق بگذرد و نه فرو ماند و عدالت را فراگیرتر بُود و رعیت را دلپذیرتر، که ناخشنودی همگان، خشنودی نزدیکان را بی‎اثر گرداند و خشم نزدیکان، خشنودی همگان را زیانی نرساند".
  • "برای ما ممکن نیست که به کسی بیشتر از حقش از بیت‎المال بدهیم."
  • "همانا پست و فرمانداری برای تو وسیلۀ آب و نان نبوده، بلکه امانتی در گردن تو است"
  • "هر مالی که از بیت‎المال به افراد داده به بیت‎المال بر می‎گردد زیرا که حق قدیم را هیچ چیز باطل نمی‎کند. به خدا سوگند اگر بیابم که با آن مال زن‎ها را به کابینه درآورده و مالک کنیزان شده‎اند، آن را باز خواهم گرداند زیرا در عدل گشایشی است و هر کس از عدل دل تنگ شود ستم بر او ناگوارتر خواهد بود."
  • "بخشش حکمرانان از اموال عمومی مسلمانان، ستم و خیانت است."
و ...

 امشب شب قدر است. از خدای علی(ع) بخواهیم تا برای ما اینگونه مقدّر بدارد که به خود آییم و مصداق این فرمایش امیرالمومنین نباشیم که "به نام دین، دنیا را می‎خورند."