بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

اشکی که خون دل درو پنهان است
ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱٢ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قلی‎ها ، ازگل ، خیانت مسئولان ، مدیران شهرداری

اشکی که خون دل درو پنهان است

انتشار مطلب اخیر با عنوان "محاقِ تغافل در برابر ویژه‎خواریِ پروژه ازگل" بازخوردهای متفاوت و متناقضی در بین بینندگان وبلاگ داشته است. از تعریف و تمجید وبلاگ بابت انتشار شفّاف این مطلب و اسامی ذیل آن، تا تقبیح و سرزنش وبلاگ و توهین و هتاکی به نویسنده. به نظر برخورد منطقی با مطلب مذکور به دور از مبالغه، اغراق، بی‎انصافی و غرض‎ورزی با نویسنده یا افراد لیست مذکور، به منظور آسیب‎شناسی فرایند مزبور و احتراز از تکرار چنین اقدام مغایر قانون، اخلاق و مبانی دینی و انقلابی، مناسب‎ترین و معقول‎ترین شیوه است.


به زعم ما همه افراد مندرج در لیست نباید با یک نگاه انگاشته شوند. عمل اغلب افراد مزبور مصداق روشن و مبرهن ویژه‎خواری است. تعداد اندکی از افراد نیز - همانگونه که در پاسخ به تعدادی از کامنت‎های مطلب اخیر و مطلب قبلی بیان شد - بدون تفکر و تأمل در خصوص منشاء و مبنای تخصیص این امتیاز، به طمعِ بهره‎مندی از مزایا و سود کلان، به صورت غیرقانونی و ناعادلانه از این مزایا بهره‎مند گشته و در مجاورت ویژه‎خواران و نورچشمی‎ها قرار گرفته‎اند و متعاقب آن در مظان اتّهامِ افکار عمومی.

عده‎ای متعرّض لفظ "ویژه‎خوار" یا "نورچشمی" شده‎اند و آن را بر نتافته‎اند. البته به ایشان حق می‎دهیم که اینگونه بیندیشند. حبّ ذات، اجازه نقد رفتار خویشتن را از انسان سلب می‎کند لکن نپذیرفتن این واقعیت معنی و مفهوم الفاظ را تغییر نخواهد داد. آیا جز این است که الفاظ، محمولند بر معانی عرفیه؛ مگر نه اینکه در افکار عمومی هر آن‎کس که با بهره‎مندی از اسباب غیرمتعارف، غیرقانونی و غیراخلاقی از مزایا و امتیازاتی بیش از دیگران بهره‎مند گردد ویژه‎خوار است.

اگر بخواهیم فهرستی از مزایای دریافتیِ اغلب افراد این لیست ارائه کنیم، بینندگان وبلاگ با مثنوی هفتاد من مواجه خواهند شد لکن ما قصد اطاله کلام نداریم و مشتی از خروار را از باب مصداق و نمونه بیان می‎کنیم.

  • جوان 27 ساله‎ای که با مدرک ‎دیپلم، 10 گروه بالاتر از استحقاق قانونی خود دریافت کرده، ده‎ها میلیون تومان وام قرض‎الحسنه از اعتبار شرکت اخذ نموده، 60 میلیون تومان علی‎الحساب دریافت کرده است، بابت سابقه یکساله خود چندین میلیون سنوات دریافت نمود، تعداد زیادی از اقوام و بستگان و دوستان خود را به استخدام شرکت درآورده و همانند خود برای ایشان پست‎ها و گروه‎های غیرقانونی فراهم کرده است، ... و تکمله همه بهره‎مندی‎ها درج در لیست ازگل؛ بعید می‎دانیم هیچ انسان عاقلی او را ویژه‎خوار نداند.
  • یا آن جوان 26 ساله مجردی که با 2 سال سابقه، بدون داشتن شرایط‎احراز با مدرک دیپلم 5 گروه بالاتر از استحقاق قانونی خود گروه دریافت کرده، ده‎ها میلیون تومان وام قرض‎الحسنه از اعتبار شرکت اخذ نموده، تعداد زیادی از اقوام و بستگان و دوستان خود را به استخدام شرکت درآورده و همانند خود برای ایشان پست‎ها و گروه‎های غیرقانونی فراهم کرده است، ... و تکمله همه بهره‎مندی‎ها درج در لیست ازگل؛ بعید می‎دانیم هیچ انسان عاقلی او را ویژه‎خوار نداند.
  • یا جوان 33 ساله دیگری که با یک سال سابقه، بدون داشتن شرایط‎احراز با مدرک فوق‎دیپلم کاملاً غیرمرتبط 10 گروه بالاتر از استحقاق قانونی خود گروه دریافت کرده، ده‎ها میلیون تومان وام قرض‎الحسنه از اعتبار شرکت اخذ نموده، تعداد زیادی از اقوام و بستگان و دوستان خود را به استخدام شرکت درآورده و همانند خود برای ایشان پست‎ها و گروه‎های غیرقانونی فراهم کرده است، تخصیص بیش از 63 میلیون تومان برای امورات نامبرده از بودجه شرکت ... و تکمله همه بهره‎مندی‎ها درج در لیست ازگل؛ بعید می‎دانیم هیچ انسان عاقلی او را ویژه‎خوار نداند.
  • یا آن جوانی که بعد از بهره‎مندی از مزایای مشابه فوق‎الذکر نه‎تنها خود، بلکه برادر 23 ساله‎ی مجرد و شوهرخواهر و تعداد دیگری از دوستان خود را در لیست ازگل قرار داد؛ بعید می‎دانیم هیچ انسان عاقلی او را ویژه‎خوار نداند.
  • یا آن جوانی که اصلا کارمند شرکت نبوده و دوست صمیمی فلان معاون و پیمانکار ... و در لیست ازگل و ...

یا ... و ... متأسفانه ....

بگذریم و البته پر غُصّه بگذریم که ادامه مطلب اشک‎آور است و به قول شاعر:

 اشکی که خون دل درو پنهان است

 و در خاتمه جهت رفع اندوه و تلطیف فضا، بخشی از طنزی که چندی قبل در یکی از سایت‎های سیاسی در باب ویژه‎خواران درج شده بود جهت بهره‎مندی تقدیم خوانندگان محترم می‎گردد؛ البته با اندکی تغییر، چراکه ما از مصونیت نماینده قدرتمند مجلسِ مالک سایت بهره‎مند نیستیم:

ویژه خوار چیست؟

 


جانداری است دوپا و بعضا خوش‎تیپ که معمولا با کت و شلوار در انظار، ظاهر می‎شود.
این جاندار علاقه بسیار زیادی به پیراهن‎های یقه‎سفید و کت‎وشلوارهای رنگ تیره دارد، زیستگاه اصلی این جاندار بیشتر  در کشورهایی است که از ساختارمدیریتی و اقتصادی ضعیفی برخوردار هستند.

 این جاندار شامّه‎ی خیلی تیزی دارد و به بوی اسکناس و تراول‎چک بسیار حساس است، به طوری که اگر یک اسکناس ۱۰۰۰ تومانی را در یک انبار کاه بیندازید و او را رها کنید ظرف چند ثانیه آن را پیدا می‎کند.
این جاندار معمولا برای بقا و دوام خود به شکار می‎رود و در جریان شکار به دلیل هوش و ذکاوت بالا از انواع مکانیزم‎های مختلف مانند پارتی‎بازی، رانت‎خواری و غیره بهره می‎برد.
گوشت گوساله، بره، بوقلمون، میگو و خاویار جزء لاینفک خوراک روزانه این جاندار است و مصرف آن برای تقویت اعتماد به نفسش بسیار ضروری است.
بر اساس گزارش زیست‎شناسان این جاندار یکی از خود‎خواه‎ترین و خودپسند‎ترین موجودات جهان به شمار می‎رود، به طوری که بخل، کینه و حسد او در میان سایر موجودات زبان‎زد است.
از دیگر ویژگی این جاندار حرص و آز بسیار زیاد اوست تا جایی که نمونه‎های نادری از این گونه، تقریبا سیری ناپذیر هستند به طوریکه هر چه بیشتر می‎خورند گرسنه‎تر می‎شوند.
این جاندار با اینکه گروهی به شکار می‎رود، معمولا خود شکار نمی‎شود.
شکار این جاندار بسیار سخت و دشوار است از هر ۱۰۰ شکارچی که به شکار آنها می‎روند معمولا نیمی از آنان خود شکار این جاندار می‎شوند. نیمه دیگری از شکارچیان یا به دست این جاندار نابود می‎شوند و یا خانه‎نشین. تنها ۲ یا ۳ نفر از شکارچیان در برابر این جاندار چیره می‎شوند، البته آن هم به شکل نسبی.

پس نتیجه می‎گیریم که مبارزه با این جاندار بسیار سخت و دشوار است.