بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

مقررات کار. حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت اول
ساعت ٧:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، کار و تأمین اجتماعی

 مقرّرات کار

حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت اول

ضمن عرض تبریک فرا رسیدنِ یازدهم اردیبهشت‎ماه، روز جهانی کارگر خدمت همه کارگران عزیز ایران اسلامی، برآنیم به عنوان عضو کوچکی از جامعه کارگری و در جایگاه همکارِ همه‎ی عزیزان کارگر، از باب تعهد و تکلیف و در عمل به کلام نورانی حضرت علی(ع) که فرمودند "زکاه العلم، نشره"، با عنایت به اندک بضاعت و دانشی که در علم حقوق، خصوصاً حوزه قوانین و مقررات کار داریم آن را در اختیار همه عزیزان کارگر قرار داده تا انشاالله به حقوق و تکالیف خود بیشتر آشنا شویم؛ خصوصاً آنکه در بین مجموعه کارفرمایان، وجود دارند اندک کارفرمایانی که با بهره‎مندی از قدرت و موقعیت خود و در مقابل ناآشنایی کارگران به حقوق  قانونی خویش؛ موجبات تضییع حقوق این مجموعه عزیز و زحمت‎کش را فراهم می‎آورند.

روز کارگر امسال مصادف است با اول رجب و سالروز میلاد معطّر پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر(ع). این همزمانی را به فال نیک گرفته جهت تبرک و تیمّن داستان معروف مواجهه آن حضرت با محمد بن منکدر را در باب کار و کارگر جهت بهره‎مندی تقدیم شما عزیزان می‎کنیم.


از قول محمدبن‎منکدر نقل است که:

من به اطراف مدینه رفته بودم هوا به شدت گرم ‏بود. در آن هنگام با حضرت باقر(ع) مواجه شدم که مشغول کار و زراعت است، من با خودم گفتم: یکى از شیوخ قریش در این گرما و با این حال در طلب دنیا کوشش می‎کند. به خدا او را اندرز خواهم گفت. پس نزدیک او شدم و سلامش دادم او نیز در حالى که عرق می‎‏ریخت‏ با گشاده‎‏رویى جوابم گفت. به وى عرض کردم: خداوند کار ترا اصلاح کند! یکى از شیوخ قریش در این ساعت و با این حال براى دنیا کوشش مى‎‏کند! به راستى اگر مرگ فرا رسد و تو در این حال باشى چه می‎‏کنى؟ او گفت: به خدا سوگند اگر مرگ من در این حالت فرا رسد، مرگم فرا رسیده در حالى که من به طاعتى از طاعات الهى مشغولم.

در روایات دیگری آمده است وقتی رسول گرامی اسلام(ص) از جنگ تبوک باز می‎گشتند یکی از انصار به نام سعد به استقبال ایشان آمد و با آن حضرت مصافحه کرد. حضرت دیدند که دست‎های او زبر و خشن شده و پینه بسته است. از وی سوال فرمودند چرا دست‎هایت اینگونه خشن است؟ سعد عرض کرد به علت بیل زدن زیاد است، مجبورم برای تأمین مخارج زن و بچه‎ام کار کنم. رسول اکرم دست‎های سعد را گرفتند و بوسیدند و فرمودند: این دستی است که در آتش نخواهد سوخت.