بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

اقتصاد و فرهنگ، قسمت دوم، بخش اول: التزام به قانون، لازمه مدیریت جهادی‎
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ٢٢ فروردین ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: ظاهرسازی ، مدعی دین ، قانون گریزی ، مدیران شهرداری

"اقتصاد و فرهنگ"، قسمت دوم، بخش اول:

التزام به قانون، لازمه مدیریت جهادی

در قسمت قبل بیان شد که عدم التزام عملی به اصول و مبانی و در مقابل شعارزدگیِ صِرف و استحاله از اصول و مبانی، یکی از بزرگ­ترین آفت­‎هایی است که اغلب ما مبتلای به آن هستیم.

در موضوع مورد بحث و نحوه برخورد با شعار سال 93 نیز این آفت به وضوح قابل مشاهده است.

 

تقریبا همه ما در ایام نوروز برای مسافرت از شهرهای مختلف عبور کرده­‎ایم. بیشترین مشاهدات ما از سطح خیابان­‎های شهرهای کشور در این ایام، پلاکاردها و بَنِرهای بزرگی از نام­گذاری سال 93 بود که در حجم وسیعی در سطح شهرها نصب گردیده بود که اگر بخواهیم طنزگونه به آن بنگریم خود مؤید و مبیّن مدیریتی جهادی در تهیه و نصب این بَنِرها توسط مسئولان است، چرا که تهیه و تدارک این حجم وسیع از بَنِر، آن هم در ایام تعطیل عید که حتی تهیه نان از نانوایی میسّر نیست، خود گواه عزم و مدیریتی جهادی در بعضی مسئولان در اجرای شعار سال است!!!

از سوی دیگر تبلیغ گسترده بعضی افراد! به منظور مصادره­‎ی عنوان "مدیریت جهادی" به نام خود و نگاه انحصارطلبانه و سطحی به این واژه، علاوه بر


محدود نمودن مفهوم و گستره وسیع مورد نظر مقام معظم رهبری در هدف­‎گذاری ایشان از این نام­‎گذاری توسط این افراد؛ موجب تسرّی آثار، آسیب­‎ها و نقاط ضعف موجود در عملکرد این مجموعه مدیریتی در گذشته، به شعار و هدف­‎گذاری امسال خواهد شد.

واقع آن است که عنوان "مدیریت جهادی" تعلق به هیچ فرد، گروه و حزب خاصی ندارد. در واقع اتصال لفظ "جهاد" به واژه "مدیریت" در جامعه ما، متأثر از شرایط خاص موجود در حوزه اقتصاد و فرهنگ است که به درستی مورد توجه رهبری عزیز قرار گرفته است. موانع بزرگی که امکان مدیریت اصولی، صحیح و منطقی را در حوزه­‎های مختلف خصوصاً اقتصاد و فرهنگ با مشکل مواجه نموده جامعه را از رشد و پیشرفت منظّم بازداشته است لزوم به کارگیری عزمی ملی و جهادی را در این حوزه­‎ها اجتناب­‎ناپذیر نموده است. موانع از این جهت که به فرموده رهبری "اساساً همین وجود مانع است که به تلاش انسان معنا و حقیقت معنوی می‏‎بخشد و اسمش می‏‎شود جهاد؛ والّا اگر مانع نبود، جهاد معنی نداشت. جهاد یعنی جد و جهد همراه با زحمت و چالش با موانع".

همه ما می­دانیم که علت بروز و نمود بسیاری از مشکلات در جامعه نهادینه شدن بسیاری از خصوصیات و رفتارهای مغایر اصول و مبانی دینی در بین بسیاری از ما، خصوصاً بخش قابل توجهی از مسئولین است. رفتارهایی چون قانون­‎شکنی و خود را فراتر از قانون دانستن، رفاه‎­طلبی، سیاسی‎­کاری و سیاست تهی از دیانت، قدرت­‎طلبی و دست بردن به هر ابزاری برای رسیدن به مناصب سیاسی و اجرایی، توجیه وسیله با هدف و مصادیق متعدد دیگر.

یکی از مهم­‎ترین شاخصه‎­های مدیریت جهادی احترام به قانون و التزام عملی به آن است. قوانین و مقررات پایه و اساس اداره امور جامعه است. از قانون اساسی گرفته تا مقررات ساده‎­ای که با طی شدن مراحل قانونی، برای مخاطبین خود الزام‎­آور است. متأسفانه یکی از آفت­‎های شایع موجود در بین مسئولان، خصوصاً در محیط اطراف ما عدم پای‎بندی به قوانین و مقررات است. مستثنی دانستن خود از اِعمال ضوابط، به رویه­‎ای معمول و مبتلابه تبدیل گشته، از نگاه بسیاری اِعمال قانون صرفاً اختصاص به مردم و زیردستان دارد. برای نمونه طی ایام ماضی و جاری به وفور لگدمال شدن بسیاری از قوانین و مقررات را در اطرافمان دیده‎­ایم. عجیب آنکه که آمران و فاعلان این رفتارها همگی از داعیه‎­داران دین، نظام و ارزش­ها بوده و خود را متدیّن­‎تر، ارزشی‎­تر، انقلابی‎­تر و ولایتی­‎تر از دیگران می‎دانند.
ما مانده‎ایم و دنیایی تناقض در شعار و عمل این مدعیان!

  • رهبری قوانین و مقررات را فصل­‎الخطاب و از لوازم قطعی اداره درست نظام می‎دانند و آن کسی را انقلابی می­‎دانند که قوانین و مقررات را دقیق رعایت می‎کند، اما این مدعیانِ پرمدّعا...
  • رهبری آن کسی را بسیجی‌تر می­‎دانند که مقررات را بیشتر رعایت می‌کند، اما این افراد...
  • رهبری عدم رعایت قانون را موجب پایمال شدن مصالح مردم و گره خوردن کارها دانسته و شروع فرهنگ قانون­گرایی را از مسئولان، نخبگان، بسیجیان و متدینین می­‎دانند که باید به بدنه اجتماع سرازیر گردد، چراکه اگر ایشان قوانین و مقررات را رعایت نکنند نمی‎­توان از سایر مردم توقع التزام به قانون داشت، اما این جماعت...
  • مقام معظم رهبری می­‎فرمایند که اگر انقیاد به قانون نباشد، روح دیکتاتوری بروز خواهد کرد، اما این افراد...

اما؛ اما، جماعت اطراف ما در بسیاری از عرصه‎­ها خود را تافته‎ی جدابافته و معاف از اعمال بسیاری از قوانین و مقررات می‎دانند. به نظر ما مناسب نیست در مجموعه­‎ای که داعیه­‎ی مدیریت جهادی آن گوش فلک را کر نموده قانون‎گریزی، تفسیرهای شاذ از قانون و مصادره به مطلوب آن نهادینه گشته و در عمل مبتلای به شعارزدگی و استحاله از مدیریت جهادی گردد.

مَخلص کلام آنکه ولایت­‎مداری و سردادن شعار مدیریت جهادی تنها و تنها با التزام عملی و مطلق به قوانین و مقررات امکان­‎پذیر بوده و با حبّ ذات، قدرت‎طلبی، سیاست‎زدگی، توجیه وسیله با هدف و از همه مهم­تر قانون­‎گریزی هیچ تناسبی ندارد.

النهایه اینکه نقل است ایامی که امام راحل(ره) در نوفل‎­لوشاتو ساکن بودند، در ایام عاشورا عده­ای از ایران برای ملاقات ایشان به فرانسه سفر کردند. آنها به اتفاق گوسفندی خریدند و آن را در پشت حیاطی که امام برای ادای نماز به آنجا می‌آمدند، ذبح کردند. سپس مقداری از گوشت آن را به منزل امام فرستادند؛ اما بر اساس مقررات محلّی ذبح هر حیوانی خارج از کشتارگاه ممنوع بود. هنگامی که امام از این مقررات مطلع شدند، فرمودند: "چون تخلف از قانون است، از این گوشت نمی‌خورم."

حال ما داعیه­‎داران "رهسپاری با ولایت تا شهادت" و مدعیان رهروی امامی که حاضر به تخطّی از مقررات عادی و محلّی یک دهکده کوچک در کشور غیر اسلامی نبودند، اینگونه قوانین و مقررات حکومت اسلامی را زیرپا می‎­گذاریم.

 ادامه دارد...