بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

صرفا جهت اطلاع مدیران صدا و سیما
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ٢٦ بهمن ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: قانون ، مترو ، بصیر

 

صرفا جهت اطلاع مدیران صدا و سیما

برداشت اول

رسانه‎‏ی ملّی متعلق به نظام، اهداف و آرمان‏‎های آن است. متعلق به افراد، احزاب و گروه‎‏های خاصی نیست. متاسفانه یکی از آفت‏‎های بزرگی که طی سالیان گذشته دامن‏‎گیر صداوسیما بوده -خصوصاً در حوزه خبرنگاران، مجریانِ برنامه‎‏ها، علی‏‎الخصوص خبرنگاران حوزه سیاسی-  آن است که تعداد قابل توجهی از این افراد با استفاده از تریبونی که در رسانه‏‎ی ملّی در اختیارشان قرار گرفته و متأثر از آن به شهرت و جایگاهی در جامعه دست یافته‎‏اند، با فرصت‎‏طلبی به بهره‎‏مندی شخصی و مغایر اهداف و رسالتی که برای صداوسیما در نظر گرفته شده است مطابق امیال، اهداف و مطامع سیاسی، اقتصادی خود اقدام می‏کنند. تا اینجای بحث بر مسئولان صداوسیما حَرَجی نبوده مسئولیتی متوجه ایشان


نیست -البته با گزینش صحیح در انتخاب خبرنگاران می‏‎توان مانع بروز و نمود این آفت شد.- نکته تأمل‏ و تأسف‎‏بر‏انگیز آنکه پس از بروز این آفت و آشکار شدن نشانه‏‎های این رفتار، بعضاً بعضی از این افراد همچنان در برنامه‏‎های صداوسیما حضور داشته از رسانه‏‎ی ملی و تریبون آن برای ترویج اهداف و نگاه منفعت‏‎طلبانه‏‎ی خود استفاده می‎‏کنند. اینجاست که نقش دستگاه‏‎های نظارتی صداوسیما خصوصاً حراستِ آن سازمان جهت برخورد قانونی با این افراد، تعیین‏‎کننده به نظر رسیده، خلاء این وجهِ نظارتی نمایان می‏‎گردد. همین آفت بارها از سوی مقام معظم رهبری به مدیران صداوسیما گوش‎‏زد شده است. ایشان در این مورد فرموده‏‎اند:

" اما در مجموعه‌ی صدا و سیما سراغ دارم که یک نفر که میکرفنی در دستش هست، خیال می‌کند که صاحب میکرفن است! یعنی سلیقه‌ی خودش را بر سلیقه‌ی نظام، و سیاست خودش را بر سیاست نظام، و فهم خودش را بر فهم نظام ترجیح می‌دهد! این غلط است؛ چون این میکرفن که در دست شماست، متعلق به شما نیست؛ شما را آن‌جا گذاشته‌اند و گفته‌اند این برنامه را اداره کنید؛ شما هم باید طبق سیاست آن کسی که این میکرفن متعلق به اوست -یعنی نظام جمهوری اسلامی- عمل کنید."

یا این بیان ایشان که

"...آخرین آفتی که می خواهم ذکر کنم این است که در صدا و سیما احیانا جناح‎‏ها و جریان‏‎ها و باندها، سررشته و کلید برنامه را در دست بگیرند که این از آفت‏‎های بزرگ است... باید همه جناح‏‎ها و قشرهای مردم را به یک چشم نگاه کنند و مانند پدری باشند که فرزندان خود را به یک چشم نگاه می کند."

برداشت دوم

یک سوزن به خودت بزن یک جوال‎‏دوز به مردم

یکی از برنامه‎‏های خبری صداوسیما که به واسطه حضور یکی از مجریانِ معروفِ سیاسیِ سیما به‎‏نام آقای ک.ن به برنامه‎‏ی پرطرف‏داری تبدیل شده برنامه‎‏ی "صرفا جهت اطلاع" است. مزید بر پرمخاطب بودن، پخش این برنامه در بخش خبری 20:30 شبکه دوم است که خود از بخش‏‎های خبری قابل توجه است. نکته مورد توجه اینکه آفت و ایراد مذکور در "برداشت اول" دامن‎‏گیر این خبرنگار معروف و تعداد دیگری از مجریان این بخش خبری نیز شده است. متاسفانه این افراد به دلیل بهره‎‏مندی از منافع مادی و به‏‎دست آوردن مبالغ قابل توجهی، در دام مدیران سابق شرکت بهره‎‏برداری متروی تهران افتادند.

توضیح اینکه یکی از اقدامات مجرمانه، متخلّفانه و مغایر قانون آقای قلی‏‎ها و تیم همراه وی، خصوصاً واحد روابط‏‎عمومی شرکت بهره‎‏برداری، به منظور نیل به اهداف سیاسی خود، به‏‎کارگیری و متأسفانه تأجیر تعداد زیادی از خبرنگاران معروف صداوسیما، خبرگزاری‎‏ها، روزنامه‎‏ها، سایت‎‏ها و ...، با پرداخت مبالغ کلانی از بودجه عمومی و بیت‎‏المال بوده است. پمپاژ خبری در تأیید، تمجید، مدح و ستایش آقای قلی‏‎ها و افراد مورد نظر وی در امکنه و ازمنه خاص، عدم نقد عملکرد سوال‎‏برانگیزِ تیم مدیریتی حاکم بر شرکت بهره‏‎برداری که طی دو سال و اندی مدیریت بر این شرکت به گواه اندکی از اخبار و مستندات مندرج در بصیر آن را به یک شرکت ورشکسته‏‎ی مالی، نیروی انسانی، فرهنگی و ...، با صدها میلیارد تومان بدهی تبدیل نموده است، تخریب مخالفان و منتقدان آقای قلی‏ها و تیم همراه وی و در یک کلام ترویج و نشر این پیام که ایشان در مقام تمثیل "اسامه‎‏بن زید" زمان و نابغه‎‏ای در مدیریت است؛ رسالت تعریف شده برای این اصحاب رسانه در برابر دریافت مبالغ کلان از بیت‏‎المال و بودجه شرکت بهره‎‏برداری بوده است.

حال به بیان مصادیق مربوط به تعدادی از خبرنگاران خبر سیما که از جمله افراد فوق بوده‎‏اند برگردیم. ما از شرح بیشتر موضوع احتراز می‎‏کنیم و تنها نشانه‏‎هایی از آن را جهت اطلاح و برانگیخته شدن احساس مسئولیت مدیران صداوسیما، خصوصا حراستِ آن سازمان به منظور برخورد با این متخلّفین به اختصار بیان می‏‎کنیم:

  • چه شد؟!!! که به ناگاه شرکت بهره‎‏برداری از محل بودجه‎‏ی عمومی، کلّ مجلّدات چاپ شده از کتابِ "خبرنگار ژنرال دوگل" را که متعلق به آقای ک.ن و خاطرات وی از سفر به فرانسه بود، در سال 90 به مبلغ 48 میلیون تومان خریداری و در زیرزمین شرکت انبار نمود؟      
  • چه شد؟!!! که تعداد قابل توجهی از اقوام و بستگان دور و نزدیک این خبرنگار و دیگر خبرنگاران به استخدام شرکت بهره‎‏برداری درآمده‎‏اند؟
  • چه شد؟!!! که زمان قابل توجهی از یکی از برنامه‏‎های "صرفا جهت اطلاع" توسط آقای ک.ن در اسفندماه 91 به شرح مصوّرِ نمایش مضحکِ مدیریتِ سابق شرکت بهره‎‏برداری در اجرای نمایشِ افتتاح سونا و جکوزی در روابط‏‎عمومی شرکت اختصاص یافته و عملا رسانه‏‎ی ملی را به سطح مدافعِ تیم مدیریتی شرکت بهره‎‏برداری در برابر تعدادی از روزنامه‏‎ها و سایت‎‏ها تنزّل داد؟! و چه شد که این نمایش مضحک با حضور دوربین‏‎ها و خبرنگاران واحد مرکزی خبرِ صداوسیما برگزار شد و این‎‏قدر موضوع برای مدیران خبر سیما با اهمیت بود؟
  • چه شد؟!!! که تعدادی از مجریان و مسئولان خبر 20:30 با انعقاد قرارداد مدت‎‏دار و دریافت میلیون‏‎ها تومان به تأجیرِ آقای قلی‏ها و تیم همراه وی درآمدند؟ افرادی مانند سید ع‏.م‏.ن، میثم ص و ... حال بماند قوانین و مقررات آمره‎‏ی نقض شده در این قرادادها مانند قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و قانون ممنوعیت مداخله کارکنان در ... که لازم است با پیگیری دستگاه‏‎های نظارتی، خصوصا سازمان بازرسی کل کشور این وجوه عینا به بیت‏‎المال مسترد گردد و با این افراد برخورد قانونی صورت پذیرد.
  • چه شد؟!!! که بعضی از این افراد از محل اعتبارات شرکت بهره‎‏برداری وام‏های کلان دریافت نمودند؟!
  • چه شد؟!!! که آقای ک.ن و آقای ا.م در لیست واگذاری آپارتمان در یکی از مناطق گران‏‎قیمت تهران در پروژه ازگل قرار گرفته‎‏اند؟!

و چه شدهای فراوان دیگر....

و یک سوال از مدیران سازمان صداوسیما؛ آیا شما از این موضوعات بی‏‎خبر بودید؟! اگر که بی‏‎خبر بودید اکنون که مطلع شدید........

و النهایه اینکه بخش خبری 20:30 شبکه دوم سیما در برنامه "صرفا جهت اطلاع" به قول معروف به عالم و آدم گیر می‏‎دهد -که البته کار درستی است- از مجریان و کارکنان خود غافل نشود و به قول مشهور:

یک سوزن به خودت بزن یک جوال‏‎دوز به مردم