بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

به بهانه نهم ربیع
ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ٢۱ دی ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: مناسبتی ، دین ، فرهنگ

به بهانه نهم ربیع

نهم ربیع‏الاول 1435 فرا رسید و 1175 سال از آغاز ولایت و امامت آخرین حجت و ذخیره الهی گذشت. 1175 سال غیبت و 1175 سال انتظار.

مهدی جان همه ما می‏دانیم که "افضل العبادة انتظار الفرج" است، اما از انتظار شما تنها به ذکر "اللهم عجل لولیک الفرج" و دعای فرج و اگر خیلی همت کنیم دعای ندبه‏ای بسنده نمودیم.


ما می‏دانیم که فرموده‏اید: "هر یک از شما باید به امورى بپردازد که او را به محبّت ما نزدیک کند و از کارهایى که ناخوشایند ما است، دورى جوید؛ زیرا ظهور ما به صورت ناگهانى فرا مى‏رسد."

و می‏دانیم که فرموده‏اید: "اگرچنانچه شیعیان ما در راه وفا به عهد و پیمانی که بر دوش دارند همدل  می‏شدند میمنت دیدار ما از ایشان به تاخیر نمی‏افتاد و سعادت دیدن ما زودتر نصیبشان می‏شد، دیداری بر مبنای شناختی درست و صداقتی از آنان نسبت به ما، و ما را  از شیعیان  دور نگه نمی‏دارد مگر کردارهای آنان که به ما می‏رسد و برای ما ناخوشایند و دور از انتظار است."

مهدی‏جان با اینکه می‏دانیم که فرموده‏اید: "ما از اخبار و اوضاع شما کاملاً آگاهیم و هیچ یک از آنها بر ما پوشیده نیست" اما دانستنمان فقط علم است، نه یقین و اعتقاد؛ که اگر اعتقاد به این سخنان داشتیم و انتظارمان واقعی بود 1175 سال شما را در پس پرده غیبت نگاه نمی‏داشتیم و به فرموده خودتان شما را از خودمان دور نگه نمی‏داشتیم.

ما استحاله شده‏ی از مفهوم انتظاریم. تهی از مفهوم منتظر واقعی، چرا که اگر در باطن نیز منتظرتان بودیم اینگونه نبودیم.

منتظِر واقعی با خودسازی و تهذیب، خود را به گونه‏ای تربیت می‏کند که با آمدن منتظَر به راحتی خود را با شرایط او وفق دهد، آیا ما اینگونه‏ایم؟

منتظِر واقعی در مقام عمل به وظایف فردی و اجتماعی خود زمینه ظهور منتظَر را فراهم می‏آورد، آیا ما اینگونه‏ایم؟

همه می‏دانیم که مهدی(عج) خواهد آمد، آما آیا ما آمادگی مواجهه با او را داریم؟ آیا در رفتار و اعمالمان به گونه‏ای رفتار نموده‏ایم که بتوان ما را شیعه مهدی(عج) نامید؟ آیا در رفتار فردی و اجتماعی خود به گونه‏ای بوده‏ایم که بتوانیم خود را منتظِر ظهور عدالت‏گستر واقعی بدانیم؟

آیا در مواجهه با بیت‏المال و اموال عمومی رعایت امانت را نموده‏ایم یا مسئولیتی که به ما سپرده شده بود را فرصت و غنیمتی برای ثروت‏اندوزی برای خود و اطرافیانمان دانستیم؟

و ...

مهدی جان دعایمان کن تا با اصلاح رفتارمان، آنگونه باشیم که شما می‏پسندید تا انشاالله با فراهم شدن زمینه ظهور، هزار و صد و هفتاد و ششمین سالروز آغاز امامت و ولایتتان را در محضر خودتان جشن بگیریم.