بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

آقای قالیباف، شما را به روح برادر شهیدتان از این پس هدف وسیله را توحیه نکند
ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز ٢٠ آبان ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: قالیباف ، مترو ، دین

آقای قالیباف، از این پس هدف وسیله را توجیه نکند

جناب آقای دکتر قالیباف، شهردار محترم تهران

باسلام و احترام

حقیقت اینکه بنده به عنوان یکی از شهروندان تهران و البته یکی از کارکنان مجموعه مترو، از شنیدن خبر انتخاب مجدد جنابعالی به عنوان شهردار تهران اصلاً خوشحال نشده، بلکه به عکس - به دلایل فراوان که مصادیقی از آن به شرح ذیل بیان خواهد شد- از این تصمیم اعضاء محترم شورای اسلامی شهر تهران اندکی ناراحت شدم.


 

مفهوم سخن این نیست که طرفدار فرد یا طیف دیگری بوده و تمایل به انتخاب آنها داشتم؛ بلکه به عنوان یک عضو از خانواده بزرگ انقلاب و دارای تفکر و عقاید اصولگرایی - البته نه به مفهوم رایج سیاسی آن، بلکه اصولگرا به مفهوم مورد نظر امام و رهبری- ادامه روند موجود در بخشی از حوزه‏ها در شهرداری تهران را برخلاف اصول و ارزش‏های اصیل نظام و رهبری می‏دانم؛ البته اثبات شیء نفی ما عدا نمی‏کند. مطالب این مرقومه در رد و اثبات بعضی انحرافات است و نفی خدمات فراوان شما در مدت مدیریت در شهرداری تهران نیست.

جناب آقای قالیباف، در تعالیم دینی، راه و سیره امام راحل و مقام معظم رهبری، هیچگاه هدف وسیله را توجیه نمی‏کند. ما حق نداریم برای رسیدن به اهداف به ظاهر حق خود از وسایل و روش‏های ناحق استفاده کنیم. آنچه بنده و بسیاری دیگر چون مرا از سبک مدیریت جاری در شهرداری تهران دل‏زده و خسته نمود، بروز و نمود شدید توجیه وسیله توسط هدف در چند سال گذشته در بعضی از مجموعه‏های شهرداری تهران از جمله شرکت بهره‏برداری متروی تهران بوده است و البته شواهد و قرائنی مبنی بر ادامه آن روند که همین شواهد و قرائن و اخباری مبنی برقصد شما برای انتصاب مدیران فعلی شرکت بهره ‏برداری در دیگر مجموعه‏ های شهرداری ما را نگران سرایت و ادامه روند معیوب و تأسف‏بار دو سال گذشته در دیگر سازمان‏ های شهرداری نموده است.

همانگونه که خود آگاهید از حدود دو سال و اندی قبل به ناگاه مدیریت شرکت بهره ‏برداری مترو به یک جوان 31 سالة فاقد تخصص و تجربه در حوزه کاملاً تخصصی مترو سپرده شد. از همان زمان این انتصاب عجیب مورد انتقاد شدید رسانه‏ ها، مطبوعات و دلسوزان مدیریت شهری قرار گرفت.

البته به زعم ما و بسیاری از شاهدان هدف و انگیزه این انتخاب به مرور مشخص شد. همان توجیه وسیله- انتصاب ناحق- توسط هدف- انتخابات ریاست جمهوری و خدمت به مردم در آن مسند- . البته ممکن است این ادعا خلاف واقع بوده و تنها ذهنیت ما باشد، لکن گذشت زمان از تاریخ این انتصاب، مصادیق فراوان آثار زیان‏بار این انتصاب بر متروی تهران و سکوت و عدم واکنش جنابعالی در این ایام که به نظر بسیاری از شاهدان گواه رضایت شما، موید و مستند ادعای مزبور بوده و موجب تقریب ذهن به این ذهنیت می‏گردد. البته امیدوارم با اطلاع شما از رفتار اطرافیان و تغییر روند مدیریتی در دوره جدید این ذهنیت تغییر یابد.

مهم‏ترین و اساسی‏ترین اشکال وارد بر تیم مدیریتی شرکت بهره‏برداری آن بود که از ابتدای ورود به مجموعه مترو خود را به صورت افراطی و غیر معقول منتسب به اصول و ارزش‏های انقلاب و ولایت اعلام و همواره بر این موضوع تاکید داشته و دارد، تا حدی که همان آغاز با نصب تابلوی بسیار بزرگی با متن "رهسپاریم با ولایت تا شهادت" بر بام ساختمان مرکزی شرکت آن را به رخ همگان کشید.

البته بنده مستند به آموزه‏های امام و رهبری عزیز، ارزشی و ولایی بودن را در پایبندی عملی به ارزش‏های مذکور دانسته؛ به دلایل فراوان، مستند به رفتار و عملکرد دو ساله ایشان ادعای ارزشی و ولایی بودن را خلاف واقع؛ رفتار ایشان را بزرگترین انحراف و خطری بزرگ برای اصول و ارزش‏های انقلاب می‏دانم.

آقای قالیباف، به نظر بسیاری از شاهدانِ وقایعِ دو سال اخیر مترو، قابل هضم نیست که چگونه نه‌تنها هیچ برخوردی با ایشان صورت نپذیرفته بلکه چشم بر این تخلفات بسته و تصمیم به واگذاری امورات مهمی از مجموعه شهرداری به افرادی می‏گردد که آثار و نتایج دو سال مدیریتشان در شرکت بهره‏ برداری، این شرکت را با بحران‏ها و آسیب‏های فراوانی مواجه نموده است.

به منظور احتراز از اطاله کلام برای نمونه و از باب تقریب ذهن تنها یکی از مصادیق کوچک این تخلفات به شرح ذیل بیان می‌گردد. باقی مصادیق بماند برای بعد:

مدیریتی که شرکت را با 3500 نفر پرسنل با بیش از 20 میلیارد تومان موجودی در حساب شرکت تحویل گرفته و پس از دو سال اکنون قصد تحویل شرکت را با حدود 9000 نفر پرسنل و بر اساس شنیده‏ ها با حدود 200 میلیارد تومان بدهی دارد. فارغ از ایرادات قانونی فرایند فوق، برای اثبات غیرعلمی و غیرمنطقی بودن فرایند مذکور همین توضیح بس که شرکت بهره ‏برداری مجموعاً تا تاریخ تیرماه 90 و قبل از ورود این تیم مدیریتی تعداد 3500 نیروی رسمی داشته است. البته حدود 1500 نیروی شرکت پیمانکار تامین نیروی انسانی نیز در بعضی مشاغل شرکت اشتغال داشته ‏اند. از سال 85 تا سال 90، در مدت حدود 5 سال وعلی‏رغم توسعه تقریبا 2 برابری خطوط ( راه‏اندازی نیمه شرقی خط2، نیمه غربی خط 5، نیمه شمالی خط1، نیمه جنوبی خط1 و خط4 ) حدوداً 700 نفر به استخدام شرکت درآمده‏اند، لیکن از تیرماه سال 90 تاکنون، در مدت حدود 2 سال، علی‏رغم افتتاح تعداد اندکی ایستگاه، حدود 5500 نفر به استخدام شرکت درآمده‏ اند! که جا دارد نام مدیریت شرکت به عنوان کارآفرین برتر در کتاب گینس ثبت گردد!

حال بماند نحوه استخدام‏ها، انتصاب‏ها و انتساب غالب این افراد به . . . و بماند سایر رفتارها و اعمال غیرقانونی این تیم که بیان آن علاوه بر اینکه این مرقومه را به مثنوی هفتاد من تبدیل خواهد کرد به صلاح نظام، ارزش‏ها و حتی شخص جنابعالی نخواهد بود. حال بفرمایید بر اساس کدام منطق این قبیل افراد، با آن کارنامه مشخص و متقن شایسته انتخاب مجدد وانتصاب دوباره در مشاغل و مصادر مدیریتی شهرداری پایتخت هستند!؟

شهردار محترم گذشته نه‏چندان دور شما مملو از ایثار، رشادت، خلوص و ولایت‏مداری است. مناسب نیست نقاط ضعف مدیریتی فوق‏ الذکر که در حوزه مدیریتی مستقیم شما به دلایل مزبور حادث گردیده خیرات و حسنات شما را محو و شما را بدنام نماید. خصوصاً اینکه تظاهر شدید این افراد به دین، ارزش‏ها و ولایت؛ آسیب‏های جبران‏ناپذیری به نظام، ارزشها و مبانی نظام وارد نموده است.

به نظر حقیر مناسب است این انتخاب و اعتماد شورای اسلامی شهر تهران را قدر دانسته به عنوان فرصتی الهی از آن بهره‏مند گشته جبران مافات نمایید و با تصفیه و تنزیه اطرافیان خود؛ سالوسان، متزوّران و مدعیان دروغین ولایت‏مداری را از تیم همراه خود طرد نموده و از آنها در آینده استفاده ننمایید.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

مصطفی رجبی

19 آبان 1392