بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

به بهانه تودیع آقای قلی‏ها
ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ٦ دی ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: مترو ، دین ، قالیباف

به بهانه تودیع آقای قلی‏ها

 

مقام معظم رهبری:
"امروز ما اگر به آن روشها و دستورهای امیرالمؤمنین
عمل نکردیم، بتدریج ممکن است خداى نخواسته کار مردم و مسؤولان ما به جایى برسد که نه تنها به اسلام هیچ آبرویى ندهند، بلکه از شأن اسلام هم کم کنند. اگر ما از اسلام و
از دستورات امیرالمؤمنین در عمل فاصله بگیریم، این خطر وجود دارد." 

جناب آقای قلی‏ها، مدیرعامل سابق شرکت بهره‏برداری متروی تهران

بالاخره عمر مسئولیت شما در شرکت بهره‏برداری به پایان رسید و شما کلید این شرکت را به فرد دیگری تحویل دادید. شما و تیم همراهتان علی‏رغم فنی و تخصصی بودن حوزه کاری مترو و اهداف و برنامه‏های آن، نه تنها به اصرار و تأکیدِ مؤکّد خود، داعیه مدیریت دینی، ارزشی، انقلابی و ولایی داشتید بلکه این ادعا را با اغراق و مبالغه فراوان، با بهره‏مندی از بودجه و هزینه فراوان و کمک رسانه‏های همسو و همسو شده! به افکار عمومی جامعه پمپاژ نمودید، لکن به گواه اسناد و شواهد متقن، در مسیری کاملا متضادِ با این شعارها حرکت نموده همان کردید که اثری جز ایجادِ خطر مذکور در بیان فوق‏الذکر مقام معظم رهبری، در بر نداشت.


آقای قلی‏ها

نظام و حکومت مقدس اسلامی ما به آسانی به دست نیامده که مدیرانِ جوان ناپخته‏ِ‎‏ی فاقد تخصصی چون شما اینگونه به آن آسیب برسانند. این نظام نتیجه قرن‏ها مجاهدت، رنج‏ها، خون‏ها و همت‏های بزرگ مردان و زنانی است که عمر گرانبهای خود را در این راه هزینه نمودند. مجاهدتی که از پایان حکومت اسلامی امیرالمومنین(ع) در سال 40 هجری قمری آغاز، تا 22 بهمن 1357 شمسی و تاکنون استمرار دارد. از مصائب، سختی‏ها و خون‏های اهل بیت عصمت و طهارت گرفته تا خون‏های شهیدان انقلاب اسلامی ما، از مجاهدت‏های شیخ کلینی‏ها، شیخ صدوق‏ها، شیخ طوسی‏ها، علامه حلی‏ها، شهید اول‏ها، علامه مجلسی‏ها، شیخ انصاری‏ها، میرزای شیرازی‏ها، شیخ فضل‏الله‏ها، مدرس‏ها گرفته تا مجاهدت‏های امام راحل عظیم‏الشأن ما.

آری! مسئولیت در نظام اسلامی یعنی مسئولیت در برابر 14 قرن مجاهدتِ این عزیزان و خدای ناکرده خطا کردن در مسئولیت یعنی قدم گذاشتن بر روی این مجاهدت‏ها!

آقای قلی‏ها

  • شما که می‏دانستید چه در چنته دارید و قصد چه اقدامی دارید؛ چرا به خود اجازه دادید که عَلَم دین، اهل‏بیت، ارزش‏ها، انقلاب و ولایت را به دروغ بالا گیرید؟
  •  چرا به خود اجازه دادید که از نمادهای دینی و انقلابی برای نیل به اهداف خود استفاده ابزاری نمایید؟
  • چرا به خود اجازه دادید که با داعیه دین و انقلاب، قوانین و مقررات حکومت اسلامی را اینگونه لگدمال نمایید؟
  • چرا به دوستان و همراهان خود اجازه دادید تا با تظاهر به دینداری، اینگونه بیت‏المال را به مانند میراث پدری خود به تاراج برده و بنیان‏های اعتقادی شاهدان و ناظران این وقایع را متزلزل نمایند؟

مگر نه اینکه داعیه رهروی اهل بیت و  رهروی ولایتِ شما گوش فلک را کر نموده است؟ پس کو عمل به فرموده حضرت علی(ع) که:

"کاری که به تو سپرده شد طعمه‌اى نیست که تو به دست آورده باشى، بلکه امانت و مسئولیت است بر عهده‏ات. مالى از مال خداى بزرگ در اختیار توست، و تو از جمله خزانه‏داران او."

"بخشش حکمرانان از اموال عمومی مسلمانان، ستم و خیانت است."

"برای ما ممکن نیست که به کسی بیشتر از حقش از بیت‏المال بدهیم."

"بپرهیز از انحصار طلبی در چیزهایی که همه مردم در آنها برابرند."

"نوک قلم ها را باریک بتراشید و فاصلۀ سطرها را کم کنید و از زیاده روی در هزینه نمودن بیت المال بپرهیزید زیرا اموال مسلمانان نباید متحمل ضرر شود."

"همانا من به راستی به خدا سوگند می خورم، اگر به من گزارش کنند که در اموال عمومی خیانت کردی، کم یا زیاد، چنان بر تو سخت گیرم که کم‏بهره شده، و در هزینۀ عیال، درمانده و خوار و سرگردان شوی."

و صدها روایت مشابه دیگر.

آقای قلی‏ها

خود قضاوت کنید که هزاران‏هزار رفتار و کردار شما و اطرافیانتان طی دو سال و نیم گذشته، ذرّه‏ای با آن راه و مسیر نورانی مورد ادعای شما سنخیت داشت؟

ویژه‏خواری‏های اطرافیانتان از بیت‏المال، بذل و بخشش‏های کلان از بیت‏المال، تصمیمات بی‏شمارِ غیرقانونی که موجبات تضییع و خسارات کلانی به بیت‏المال را فراهم آورده است و موارد بسیاری دیگر که مصادیق اندکی از آن در بصیر آمده است چه تناسبی با آن راه و مسیر نورانی مورد ادعای شما دارد؟

از همه تأسف‏بارتر و تأثربرانگیزتر اینکه عده زیادی از اطرافیان شما، تمسّک و تظاهرِ به دین و نظام و هیأتی بودن را برای خود فرصت و مجوزی برای بهره‏مندی بیشتر از بیت‏المال دانسته، خود را معاف از اعمال قوانین و مقررات دانسته‏اند!

حیف ‏و میل‏های گسترده اموال عمومی، حقوق و مزایای غیرقانونی، وام‏ها، تسهیلات و علی‏الحساب‏های کلان و ... همه و همه بر خلاف ضوابط و مقررات، صرف تظاهر به ...

مگر نه اینکه حضرت علی(ع) فرمودند:

"بدانید فضل و برتری شما، بین شما و خداوند است، اما نسبت به احکام و تقسیم بیت‏المال مساوی هستید."

"مسئول را نزدیکان و خویشاوندانی است که خوی برتری جستن دارند و گردن فرازی کردن و در معاملت، انصاف را کمتر به کار بستن، ریشه ستم اینان را با بریدن اسباب آن بردار."

آقای قلی‏ها

مَخلَص کلام اینکه شما شرکت بهره‎‏برداری متروی تهران را در تیرماه سال 90 از مدیرعامل اسبق، با 3500 نیروی فعال و پرنشاط و دارای انگیزه، ده‏ها میلیارد تومان موجودی در حساب، انبارهای مملو از قطعات وتجهیزات، قطارهای سالم و فعال تحویل گرفته و اکنون بدون اضافه شدن هیچ مسافت و کیلومتراژ جدیدی در مقایسه با تیر 90؛ اما با بیش از 9000 نفر پرسنل فاقد انگیزه و بخش عظیمی فاقد تخصص و تحصیلات، صدها میلیارد تومان بدهی و دیون معوق، انبارهای خالی از قطعات و تجهیزات، تعداد زیادی قطار معیوب و ... تحویل مدیرعامل جدید می‏دهید و از همه عجیب‏تر اینکه این کارنامه را موفق دانسته و در ایام اخیر در رسانه‏ها از آن به نیکی یاد می‏گردد!

النهایه اینکه آقای قالیباف، بدون ورود به بحث مسئولیتِ شما در برابر مسائل فوق‏الذکر؛ مدیون مجاهدت‏ها، رنج‏ها و خون‏های مذکور در سطور بالا خواهید بود اگر بار دیگر از چنین فردی با این عقبه و کارنامه در مسند و جایگاه مدیریتی دیگری استفاده نمایید.

به امید روزی که با اصلاح رویه جاری در جامعه، واگذاری مناصب اجرایی و مدیریتی، بعضاً بر اساس فعالیت و حضور افراد در ستادهای انتخاباتی نبوده ملاک و مبنا شایسته‏سالاری، تخصص، تجربه و تعهد باشد.