بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

دست‎فروشی در متروی ژاپن و متروی تهران
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱٠ بهمن ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: آموزش مدیریت ، متروی تهران ، فرهنگ و هنر ، حکایت مدیریتی

دست‎فروشی در متروی ژاپن و متروی تهران

موضوع دست‎فروشان به یک معضل بسیار بزرگ برای مسافران متروی تهران تبدیل شده است. حضور گسترده آنها علاوه بر سلب آسایش و آرامش مسافران، با بی‎تفاوتی مسئولان به نظر قطارهای متروی تهران را به بزرگترین، متنوع‎ترین و بی‎کیفیت‎ترین فروشگاه متحرک جهان تبدیل نموده است. امروز خبرگزاری مهر با درج تصویری از حضور دست‎فروشی در متروی ژاپن، پدیده‎ی دست‎فروشی را مختص به متروی تهران ندانسته است.


در این خبر آمده است: «شاید بسیاری از مردم تصور کنند ماجرای دست‎فروش‎های داخل مترو و جنس‎های هزارتومانی فقط مختص به متروهای خودمان باشد ولی به نظر می‎رسد در برخی دیگر از کشورها نظیر ژاپن هم دست‎فروش‎های مترو پیدا می‎شوند. دستفروش‎هایی که به نظر می‎رسد اندکی منظم‎تر از نمونه‎های وطنی هستند!

در این تصویر خانمى دست‎فروش در شین‎کانسن (قطار سراسری سریع‎السیر) ژاپن را مشاهده می‎کنید. گفته می‎شود این فروشنده‎ها از طرف شرکت خدماتى طرف قرارداد با شین‎کانسن استخدام مى‎شوند و نوشیدنى از قبیل قهوه و چاى و تنقلات مى‎فروشند. حقوق ماهیانه این فروشندگان کمتر از حقوق یک کارمند معمولى شرکت خصوصى و یا یک کارمند ادارات دولتی است. همچنین گفته می‎شود سرعت قطارهای تندرو در ژاپن که «شین‌کانسن» نام دارند به 320 کیلومتر در ساعت می‎رسد.»

محتوای این خبر مؤید این نکته است که میان این پدیده در متروی ژاپن با متروی تهران به قول آن مصرع معروف «تفاوت از زمین تا آسمان است»؛ کاملا نظام‎مند، هدف‎مند و مدیریت شده.

به گواه خبر مذکور در متروی بین‎شهری و سفر بین‎شهری آن هم برای فروش قهوه و چاى و تنقلات توسط نیروی استخدامی شرکت خدماتی.


حال در متروی تهران به طور میانگین در طول یک سفر درون‎شهری، بیش از 20 دست‎فروش برای فروش کلیه‎ی اشیاء و اجناس موجود در بازار به استثنای اشیاء غیرمنقول و اشیای منقولی چون خودرو، یخچال، لباس‎شویی و تلوزیون!!!

و باز هم ما مدعیان مسلمانی و تشیع علوی‎ای که توصیه مؤکد آن «نظم امرکم» است و آن مردم بی‎دین و لامذهبِ بی‎ادعای عامل به احکام وتوصیه‎های شریعت ما!!!

 

 

لینک خبر خبرگزاری مهر