بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

به بهانه حکم محکومیت معاون اول رییس‎جمهور سابق
ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز ٢ بهمن ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مفاسد اقتصادی ، خیانت مسئولان ، اختلاس ، عبرت آموزی

به بهانه حکم محکومیت معاون اول رییس‎جمهور سابق

اعلام خبر صدور حکم قطعی آقای محمدرضا رحیمی معاون اول رییس‎جمهور سابق و محکومیت وی به پنج سال و نود و یک روز حبس به اتهام ارتشا و تحصیل مال نامشروع، رد مال به مبلغ دو میلیارد و هشتصد و پنجاه میلیون تومان و یک میلیارد تومان جزای نقدی، قابل توجه و عبرت‎آموز به نظر می‎رسد.

صدور این حکم را می‎توان نویدبخش تغییر رویه‎ی حاکم بر قوای سه‎گانه و نهادهای حاکمیتی جامعه، خصوصاً دستگاه قضایی در خصوص وجود معذوریت‎ها یا مصلحت‎های ساختگی در برخورد با تخلفات برخی افراد و مسئولان دانست.


چه بپذیریم چه نپذیریم برآیند و خروجی واکنش حاکمیت در برخورد با مفاسد اقتصادی متأثر از معذوریت‎ها یا مصلحت‎های ساختگی و البته نهادینه شده‎‎ی مذکور، ایجاد حصن آهنین و مصونیت کاملاً مغایر شرع، غیرعقلایی، غیراخلاقی و غیرقانونی برای افرادی در جامعه بوده است. ما قبلا نیز در عناوین متعددی در وبلاگ در این‎خصوص سخن گفته‎ایم؛ اینکه عامدانه یا جاهلانه دو تفکر و نگاه انحرافی در بخشی از افراد، خصوصا بعضی خواص نهادینه شده است که:

نخست، اساساً نباید در باب مفاسد اقتصادی و تخلف برخی مسئولان سخن گفت، چراکه موجب تضعیف نظام خواهد شد!

دوم، در مبارزهی با مفاسد اقتصادی سوابق، اعتبار و جایگاه افراد مورد توجه قرار گرفته متناسب با موقعیت و اعتبار افراد، شدّت و حدّتِ برخورد تعیین گردد.

البته این تفکر به شکل مثبت، اثربخش و بازدارندهی آن در مبانی دینی ما، خصوصاً در سیره حکومتی حضرت علی(ع) وجود داشته در بحث مبارزه با فساد اقتصادی و مالی، موقعیت و اعتبار افراد مجازات ایشان را تشدید یا تقلیل میداده است. هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر مجازات سنگینتر. اما متأسفانه در جامعه به ظاهر اسلامی و علوی ما ظاهراً با نهادینه شدن تفکر انحرافی فوقالذکر اینگونه تفسیر و تحلیل میگردد که هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر دامنه مصونیت و معافیت وی از مجازات گستردهتر!!!

تفکری که آنچنان در بخش قابل توجهی از قشر به ظاهر متدین و انقلابی ما نهادینه شده که کوچکترین انتقاد در این باب را تاب نیاورده آبروی بعضی افراد را با آبروی نظام و رهبری گره میزنند و برای آنها مصونیت آهنین ایجاد میکنند؛ حال آنکه با این تفکر احمقانهی خویش آبروی نظام و رهبری را هزینه آبروی نداشته بعضی متخلفان میکنند.

محکومیت آقای رحیمی به عنوان معاون اول رییس‎جمهور سابق، و عالی‎ترین مقام محاکمه شده در تاریخ نظام اسلامی نقطه عطفی برای زوال تفکرات انحرافی فوق‎الذکر است. امیدواریم با تغییر رویه موجود در نهادهای حاکمیتی به نقطه‎ای برسیم که در عمل به سیره‎ی حکومتی امیرالمؤمنین علی(ع) با مفاسد مسئولان و حاکمان با اشدّ مجازات برخورد گردد، خصوصاً مسئولان و افرادی که طی سال‎های اخیر با بلند نمودن علم دین و نظام؛ تظاهر و تمسّک شدید و البته غیرواقعی به نمادهای دینی، ارزشی و انقلابی این نمادها را ابزار قدرتطلبی، ثروتاندوزی و مفاسد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی خویش قرار داده و با وقاحت تمام علی‎رغم این وضعیت خود را انقلابی‎تر، ولایتی‎تر و ارزشی‎تر از همه می‎دانند.

 

مطالب مرتبط:

انقلابی‎نماها مانعِ بزرگِ مبارزه با فساد

گر دلیلت باید از آن رو متاب

جای خالی نظارت برای صیانت از قانون