بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

زائر راستین اربعین
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: امام حسین ، فرهنگ و هنر ، مناسبتی ، شیعه راستین

زائر راستین اربعین

بیستم صفر و اربعین حسینی یادآور زیارت اولین زائر اباعبدالله، محدث و صحابی بزرگ رسول‎الله جابربن عبدالله انصاری است. شیعه و مریدی که نابینایی و سالخوردگی توفیق همراهی سید و مولایش را در واقعه کربلا از وی سلب نمود اما پس از شنیدن خبر شهادت آن حضرت دلشکسته و سراسیمه به قصد زیارت اباعبدالله، از مدینه راهی کربلا شد.

فلسفه زیارت اربعین و تأکید بر برگزاری باشکوه آن، همان فلسفه بزرگداشت واقعه کربلا و عزاداری سیدالشهدا و اصحاب وفادارشان است. 


صِرف پیاده‎روی و حضور در کربلا هدف و مقصود از زیارت اربعین نیست. مقصود از زیارت اربعین هماهنگی روح، عقاید و افکارمان با روح، عقیده و افکار حسینی است. هدف تبلور ذرّهای از ایمان، تقوی، انسانیت، حرّیت، آزادگی، ایثار، ظلمستیزی و ذلّتناپذیری امام حسین(ع) در وجود زائر اربعین است. اگر زیارت اربعین و عزاداری اباعبدالله منتجّ به هماهنگیمان با امام حسین(ع)، پیروی کردن از ایشان و در یک کلام کشاندن ما  به سوی عمل در راه حسین(ع) نباشد قطعاً و یقیناً هیچ اثری نخواهد داشت؛ خصوصاً بعضی مسئولان و مدیران جامعه که اِمسال پیش‎قراولان زیارت اربعین کربلا شده‎اند.

باشد تا همه‎ی ما با معرفت زائر اربعین حسینی باشیم و دیگران در رفتار و کردارمان تغییر را احساس کنند. زیارت اربعینی که ما را به آن نقطه برساند که در عمل و رفتار، صادق و عامل به فراز پایانی زیارت این روز باشیم که:

...وَ اَشْهَدُ اَنّی بِکُمْ مُؤْمِنٌ وَ بِاِیابِکُمْ مُوقِنٌ بِشَرایِعِ دینی وَ خَواتیمِ عَمَلی وَ قَلْبی لِقَلْبِکُمْ سِلْمٌ، واَمْری لاِمْرکُمْ مُتَّبِعٌ وَ نُصْرَتی لَکُمْ مُعَدَّهٌ حَتّی یَاْذَنَ اللَّهُ لَکُمْ، فَمَعَکُمْ مَعَکُمْ لامَعَ عَدُوِّکُمْ...

 

مطالب مرتبط:

اشک بر حسین(ع) سبب آمرزش اما بشرطها و شروطها

نقش بیتالمال در قیام سیدالشهدا

حسینی باشیم نه هیأتی