بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

گر دلیلت باید از وی رومتاب
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱٧ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مفاسد اقتصادی ، اختلاس ، انقلابی نما ، بیت المال

گر دلیلت باید از آن رو متاب

موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری در کشور ما همانند بسیاری از موضوعات دیگر به امری نمایشی، همایشی و سطحی تبدیل شده است. این پدیده شوم و خانمان‎سوز که همانند زلزله‎ای مخرّب ارکان هر نظام و کشوری را به لرزه در خواهد آورد به موضوع برگزاری همایش‎ها و سخنرانی‎ها تبدیل شده، مسئولان ما چه بپذیرند چه نپذیرند در اذهان و افکار عمومی جامعه این نگاه و تفکر متبادر است که صرفاً برای خالی نبودن عریضه، کوتاه نبودن خطابه یا کامل شدن مقاله به صورت نمایشی به موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری پرداخته می‎شود.


در بحث مبارزه با فساد اقتصادی دو آفت بزرگ به شکل فراگیر و عامدانه‎ و بعضاً جاهلانه‎ای نهادینه شده است؛ نخست نگاه سیاسی، حزبی و گروهی به این موضوع و افشای مفاسد رقبای سیاسی به منظور خارج نمودن ایشان از کورس رقابت برای کسب قدرت. دوم قرائت‎ها، تحلیل‎ها و تفسیرهای شاذ و عجیب در باب مبارزه با فساد اقتصادی.

متأسفانه آفت دوم آسیب‎های جبران‎ناپذیری به نظام وارد نموده موجبات سلب اعتماد بخش قابل توجهی از مردم را از بسیاری از مسئولان فراهم آورده است. ایجاد، ترویج و نهادینه نمودن این تفکر انحرافی و منحط که:

اولاً، اساساً نباید در باب مفاسد اقتصادی و تخلفِ برخی مسئولان سخن گفت، چراکه موجب تضعیف نظام خواهد شد!

ثانیاً، در مبارزه‎ی با مفاسد اقتصادی سوابق، اعتبار و جایگاه افراد مورد توجه قرار گرفته متناسب با موقعیت و اعتبار افراد، شدّت و حدّتِ برخورد تعیین گردد.

البته این تفکر به شکل مثبت، اثربخش و بازدارنده‎ی آن در مبانی دینی ما، خصوصاً در سیره حکومتی حضرت علی(ع) وجود داشته در بحث مبارزه با فساد اقتصادی و مالی، موقعیت و اعتبار افراد مجازات ایشان را تشدید یا تقلیل می‎داده است. هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر مجازات سنگین‎تر. اما متأسفانه در جامعه به ظاهر اسلامی و علوی ما ظاهراً با نهادینه شدن تفکر انحرافی فوق‎الذکر اینگونه تفسیر و تحلیل می‎گردد که هرچه اعتبار، جایگاه و منصب فرد بالاتر دامنه مصونیت و معافیت وی از مجازات گسترده‎تر!!!

تفکری که آنچنان در بخش قابل توجهی از قشر به ظاهر متدیّن و انقلابی ما نهادینه شده که کوچکترین انتقاد در این باب را تاب نیاورده آبروی بعضی افراد را با آبروی نظام و رهبری گره می‎زنند و برای آنها مصونیت آهنین ایجاد می‎کنند؛ حال آنکه با این تفکر احمقانه‎ی خویش آبروی نظام و رهبری را هزینه آبروی نداشته بعضی متخلفان می‎کنند. کم نمی‎بینیم در اطراف خود این تحلیل‎های جاهلانه و احمقانه را که برای مثال چون رهبری در یک سخنرانی یا برنامه و مناسبت خاصی از فردی تعریف نموده یا در نام‎گذاری ازمنه و امکنه خاصی از لفظی استفاده نموده که فرد، گروه یا حزبی نیز قبلا از آن لفظ بهره جسته، همین می‎شود آیه‎ی تطهیر و نماد عصمت آن فرد، گروه یا حزب و هرگونه انتقاد یا برخورد با این فرد یعنی انتقاد از رهبری!!!، تضعیف نظام و ولایت و مؤید و مبیّن بی‎بصیرتی منتقد!!!

و بدتر و خطرناک‎تر اینکه عده‎ای عامدانه و زیرکانه با بهره جستن از این تفکر فضای آرام و امنی را برای فساد، ثروت‎اندوزی و خیانت به بیت‎المال ایجاد نموده و ...

النهایه اینکه خبر نامه امروز مقام معظم رهبری به «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» و لحن و فحویِ عتاب‎آلود کلام ایشان در باب مبارزه با مفاسد اقتصادی، این بیت مولانا را به ذهن ما آورد که آن را به بانیان و مروّجان و منادیان تفکرات منحرفانه فوق‎الذکر تقدیم می‎کنم:

آفتاب آمد دلیل آفتاب

گر دلیلت باید از آن رو متاب

 

متن مرقومه رهبری به شرح زیر است:

«بسم الله الرّحمن الرّحیم

نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین میکنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزهای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمیگیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظهای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.»

 

مطالب مرتبط:

بدون شرح

سه قِصّه‏ و یک غُصّه

پژواک. بیت‏‎المال و اموال عمومی . قسمت اول