بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

تأسی به امیرالمؤمنین لازمه‎ی بسیجی بودن
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ٥ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قانون گرایی ، انقلابی نما ، سیره علوی ، نظارت و بازرسی

تأسی به امیرالمؤمنین لازمه‎ی بسیجی بودن

چند روزی است به بهانه هفته بسیج در و دیوار شهر مملو از پلاکارد، بنر و انواع و اقسامِ ریز و درشتِ از پارچه‎ها و تبلیغات مربوط به هفته بسیج با محتوای گزین‎گویه‎هایی از امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، شهدا و بزرگان دیگر نظام شده است. مشاهده این تبلیغات از سویی، تبلیغات گسترده و با محتوای مشابه رسانه ملی از طرف دیگر و آخرین شاهد مثال مربوط به فراگیر شدن نگاه شعاری و سطحی به مقوله بسیج، برنامه نمایشی پیش از آغاز مسابقه پرسپولیس و استقلال در هفته جاری و قرار دادن اجباری چفیه بر شانه‎های بازیکنان این دو تیم!!! ما را بر آن داشت تا ضمن آسیب‎شناسی این رویه‎ی غلط، سطحی، انحرافی و آسیب‎رسانِ به مفهوم و آرمان بسیج نکاتی در این خصوص بیان نماییم. مزید بر این انگیزه مشاهدات ما و اغلب مخاطبان بصیرِ وبلاگ از آسیب‎ها و آفت‎های فراوان وارده به نهاد بسیج از سوی تعداد کثیری از فرصت‎طلبان در محیط پیرامون ما که با استفاده ابزاری از نام بسیج مرتکب بزرگترین تخلفات اخلاقی، مالی، فرهنگی و ... شده‎اند و به علت انتصاب غیرواقعی و دروغین به نهاد بسیج مصون از بازخواست و ...


نکته نخست:

به نظر ما عدم توجه به اهداف، آرمان‎ها و رویکردهای تعریف شده برای این نهاد مقدس از سوی امام و رهبری و متأسفانه نگاه سطحی به مقوله بسیج و تنزّل آن به صِرف قواعد شکلی مانند عضویت در پایگاه مقاومت یا نهادینه کردن استفاده از چفیه، بزرگترین جفا و خیانت به بسیج است. مگر نه اینکه بسیج، بسیجی، آرمان و هدف بسیج در کلام امام و رهبری اینگونه تعریف شده که:

  • امیرالمؤمنین را الگوی خودتان قرار دهید که بهترین و بزرگترین الگو برای بسیجیان مسلمان در همه عالم، علی‎بن ابیطالب(ع) است.
  • شما بسیجی‌ها باید به گونه‎ای رفتار کنید که احترام و محبت مردم جلب شود. شما باید نمونه اخلاق ‌و تواضع و مهربانی و رعایت مقررات باشید. آن کسی بسیجی‎تر است که مقررات را بیشتر رعایت می‎کند، به خاطر آنکه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می‎سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره درست نظام است.
  • بسیجی تقوای الهی دارد یعنی خویشتن‎داری او از انجام گناه و مبادرت به انجام واجبات است. بسیجی ایثار و از خودگذشتگی دارد، برآورده ساختن نیازهای جامعه و سایر افراد را بر خواست خود ترجیح می‎دهد.
  • یک سیاست‎مدار بسیجی، یک نظامی بسیجی، یک دانشجوی بسیجی، یک روحانی بسیجی، یک کشاورز بسیجی، یک کارگر بسیجی، یک محقق و دانشمند بسیجی، یک استاد بسیجی، از همه‎ی قشرها یک بسیجی آن کسی است که مقدورات و امکان خود را در راه هدف‎های عظیم این ملت به میدان می‎آورد، خود را سهیم می‎کند، خود را مسؤول می‎داند.
  • هر کس که در دل برای سرنوشت خود، سرنوشت این ملت و آینده ایران اسلامی ارزش قائل است آن کسی که برای استقلال و هویت ملت خود ارزشی قائل است، آن کسی که از تسلط قدرت‎های بیگانه بیزار است، آن کسی که برایش آینده این کشور و این ملت ‌و آینده دنیای اسلام یک هدف بزرگ محسوب می‌شود،... آن کسی که‌این احساسات‌ و این درک‎ها را دارد و حاضر است در این راه قدمی بردارد او بسیجی است.

نکته دوم:

متأسفانه بزرگ‎ترین آسیب و آفتی که موجبات هتک حیثیت نهاد بسیج را فراهم می‎آورد، ورود و حضور عناصری است که با پوشیدن ردای بسیج و بدون التزام به آرمان‎ها و اهداف تعریف شده برای این نهاد مقدس، با سوء استفاده از نام و اعتبار بسیج برای خود امتیاز، قدرت و آبرو کسب می‎کنند. به قول خیام(ره):

نابرده به صبح در طلب شامی چند

ننهاده برون زخویشتن گامی چند

در کسوت خاص آمده عامی چند

بدنام کننده نکونامی چند

به نظر ما متولیان این نهاد می‎بایست با تدوین و تدارک ساز و کار مناسب ضمن پایش رفتار و عملکرد منسوبان به بسیج، خصوصاً داعیه‎داران حضور در این نهاد، با متخلفان و منحرفانِ از اهداف و آرمان‎های مزبور در نکته اول برخورد قاطع نموده و مانع سوءاستفاده ایشان از نام و نشان بسیج گردند مضافا اینکه این متخلفان از نام و اعتبار بسیج به عنوان حِصن و قدرتی برای مصونیت از بازخواست و سؤال بهره می‎برند.

نکته آخر:

بزرگ‎ترین و مهم‎ترین رسالت بسیج در شرایط کنونی برخورد و مبارزه با یکی از بزرگ‎ترین و مهم‎ترین آسیب‎ها و خطرهایی است که طی سال‎های اخیر در سیستم مدیریتی جامعه ما به وفور توسعه یافته و در حال نهادینه شدن است؛ مبارزه با فساد اقتصادی!!! فسادی که با سرعت و قدرت ویران‎کننده خود پایه‎های استوار این نظام را به راحتی به لرزه درخواهد آورد و سست خواهد کرد.

بسیج باید به میدان آمده و قوای سه‎گانه، خصوصاً دستگاه قضایی را وادار به مبارزه جدی‎ و بدون اغماض با مفاسد اقتصادی نماید و به قول مقام معظم رهبری با تأسی به بهترین و بزرگترین الگوی بسیجیان علی‎بن ابیطالب(ع)، برخورد قاطع و بدون تبعیضِ با فساد اقتصادی را از مسئولین مطالبه نماید که واجب‎ترین، اساسی‎ترین و ضروری‎ترین مصداق امربه معروف و نهی از منکر برای حفظ نظام اسلامی همین موضوع است.

 

مطلب مرتبط: بسیجی یعنی علی که تمام وجودش وقف اسلام بود