بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

حسینی باشیم نه هیأتی
ساعت ٦:٠٠ ‎ق.ظ روز ٧ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: امام حسین ، عزاداری ، ظاهرسازی ، مدعی دین

 

حسینی باشیم نه هیأتی

بنا داریم تا به یاری حضرت اباعبدالله در هزار وسیصد و هفتادو پنجمین محرمِّ بعد از واقعه عاشورای سال 61 هجری، در چند قسمت به اندازه بضاعت و قلت اندیشه و توان خویش به واقعه عاشورا بپردازیم. حُسن مطلع این مباحث را در قسمت نخست  عیناً به دو کامنتی که بینندگان بصیر در دو عنوان مطلب قبلِ وبلاگ درج نمودند اختصاص می‎دهیم که غایت و جانِ کلام و هدف ما از نگارش این مطالب است و مرتبط با واقعه عاشورا:


1. مرحوم آیت‎الله بهجت(ره):

حسینی بشوید نه هیأتی! زیرا اگر گرم هیأت بشوید حسینتان را آنگونه که خود دوست دارید و بابِ میلتان است میسازید و هرکس با میل شما مخالف باشد میگویید با حسین(ع) مخالف است. ولی اگر حسینی باشید هیأت و رفتارتان را بر مبنای حسین میسازید! هیأتی شدن کاری ندارد کافیست ریش بگذارید و با پیراهن مشکی از این هیأت به آن هیأت بروید! حسینی شدن است که مشکل است.

2. دیالوگ ماندگار مختار ثقفی:

ﺍﻣﺮﻭﺯ ﻣﯽﺧﻮﺍﻫﻢ ﺑﻪ ﻣﺼﺎﻑ ﺗﺰﻭﯾﺮ ﺑﺮﻭﻡ ﮐﻪ ﺑﺪﺗﺮﯾﻦ ﺁﻓﺖ ﺩﯾﻦ ﺍﺳﺖ. ﺗﺰﻭﯾﺮ ﺑﺎ ﻟﺒﺎﺱ ﺩﯾﺎﻧﺖ ﻭ ﺗﻘﻮﯼ ﺑﻪ ﻣﯿﺪﺍﻥ میآﯾﺪ. ﺗﺰﻭﯾﺮ ﺳﮑه‎اﯼ ﺍﺳﺖ ﺩﻭﺭﻭ، ﮐﻪ ﺑﺮ ﯾﮏ ﺭﻭﯾﺶ ﻧﺎﻡ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﺩﯾﮕﺮﺵ ﻧﻘﺶ ﺍﺑﻠﯿﺲ ﺍﺳﺖ. ﻋﻮﺍﻡ ﺧﺪﺍﯾﺶ ﺭﺍ می‎بینند ﻭ ﺍﻫﻞ ﻣﻌﺮﻓﺖ ﺍﺑﻠﯿﺴﺶرا. ﻭ ﭼﻪ ﺧﻮﻥ ﺩل‎ها ﺧﻮﺭﺩ ﻋﻠﯽ(ع) ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺍﯾﻦ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺳﺮ ﺑﻪ ﺳﺠﻮﺩ ﺁﯾﻪ ﺧﻮﺍﻥ ﻭ ﺑﻪ ﻇﺎﻫﺮ ﻣﺘﺪﯾّﻦ.

 

مطلب مرتبط: حسین بیشتر از اشک، تشنه‌ لبیک ماست