بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

عوام فریبی تا کی؟
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ٩ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قالیباف ، قلی‎ها ، ظاهرسازی ، مدیران شهرداری

عوام‎فریبی تا کی؟

مقدمه:

به شدت با خود کلنجار رفتم تا از نوشتن این مطلب منصرف شوم لکن تحت هیچ‎شرایطی نتوانستم وجدان خویش را اقناع نمایم. تناقض در موضوعِ بحث آنچنان شدید بود که با خود گفتم اگر سکوت کنیم پاسخ وجدان که سهل است پاسخ فرزندانمان را به‎خاطر خاموشی در برابر این تناقضات چه‎دهیم. مگر می‎شود در برابر کسانی که اینگونه عیان، باقدرت، بدون انعطاف و مصمّم برخلاف حقیقت سخن می‎گویند و اصرار بر حقیقت بودن آن دارند سکوت کرد. مگر می‎توان در برابر کسانی که با قدرت و ثروتِ دراختیارِ خویش اینگونه حقیقت‎سازی می‎کنند سکوت کرد. اگر سکوت کنیم و عافیت‎طلبی در پیش بگیریم به اعتقاداتمان، به کشور و انقلابمان و به فرزندانمان خیانت کرده ایم.


سکانس اول:

روز گذشته شهردار تهران در سیزدهمین جشنواره شهید رجایی و در اجتماع جمعی از کارکنان شهرداری تهران سخنانی را در باب مدیریت و منابع‎انسانی بیان، مخالفان و منتقدان خویش را یک‎جانبه به محکمه برد و حکم نیز صادر نمود. تناقض در سخنان و عملکرد ایشان آنقدر عمیق است که به ناچار باید همان تعبیری که ایشان در همین سخنرانی در برابر منتقدان خویش به‎کار برده است را در برابر خودشان به‎کار برد و آن اینکه: آقای قالیباف «عوام‎فریبی تا کی؟»

ایشان در بخشی از سخنرانی خود اینگونه بیان داشت که:

«اگر در مجموعه‎ای این احساس بوجود بیاید که تا زمانی که رابطه‎ای برقرار نباشد، مدیر ارشدی پیدا نشود، با مدیر ارشدی رفیق نشود و مسئولی در بیرون و درون شهرداری برای او واسطه‎گری نکند ارتقای شغلی برای او معنایی ندارد، اصلا امکان ندارد بتوانیم سازمان موفقی باشیم. این درحالی است که افراد باید احساس کنند زمینه ارتقای شغلی با کار و تلاش برای آنها فراهم است.

عزیزان در شهرداری مطمئن باشند که بنده در مقابل تصمیمات اینگونه به سختی می‎ایستم. همانگونه که در یکسال گذشته به شدت تحت فشار بودم که می‎خواستند با سفارش کاری را انجام دهیم.

...تا جایی که امکان دارد با مبانی تصمیم بگیریم تا شایسته‎سالاری در شهرداری حاکم شود. امروزه به شدت جلو این را گرفته‎ام که یک نفر از بیرون شهرداری وارد شهرداری شود

 

ایشان در بخش دیگری از این سخنرانی بیان داشت: «لحظه لحظه خدمت به مردم حق‎الناس است بنابراین حق نداریم حق‎الناس را به جریانات سیاسی ببخشیم

سکانس دوم:

آقای قالیباف، از سخنان شما می‎توان چند تحلیل ارائه کرد. از جمله اینکه:

 • شما هیچ اطلاعی از وضع موجود شهرداری تهران ندارید و اطرافیانتان شما را احاطه کرده و اطلاعات نادرستی به شما می‎دهند.
 • بر اوضاع و احوال شهرداری اشراف کامل دارید لکن عامدانه و آگاهانه شعور مخاطبان، شاهدان و ناظران را به‎سخره گرفته اینگونه وارونه‎نمایی می‎کنید.

آقای قالیباف:

 •  اعتقاد شما به عدم ورود مدیران از بیرون شهرداری به مجموعه شهرداری تهران را بپذیریم یا ورود سیل عظیم دوستان و رفقای خراسانی و نظامی و بازنشستگان و ... که همگی از بیرون مجموعه شهرداری تهران آمده و قریب به اتفاق مشاغل مدیریتی را به انحصار خویش درآورده‎اند؟!!!
 • اعتقاد شما به عدم حاکمیت روابط، رفاقت، واسطه‎گری و ... بر ارتقا و انتصاب کارکنان در شهرداری تهران را بپذیریم یا سیل عظیم انتصابات رابطه‎ای، قومی، قبیله‎ای، خویشاوندی، سیاسی، تبلیغاتی و ...در مجموعه شهرداری تهران را. آیا اساساً این امکان وجود دارد که کسی صرفاً با کار و تلاش ارتقا یابد؟!
 • ادعای اعتقاد شما به اتخاذ تصمیم بر اساس مبانی و شایسته‎سالاری را بپذیریم یا اتخاذ تصمیمات غیرقانونی و رابطه‎سالاری، سیاست‎سالاری، آقازاده‎سالاری و ...
 • ادعای اعتقاد شما به عدم بخشیدن حق‎الناس به جریانات سیاسی را بپذیریم یا حاکمیت نگاه سیاسی و انتخاباتی در ...

به ما حق بدهید که اینگونه بیندیشیم که شما و بسیاری ازمنتقدانتان نه درد دین دارید، نه درد خدمت دارید، نه درد مردم. درد شما، هدف شما و برنامه شما و بسیاری از منتقدانتان سیاست و قدرت است. بیچاره مردم و نظام و ارزش‎ها که وجه‎المصالحه و وجه‎المسامحه شما و  منتقدانتان شده‎اند.

مردم نمی‎پذیرند ادعای شایسته‎سالاری و اتخاذ تصمیم بر مبانی توسط شما را :

 • وقتی می‎بینند که شما افرادی را صرفا بر مبنای روابط و اهداف سیاسی در مصادر مدیریتی حساس‎ترین، فنی‎ترین و تخصصی‎ترین سازمان‎ها و شرکت‎های شهرداری منصوب می‎کنید.
 • وقتی می‎بینند که صدها تازه‎جوان فاقد تحصیلات و تجربه به صِرفِ؛ آقازاده بودن، فرزند بازیگر و خبرنگار و مجری و سیاست‎مدار  و نظامی و خواننده و ... بودن قبل از انتخابات ریاست‎جمهوری گذشته از بیرون شهرداری وارد مجموعه شهرداری تهران شده و به عنوان معاون و مدیر و رییس و ... منصوب شدند.
 • وقتی می‎بینند علی‎رغم منهدم نمودن مدیریت علمی، منطقی، تخصصی و فنی در مجموعه متروی تهران به واسطه انتصاب انتخاباتی یک جوان فاقد تخصص و تجربه که از بیرون شهرداری وارد و شاید تا قبل از انتصاب اصلا یک‎نوبت هم سوار قطار مترو نیز نشده بود، پس از ورشکسته‎نمودن این شرکت مجدداً فرد دیگری را بدون هیچ‎ آشنایی و تخصصی در صنعت مترو به جای آن جوان منصوب کردید.
 • وقتی می‎بینند همان جوان فاقد تخصصِ از بیرون شهرداری آمده را پس از آن کارنامه اسفناک مجدداً به عنوان مدیرعامل شرکت تخصصی واگن‎سازی (ساخت و تعمیر واگن‎های مترو) و مشاور تجهیزات مترو منصوب کردید.

ادعای دیرهنگام مخالفت با ورود مدیران از بیرون شهرداری نیز به نظر ما به این دلیل است که نمی‎خواهید انحصار مدیریت از دست دوستان و رفقای شما خارج شود.

 • مردم نمی‎پذیرند ادعای عدم بخشیدن حق‎الناس به جریانات سیاسی را، چراکه در انتخابات ریاست‎جمهوری گذشته دیده‎اند که مجموعه شهرداری....

و مصادیق فراوانی که از بیان آن معذوریم و به قول عطار نیشابوری:

ز بس معنی که دارم در ضمیرم

خدا داند که در  گفتن    اسیرم

دلی    پر   گوهر   اسرار  دارم

ولیکن   بر   زبان  مسمار  دارم

 

*مطالب مرتبط: 

*آقای قالیباف، از این پس هدف وسیله را توجیه نکند

*سه قِصّه‏ و یک غُصّه

*به بهانه تودیع آقای قلی‎ها

*جناب آقای قالیباف ناامیدی را به نومیدی مداوا می‎کنی

*آقای قالیباف، قول و فعل بی‌تناقض بایدت 

*آقای قالیباف؛ دشمن خود را نباید زد تبر ، گر توانی کشت او را با شکر