بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

بسیجی یعنی علی که تمام وجودش وقف اسلام بود
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز ٤ آذر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: دین ، مترو

بسیجی یعنی علی که تمام وجودش وقف اسلام بود

هفته بسیج یادآور یکی از ابتکارات مهم و تاریخی امام راحل عظیم‏الشأن و فرمان تاریخی ایشان در تشکیل نهاد مقدس بسیج است. ضمن آرزوی شادی روح آن بزرگ بسیجی انقلاب به ذهنم رسید تا با توجه به اهمیت جایگاه بسیج، از منظر مرتبط با اهداف بصیر، بسیج در شرکت بهره‏برداری  مورد بررسی قرار گیرد.


نهاد بسیج از اوان تاسیس با توجه به اهداف و آرمان‏های تعیین‏شده برای آن توسط امام راحل و پس از دفاع مقدس با بازتعریف و تشریح اهداف آن توسط مقام معظم رهبری به درختی تنومند با ریشه‏های عمیق در نظام تبدیل شد. بسیج منحصر در گروه، دسته، حزب و طیف خاصی نیست. هر فردی که رفتار، گفتار و عملش منطبق بر اهداف و آرمان‏های تعریف‏شده برای بسیج باشد بسیجی است. همان تعریفی که رهبری عزیز از بسیجی دارند و آن اینکه "هر کس که در دل برای سرنوشت خود، سرنوشت این ملت و آینده ایران اسلامی ارزش قائل است، آن کسی که برای استقلال و هویت ملت خود ارزشی قائل است، آن کسی که برایش آینده این کشور و این ملت‌ و آینده دنیای اسلام یک هدف بزرگ محسوب می‌شود، آن کسی که‌این احساسات ‌و این درکها را دارد و حاضر است در این راه قدمی بردارد او بسیجی است. بسیج یعنی کل نیروهای مومن و حزب‌اللهی کشور ما، این که امام گفتند بسیج بیست میلیونی یعنی این." تعریفی جامع و مانع. مانع از تفسیرها و قرائت‏های سطحی و انحصارطلبانه و طیفی.

پس بسیجی بودن، در عمل و رفتار ملازمه‏ای انکارناپذیر و انحراف‏ناپذیر با حرکت در چارچوب و اصول مذکور دارد. نمی‏توان داعیه بسیج و بسیجی بودن داشت لکن در عمل و رفتار متمایز و متفاوت از اصول تعیین‏شده بود. بسیجی برای کشور، نظام و ارزش‏های آن از جان و مال و آبروی خود هزینه می‏کند نه آنکه به عکس؛ نظام و ارزش‏های آن را برای خود هزینه کند. شاخص و ابزار سنجش برای انطباق یا عدم انطباق، شناخت سره از ناسره و بسیجی از بسیجی‏نما کلام رهبری عزیز است که فرمود:

"شما بسیجی‌ها باید به گونه‌ای رفتار کنید که احترام و محبت مردم جلب شود. شما باید نمونه اخلاق ‌و تواضع و مهربانی و رعایت مقررات باشید. آن کسی بسیجی‌تر است که مقررات را بیشتر رعایت می‌کند، به خاطر آنکه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می‌سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره درست نظام است."

برداشت آخر

بسیج همواره در طول 33 سال گذشته تا به امروز به عنوان نهادی مردمی و داوطلبانه شناخته شده است. در تمام سازمان‏ها، نهادها، ادارات و دانشگاه‏ها و مدارس بسیج به همت خدمات داوطلبانه بسیجیان آن مجموعه بدون هیچ چشم‏داشتی در مسیر اهداف تعیین شده گام بر داشته است.
در هیچ نهاد و سازمانی این نهاد دارای ساختار و نمودار سازمانی نیست. حتی در گسترده‏ترین حوزه فعالیت بسیج که در قالب بسیج دانشجویی در فضای دانشگاه‏ها مورد توجه خاص مقام معظم رهبری است، ساختار و نموداری برای فعالیت آن در نظر گرفته نشده و سازماندهی اصلی آن با حضور تعداد انگشت‏شماری از پاسداران سپاه با حضور داوطلبانه دانشجویان بسیجی است.

نکته اول: برخلاف رویه حسنه و منطبق بر اهداف والای بسیج در 33 سال گذشته در تمامی نهادها و سازمان‏ها، در بدعتی عجیب برای نخستین بار؛ در شرکت بهره‏برداری با انحراف از این مسیر صحیح به نام بسیج ساختار سازمانی رسمی ایجاد و به نام بسیج به استعداد یک جایگاه مدیر، چهار جایگاه ریاست، چندین جایگاه مسئول کارشناس و ده‏ها جایگاه و پست سازمانی دیگر ایجاد و برای آن ده‏ها نفر به استخدام شرکت درآمده‏اند.

نکته دوم: و اندوه‏بارتر و تأسف انگیزتر از خطای مزبور در نکته اول اینکه در رفتاری کاملا مغایر فرمایشات رهبری عزیز که فرمودند " آن کسی بسیجی‌تر است که مقررات را بیشتر رعایت می‌کند، به خاطر آنکه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می‌سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره درست نظام است." در استخدام و انتصاب غالب این افراد برای اشتغال رسمی در نهاد بسیج! قوانین و مقررات مصرح و متقن زیر پا نهاده شده و خسارات فراوانی به بیت‏المال وارد آمده است حال بماند سایر ....

و قص علی هذا...

بیاییم همانند بسیجیان واقعی این کشور چون چمران‏‏ها، همت‏ها، باکری‏ها، خرازی‏ها، تهرانی‏مقدم‏ها، احمدی‏روشن‏ها و ... برای دین و نظام و در راه آن هزینه کنیم نه اینکه دین و نظام و شهدا را برای خود هزینه کرده و از آن برای مطامع و منافع خود نردبان بسازیم!