بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

نقش بیت‎المال در قیام سیدالشهدا
ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز ۳٠ مهر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: امام حسین ، عبرت آموزی ، مفاسد اقتصادی ، بیت المال

نقش بیت‎المال در قیام سیدالشهدا

عاشورای 1436 و هزارو سیصد و هفتاد و پنجمین دهه‎ی محرم نیز با برپایی خیمه عزای سیدالشهدا و یاران باوفایش سپری شد. انشاءالله که عزاداری امسال ما همراه با معرفت به راه و هدف امام حسین(ع) بوده موجبات انقلابِ در عقاید و افکار ما را فراهم آورده باشد؛ عزاداری‎هامان در مسیر هماهنگی روح، عقاید و افکارمان با روح، عقیده و افکار حسینی بوده ذره‎ای از ایمان، تقوی، انسانیت، حرّیت، آزادگی، ایثار، ظلم‎ستیزی، ذلّت‎ناپذیری اباعبدالله در ما تبلور یافته و در یک کلام پس از عبور از دهه‎ی محرم، مشکی پوشیدن و عزاداری کردنمان منتجّ به هماهنگی‎مان با امام حسین(ع) و پیروی کردن از ایشان بوده ما را به سوی عمل در راه حسین(ع) بکشاند خصوصاً اینکه لزوم هماهنگی و عمل در راه سالار شهیدان بیش از آحاد جامعه برای مسئولان و متولّیان اداره جامعه، خصوصاً در عرصه‎های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور واجب و ضروری به نظر می‎رسد.


 
به بهانه‎ بیستم مهر روز بزرگداشت حافظ
ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر ، حافظ ، هنرمند متعهد

  

به بهانه بیستم مهر روز بزرگداشت حافظ

خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی متخلص به "حافظ"، غزلسرای بزرگ و از مشاهیر شعر و ادب پارسی است. درباره سال دقیق تولد او اتفاق نظری وجود ندارد اما بی‎شک این اتفاق میمون و مبارک با توجه به گفته‎های خود حافظ، باید در اوایل قرن هشتم در شیراز «خال رخ هفت کشور» رخ داده باشد. اما سال وفات او را با اختلافِ کمتر 792ه‍. ق ذکر کرده‎اند در شیراز «شهر در خود کشنده راز».


 
رفتار علوی به جای شعار علوی
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱٠ مهر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: سیره علوی ، شیعه راستین ، مدعی دین ، مفاسد اقتصادی

رفتار علوی به جای شعار علوی

در باب واقعه غدیر آنقدر گفته شده و نوشته شده که هرچه بنویسیم تکرار مکررات است. در روز غدیر سال قبل در مطلبی با عنوان فاصله ما تا غدیر، از  زاویه دیگری به موضوع پرداختیم. گفتیم که «... شیعه علی(ع) بودن از "چون علی(ع) عمل کردن" شروع می‎شود»؛ گفتیم که چرا علی‎رغم داشتن داعیه تمسک به ولایت علی(ع) وضعمان اینگونه است و به هر چیزی شبیهیم جز جامعه علوی؟

دوستی که از قضا از مدیران و مسئولان جامعه است در نقد گفتار ما گفته بود که  نمی‎توان چون علی بود و چون علی رفتار کرد و مستند ادعای خویش را بیان خود حضرت قرار داده بود که فرموده‎‎اند شما نمی‎توانید مثل ما باشید. این استدلال را بارها و بارها از زبان بسیاری از افراد، سخنرانان و مدیران در توجیه فاصله‎ی عجیب و غیرقابل احصاء رفتار کارگزاران و مسئولان نظام با سیره و رفتار علوی شنیده‎ایم.


 
اسماعیلت را به قربانگاه آورده‎ای؟
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱ مهر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر

 اسماعیلت را به قربانگاه آورده‎ای؟

«... و اکنون، ابراهیمی، و اسماعیلت را به قربانگاه آورده‎ای. اسماعیل توکیست؟ چیست؟ مقامت؟ آبرویت؟ شغلت؟ پولت؟ خانه‎ات؟ باغت؟ اتومبیلت؟ خانواده‎ات؟ علمت؟ درجه‎ات؟ هنرت؟ روحانیّتت؟ لباست؟ نامت؟ نشانت؟ جانت؟ جوانیت؟ زیبایی‎ات؟ و ... من چه می‎دانم. این را باید خود بدانی و خدایت. من فقط می‎توانم نشانی‎هایش را به تو بدهم.