بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

روز بزرگداشت خیام
ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: ایران کهن ، مناسبتی ، فرهنگ و هنر

به بهانه روز بزرگداشت خیام

بیست و هشتم اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری فیلسوف، ریاضیدان، منجم و شاعر بزرگ و نامدار ایرانی است. فرصت را غنیمت شمرده چند رباعی زیبا از این شاعر بلندآوازه که تداعی‌کننده اوضاع و احوال اطراف ما و شرح حال بسیاری از افراد جامعه ماست جهت تبرک و تیمن تقدیم می‌نماییم:


 
نقد حاکمان در سیره‎ی حکومتی علوی
ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: شیعه راستین ، آموزش مدیریت ، نظارت و بازرسی ، سیره علوی

 

سیر صعودی زاویهی کارگزاران نظام از سیره علوی. بخش دوم

نقد حاکمان در  سیره‎ی حکومتی علوی

در بخش نخست بیان شد که به گواه اسناد تاریخی فلسفه قیام و مبارزه و هدف امام و مردم از انقلاب، استقرار حکومت عدل اسلامی و برقراری عدالت اجتماعی با الگوبرداری از حکومت علی(ع) در صدر اسلام بوده است. همچنین بیان شد که مشاهده رفتار و عملکرد -نه شعار و داعیه- بخش قابل توجهی از مدیران و کارگزاران نظام مؤید تقابل و تضاد منش و رفتار آنها و سیر سعودی زاویه‎ی ایشان با سیره علوی و اهداف و آرمان‎های امام از قیام و انقلاب است. در این قسمت بنا داریم تا به موضوع نقد حاکمان و کارگزاران حکومت در مبانی نظری و سیره‎ی عملی حضرت علی(ع) پرداخته جای خالی اجرای این سیره را در جامعه‎ی خویش بررسی نماییم.


 
بعثت نبی گرامی اسلام، پیام‎آور رحمت و اخلاق مبارک‎باد
ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ روز ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: مناسبتی

سالروز بعثت نبی گرامی اسلام، پیام‎آور رحمت و اخلاق، بر همه‎ی عاملان و شیفتگان سیره‎ی اخلاقی، عبادی، اجتماعی و سیاسی آن حضرت مبارک‎باد.

به امید فرارسیدن روزی که همه‎ی ما مسلمانان‎زادگان، معرفتِ به مقصودِ از بعثت یافته، عامل و ملتزم به معارف دینی و مبانی اخلاقی پیامبری باشیم که آمد تا بشر را به سعادت دنیوی و اخروی رهنمون باشد، مصطفایی که برگزیدگی و غایت بعثت خویش را اکمال مکارم اخلاقی بیان نموده فرمود «إنَّما بُعِثتُ لاُتَمِّمَ مَکارِمَ الخلاقِ».


 
سیر صعودی زاویه‎ی کارگزاران نظام از سیره علوی. قسمت نخست
ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: شیعه راستین ، انقلابی نما ، ظاهرسازی ، سیره علوی

 سیر صعودی زاویهی کارگزاران نظام از سیره علوی. قسمت نخست

شب سیزدهم رجب و مصادف با ایام میلاد مسعود و فرخنده امام عدالت حضرت علی(ع) است. اقتضای این مناسبت آن است که با رویکردی مبارک و مسرت‎بخش، برای مخاطب فضای شادی و شعف ایجاد کرد لکن مشاهده رفتار حیرت‎آور و تأسف‎برانگیز بخش قابل توجهی از مدیران و کارگزاران نظام و تقابل و تضاد منش و رفتار آنها با سیره علوی اجازه بی‎تفاوتی به این رفتارها و نگارش مطلب با رویکرد مسرت‎بخش را از انسان سلب می‎کند. مزید بر این شرایط مصوبه‎ی عجیب هفته گذشته مجلس شورای اسلامی است که علی‎رغم اینکه ادعای اصولگرایی، امام‎مداری و ولایتمداری نمایندگان آن گوش فلک را کر نموده با تصویب قانونی با ایجاد مصونیت، خود را از بررسی صلاحیت در انتخابات آتی مجلس معاف کردند.