بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

حلول ماه رجب و میلاد امام محمدباقر(ع) مبارک‎باد
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۳۱ فروردین ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: مناسبتی

 

ضمن عرض تبریک حلول ماه رجب و سالروز میلاد سراسرنور امام محمدباقر(ع) خدمت شما بینندگان محترم وبلاگ، فرصت را غنیمت شمرده چند حدیث ارزشمند از آن حضرت جهت بهره‎مندی بیان می‏‎گردد. خداوند به ما توفیق عمل به این روایات و رهروی واقعی ائمه هدی(ع) عنایت فرماید.


 
مهجوریت فاطمه زهرا(س) در بین عزاداران فاطمی
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ٤ فروردین ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: مناسبتی ، شیعه راستین ، ظاهرسازی ، عزاداری

 

 

مهجوریت فاطمه زهرا(س) در بین عزاداران فاطمی

 

امروز مصادف است با سوم جمادی‎الثانی سالروز شهادت وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا(س)؛ آغاز سخن بیان این نکته که الفاظ و تعابیری چون «آتش درب خانه و فشار درب و دیوار» در اذهان ما تداعی کننده‎ی مصائب حضرت صدیقه طاهره(س) است و همواره یاد و نام ایشان برای قریب به اتفاق ما به‎ظاهر شیعیان، یادآور واقعه‎ی تلخ هجوم به خانه حضرت علی و حضرت زهرا (ص) در ماه صفر سال یازدهم هجری است. این واقعه نیز بهانه‎ای شده برای عزاداری، سیاه‎پوشی و گریه‎ و تباکی ما در طول قرن‎های متمادی و به نحو شدید آن در زمانه فعلی اما دریغ از درک چرایی و اثرپذیری از این واقعه و راه، هدف و مرام مظلومان و آسیب‎دیدگان این واقعه.


 
اجرای عدالت، لازمه‎ی هم‎دلی و هم‎زبانی دولت و ملت
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱ فروردین ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: سیره علوی ، مردم داری ، بیت المال ، ظاهرسازی

 

اجرای عدالت، لازمه‎ی هم‎دلی و هم‎زبانی دولت و ملت

سال 1394 توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال «دولت و ملّت، همدلی و همزبانی» نامگذاری شد.

ایجاد یا تحکیم هم‎دلی و هم‎زبانی بین دو یا چند فرد، گروه، نهاد یا جامعه نیازمند فراهم آمدن شروط و لوازمی است. این شروط و ملزومات در موضوعات مختلف متفاوت است. موضوع مورد بحث و تأکید رهبری باعنوان هم‎دلی و هم‎زبانی بین ملت و دولت نیز از این امر مستثنی نیست و تحکیم هم‎دلی و هم‎زبانیِ مذکور که بعضاً در برهه‎ها و شرایط مختلف آسیب‎های فراوانی به آن وارد آمده است قطعاً و یقیناً نیازمند فراهم آمدن شروط و لوازمی است.

نکته‎ای که بیان آن در آغاز بحث اجتناب‎ناپذیر به نظر می‎رسد نگاه ابزاری، شعاری و نمایشیِ بخش اعظمی از مسئولین و نهادهای حاکمیتی در سطوح مختلف جامعه به بحث نامگذاری سالیانه است.