بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

یلدای امیدبخش من
ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۳٠ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: شب یلدا ، ایران کهن ، فرهنگ و هنر ، مناسبتی

یلدای امیدبخش من

یلدای مهربان من، هویتی روشنگر از پدران راستینم، زاینده‎ی مهر و عشق، داستان کهن ایرانی، تو را تا صبح به نظاره می‎نشینم تا کودکت، خورشید را که تابنده گرما بر زمستان سرد زندگیمان است در آغوش بگیرم و لالایی روزگار دیرینه سرزمینم را در گوش کودکانمان نجوا کنم. 


 
رحلت اسوۀ اخلاق و فضیلت و مهربانی تسلیت‎باد
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ٢٩ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر

 رحلت پیامبر رحمت، اسوۀ اخلاق و فضیلت و مهربانی؛ همچنین شهادت امام‎حسن‎مجتبی(ع) تسلیت باد. باشد تا انشاءالله با عمل به سیرۀ نبوی، اخلاق و مهربانی در ما مدعیان امّت نبوی، جایگزین نفاق و ظلم و بی عدالتی گردد و در عمل و رفتارمان پیرو نبی مکرم و اولاد طاهرش باشیم نه فقط در شعار و گفتار. همان پیامبری که مقصود از بعثت خویش را به اکمال رساندن اخلاق بیان فرمودند.

اِنَّما بُعِثتُ لاُتَمِّمَ مَکارِمَ الخلاقِ


 
صفر تا صد نظام طبقه‎بندی مشاغل. قسمت دوم
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ٢٧ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: طبقه‎بندی مشاغل ، کار و تأمین اجتماعی

 

صفر تا صد نظام طبقه‎بندی مشاغل. قسمت دوم

مقایسه نظام طبقه‎بندی قانون‎کار با سایرنظام‎های طبقه‎‎بندی

 در قسمت قبل بیان شد مهم‎ترین و اساسی‎ترین مقررات حاکم بر قراردادکار، روابط فی‎مابین طرفین، استخدام، انتصاب، ارتقاء، تغییر شغل و نظام مزد؛ ضوابط و مقررات نظام طبقه‎بندی مشاغل است. ضوابط مذکور در کلیه قوانین و مقررات استخدامی بر روابط بین طرفین قراردادکار حکومت داشته دارای خصیصه‎ی آمره بوده بر خلاف قواعد تکمیلی امکان تخطّی و حتی توافق بر خلاف آن نیز وجود ندارد.

مقررات طبقه‎بندی مشاغل قانون‎کار در مقایسه با مقررات طبقه‎بندی مشاغل قوانین استخدامی خاصّ از شرایط و ویژگی‎های خاصّی برخوردار است که ما در این قسمت به یکی از مهم‎ترین و اساسی‎ترین این تفاوت‎ها خواهیم پرداخت.


 
زائر راستین اربعین
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: امام حسین ، فرهنگ و هنر ، مناسبتی ، شیعه راستین

زائر راستین اربعین

بیستم صفر و اربعین حسینی یادآور زیارت اولین زائر اباعبدالله، محدث و صحابی بزرگ رسول‎الله جابربن عبدالله انصاری است. شیعه و مریدی که نابینایی و سالخوردگی توفیق همراهی سید و مولایش را در واقعه کربلا از وی سلب نمود اما پس از شنیدن خبر شهادت آن حضرت دلشکسته و سراسیمه به قصد زیارت اباعبدالله، از مدینه راهی کربلا شد.

فلسفه زیارت اربعین و تأکید بر برگزاری باشکوه آن، همان فلسفه بزرگداشت واقعه کربلا و عزاداری سیدالشهدا و اصحاب وفادارشان است. 


 
گر دلیلت باید از وی رومتاب
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱٧ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مفاسد اقتصادی ، اختلاس ، انقلابی نما ، بیت المال

گر دلیلت باید از آن رو متاب

موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری در کشور ما همانند بسیاری از موضوعات دیگر به امری نمایشی، همایشی و سطحی تبدیل شده است. این پدیده شوم و خانمان‎سوز که همانند زلزله‎ای مخرّب ارکان هر نظام و کشوری را به لرزه در خواهد آورد به موضوع برگزاری همایش‎ها و سخنرانی‎ها تبدیل شده، مسئولان ما چه بپذیرند چه نپذیرند در اذهان و افکار عمومی جامعه این نگاه و تفکر متبادر است که صرفاً برای خالی نبودن عریضه، کوتاه نبودن خطابه یا کامل شدن مقاله به صورت نمایشی به موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری پرداخته می‎شود.


 
به بهانه 12 آذر روز قانون اساسی، جای خالی نظارت برای صیانت از قانون
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۱ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قانون گریزی ، انقلابی نما ، مدعی دین ، قانون گرایی

 

به بهانه 12 آذر روز قانون اساسی

جای خالی نظارت برای صیانت از قانون

وقوع دو رویداد مهم در هفته دوم آذر، یکی سالروز شهادت آیت‎الله مدرس به عنوان نماد قانون و قانون‎گذاری در دهم آذر1316 و دیگری تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان اساس و مبنای اداره امور جامعه در دوازدهم آذر1358، بیش از همه ایام سال فرصتی را برای مسئولان، نهادها و رسانه‎ها برای پرداختن به موضوع قانون و قانون‎گرایی فراهم می‎آورد.


 
آموزه‎های مدیریتی، قسمت سوم: اندرز گرفتن بهرام از شبان
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۸ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نظارت و بازرسی ، اختلاس ، خیانت مسئولان ، حکایت مدیریتی

 

آموزه‎های مدیریتی، قسمت سوم:

اندرز گرفتن بهرام از شبان

یکی از بزرگ‎ترین و اساسی‎ترین معضلات و آسیب‎های نظام مدیریتی در جامعه و در کلیه حوزه‎ها، اعم از حوزه‎های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی‎مذهبی، نبود پایش و نظارت بر عملکرد مقامات در حوزه‎های فوق و ایمان و اعتماد کامل به منصوبان و صاحب‎منصبان است. البته بماند ایرادها و اشکالات اساسی وارد بر شاخص‎ها، معیارها و نحوه انتخاب و انتصاب بسیاری از این افراد! حال آنکه بر اساس آموزه‎های دینی، عقلی و مدیریتی پایش و نظارت دائمی و بدون اغماض بر رفتار و عملکرد مسئولان در همه حوزه‎ها امری اجتناب‎ناپذیر و ضروری است.


 
تأسی به امیرالمؤمنین لازمه‎ی بسیجی بودن
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ٥ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قانون گرایی ، انقلابی نما ، سیره علوی ، نظارت و بازرسی

تأسی به امیرالمؤمنین لازمه‎ی بسیجی بودن

چند روزی است به بهانه هفته بسیج در و دیوار شهر مملو از پلاکارد، بنر و انواع و اقسامِ ریز و درشتِ از پارچه‎ها و تبلیغات مربوط به هفته بسیج با محتوای گزین‎گویه‎هایی از امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، شهدا و بزرگان دیگر نظام شده است. مشاهده این تبلیغات از سویی، تبلیغات گسترده و با محتوای مشابه رسانه ملی از طرف دیگر و آخرین شاهد مثال مربوط به فراگیر شدن نگاه شعاری و سطحی به مقوله بسیج، برنامه نمایشی پیش از آغاز مسابقه پرسپولیس و استقلال در هفته جاری و قرار دادن اجباری چفیه بر شانه‎های بازیکنان این دو تیم!!! ما را بر آن داشت تا ضمن آسیب‎شناسی این رویه‎ی غلط، سطحی، انحرافی و آسیب‎رسانِ به مفهوم و آرمان بسیج نکاتی در این خصوص بیان نماییم. مزید بر این انگیزه مشاهدات ما و اغلب مخاطبان بصیرِ وبلاگ از آسیب‎ها و آفت‎های فراوان وارده به نهاد بسیج از سوی تعداد کثیری از فرصت‎طلبان در محیط پیرامون ما که با استفاده ابزاری از نام بسیج مرتکب بزرگترین تخلفات اخلاقی، مالی، فرهنگی و ... شده‎اند و به علت انتصاب غیرواقعی و دروغین به نهاد بسیج مصون از بازخواست و ...


 
دوره فشرده آموزشی مقدمه علم حقوق. قسمت سوم. آموزش تنظیم لایحه دفاعیه
ساعت ٦:۱٥ ‎ق.ظ روز ٥ آذر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: حقوق غیرقانونی ، شهرداری تهران ، مدعی دین ، خیانت مسئولان

تکراری!!!

عاقلان را یک اشارت بس بُوَد

 

دوره فشرده آموزشی "مقدمه علم حقوقبرای بعضی کم‎سوادان پرمُدّعای تکیه زده بر ...

در ایام گذشته طی عناوین متعددی در خصوص تخلفات گسترده صورت پذیرفته در حوزه قوانین و مقررات مربوط به نظام طبقه‎بندی‎مشاغل و انتصاب و تخصیص گروه و حقوق و مزایای غیرقانونی به صدها نفر در دوره مدیریت سابق شرکت سخن گفته شد. بیان شد که کلیه قوانین و مقررات حاکم بر نظام طبقه‎‏بندی‎مشاغل و ضوابط مربوط به انتصاب، تعیین گروه و حقوق و مزایا در مورد صدها نفر نورچشمی نه تنها نادیده گرفته شد بلکه اگر بخواهیم حق مطلب را ادا نماییم باید بگوییم لگدمال گردید. اعمال این مقررات تنها اختصاص به کارکنان قدیمی و افرادی که فاقد رابطه و رانت بودند داشته خیل کثیری از افراد جدیدالاستخدام به واسطه و فیض بهره‎‏مندی از روابط، انتصاب یا انتساب به مقامات سیاسی، مدیریتی، مدیران شهرداری، مداحان و هیأت‎ها، رسانه‏‎ای مطبوعاتی، بازیگران مشهور سینما و تلوزیون و ... از اعمال قوانین و مقررات معاف گشته از پست‏ها و حقوق و مزایایی که تحت هیچ شرایطی استحقاق تصدی و بهره‎‏مندی از آن را بر اساس ضوابط و مقررات نداشته‎‏اند بهره‎‏مند گشته‎‏اند. حقوق و مزایایی که از نظر قانونی با ارفاق، استحقاق بهره‎‏مندی از نیمی از آن را نیز نداشته‎‏اند.