بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

شعور شهروندان و مخاطبان در نگاه شورای شهر تهران
ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ٢٧ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مدیران شهرداری ، خیانت مسئولان ، سیاسی کاری ، ظاهرسازی

 

شعور شهروندان و مخاطبان در نگاه شورای شهر تهران

جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران و تذکر یکی از اعضاء، پاسخ معاون شهردار تهران و سخنان رییس شورای شهر در این خصوص واقعاً تأمل و تأسف‎برانگیز بوده است. موضوع تذکر و سؤال یکی از اعضای شورا در خصوص علت بازداشت یکی از مدیران ارشد شهرداری تهران و درخواست توضیح از رییس شورای شهر در این‎خصوص.


 
آموزه‎های مدیریتی، قسمت دوم، دستورالعمل جدید برای مدیران متروی مسکو
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ٢٤ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: آموزش مدیریت ، متروی تهران ، مدیران شهرداری ، نظارت و بازرسی

 

آموزه‎های مدیریتی، قسمت دوم:

دستورالعمل جدید برای مدیران متروی مسکو

امروز خبر جالبی در خصوص دستور رییس متروی مسکو در بعضی سایت‎های خبری انتشار یافت. به نظر تأسی از این شیوه‎ی دقیق، کارگشا، علمی و آسیب‎شناسانه در تمام حوزه‎های مدیریتی جامعه خصوصاً حوزه حمل و نقل، برای برون‎رفت از بسیاری از مشکلات و معضلات مؤثر و راه‎گشا خواهد بود.

در این خبر آمده است:


 
آموزه‎های مدیریتی. قسمت نخست، مدیریت در محل
ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز ٢۳ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: آموزش مدیریت ، نظارت و بازرسی ، ارتباط با زیردستان ، مدیران شهرداری

 

آموزه‎های مدیریتی، قسمت نخست

یادداشت یکی از خوانندگان وبلاگ

مدیریت در محل

سوئی‎چیرو هوندا، متولد ژاپن که با تلاش و برنامه‎های دقیق و بی‎نظیر مدیریتی در تولید و فروش موتورسیکلت و ماشین در رقابت با بزرگترین کارخانه‎ها و صنایع قوی  اتومبیل موفقیت‎های بسیار بزرگی به‎دست آورد، در سبک مدیریتی خود روش‎های جالب، موفق و تحسین‎برانگیزی داشت که مطالعه، بررسی و اعمال آن می‎تواند برای مدیران جامعه ما بسیار سودمند باشد.

آقای هوندا ثابت کرد نیروی انسانی مؤثرترین عامل در کیفیت و بهره‎وری است! متأثر از این نگرش او در سبک مدیریتی خود قائل به مدیریتِ در محل بوده به موفقیت این روش فوق‎العاده باور واعتماد داشت.


 
نامه آیت‎الله حائری شیرازی و پاسخ دکتر علی مطهری
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱٧ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قانون گرایی ، مردم داری ، قانون گریزی ، مطهری

بدون شرح

متن نامه آیت‎الله حائری شیرازی و پاسخ دکتر علی مطهری


 
نقش بیت‎المال در قیام سیدالشهدا
ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱٦ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: امام حسین ، عبرت آموزی ، مفاسد اقتصادی ، بیت المال

نقش بیت‎المال در قیام سیدالشهدا

عاشورای 1436 و هزارو سیصد و هفتاد و پنجمین دهه‎ی محرم نیز با برپایی خیمه عزای سیدالشهدا و یاران باوفایش سپری شد. انشاءالله که عزاداری امسال ما همراه با معرفت به راه و هدف امام حسین(ع) بوده موجبات انقلابِ در عقاید و افکار ما را فراهم آورده باشد؛ عزاداری‎هامان در مسیر هماهنگی روح، عقاید و افکارمان با روح، عقیده و افکار حسینی بوده ذره‎ای از ایمان، تقوی، انسانیت، حرّیت، آزادگی، ایثار، ظلم‎ستیزی، ذلّت‎ناپذیری اباعبدالله در ما تبلور یافته و در یک کلام پس از عبور از دهه‎ی محرم، مشکی پوشیدن و عزاداری کردنمان منتجّ به هماهنگی‎مان با امام حسین(ع) و پیروی کردن از ایشان بوده ما را به سوی عمل در راه حسین(ع) بکشاند خصوصاً اینکه لزوم هماهنگی و عمل در راه سالار شهیدان بیش از آحاد جامعه برای مسئولان و متولّیان اداره جامعه، خصوصاً در عرصه‎های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور واجب و ضروری به نظر می‎رسد.


 
اشک بر حسین(ع) سبب آمرزش، اما بشرطها و شروطها
ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز ٩ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: امام حسین ، عزاداری ، عبرت آموزی ، ظاهرسازی

 اشک بر حسین(ع) سبب آمرزش، اما بشرطها و شروطها

خوف و رجا از اساسی‎ترین صفات مؤمنان است. آیات و روایات متعددی در خصوص بیم و امید سخن گفته و بر لزوم برقراری توازن بین آن دو صفت تأکید دارند. تأکید بر اینکه نه آنچنان غافلانه و مغرورانه امید و طمع به غفران و رحمت الهی داشته باشیم نه مأیوسانه بیمناک از غضب و عذاب الهی. همانگونه که حضرت علی(ع) فرمودند: «بهترینِ عمل‎ها تعادل میان امید و بیم است» یا سخن امام صادق(ع) که: «هیچ بنده‎ای نیست مگر اینکه در قلبش دو نور است، نور بیم و نور امید. اگر با هم مقایسه و سنجیده شوند هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد».

متأسفانه یکی از بزرگترین انحرافاتی که در موضوع قیام حضرت سیدالشهدا(س) ایجاد شده و روز به روز بر عمق و گستره آن افزوده می‎شود بحث آثار و تبعات اشک صِرف بر امام حسین و حضور در مجالس عزاداری شهدای کربلاست.


 
حسینی باشیم نه هیأتی
ساعت ٦:٠٠ ‎ق.ظ روز ٧ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: امام حسین ، عزاداری ، ظاهرسازی ، مدعی دین

 

حسینی باشیم نه هیأتی

بنا داریم تا به یاری حضرت اباعبدالله در هزار وسیصد و هفتادو پنجمین محرمِّ بعد از واقعه عاشورای سال 61 هجری، در چند قسمت به اندازه بضاعت و قلت اندیشه و توان خویش به واقعه عاشورا بپردازیم. حُسن مطلع این مباحث را در قسمت نخست  عیناً به دو کامنتی که بینندگان بصیر در دو عنوان مطلب قبلِ وبلاگ درج نمودند اختصاص می‎دهیم که غایت و جانِ کلام و هدف ما از نگارش این مطالب است و مرتبط با واقعه عاشورا:


 
مدیریت نخبگان راه برون‎رفت از مشکلات
ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: آموزش مدیریت ، مدیران شهرداری ، رابطه سالاری ، آقازاده

 

مدیریت نخبگان راه برون‎رفت از مشکلات

چند روزی است به بهانه برگزاری هشتمین همایش ملی نخبگان موضوع نخبگان نقل محفل رسانه‎های عمومی به ویژه صداوسیما شده است. حسن ختام همایش مذکور دیدار روز گذشته نخبگان با مقام معظم رهبری و سخنان ایشان در آن دیدار بوده است و اینکه ایشان تأکید بر این نکته داشتند که لزوماً برای برونرفت از مشکلات، کشور باید توسط نخبگان اداره گردد.