بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

صفر تا صد کمیته طبقه بندی مشاغل. قسمت اول
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۳۱ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: طبقه‎بندی مشاغل ، کار و تأمین اجتماعی ، قانون گریزی

صفر تا صد نظام طبقه بندی مشاغل.قسمت اول

مقدمه:

مهم‎ترین و اساسی‎ترین مقررات حاکم بر قراردادکار، روابط کارگر و کارفرما، استخدام، انتصاب، ارتقاء، تغییر شغل و نظام مزد ضوابط و مقررات نظام طبقه‎بندی مشاغل است. مستند به مواد 48 و 49 قانونکار تشکیل کمیته طبقه‎بندی مشاغل، تهیه، تصویب و اجرای صحیح طرح در کلیه نهادهای مشمول قانون‎کار الزامی است. این مقررات از جمله ضوابط آمره قانون‎کار بوده بر خلاف قواعد تکمیلی امکان توافق بر خلاف آن نیز وجود ندارد.


 
باور نمی‎کنیم ادعای افزایش ظرفیت متروی تهران را، چون‎که...
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ۳٠ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: متروی تهران ، مدیران شهرداری ، قالیباف ، قلی‎ها

 

باور نمی‎کنیم ادعای افزایش ظرفیت متروی تهران را، چون‎که...

روز گذشته طی مراسمی با حضور شهردار محترم، رییس و برخی اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران جشن ورود و روی خطِ بهره‎برداری رفتن 88 واگن و به عبارتی 11 رام قطار در متروی تهران برگزار گردید. با توجه به اطلاعات دقیق موجود از وضعیت ناوگان، ایستگاه‎ها و کیلومتراژ خطوط متروی تهران، طرح ادعای افزایش 300 هزار نفری ظرفیت جابجایی مسافر در روز با ورود این واگن‎ها، در تناقض آشکار با واقعیات موجود متروی تهران است. مزید امتنان خواهد بود تا شهردار محترم و منصوبان وی در متروی تهران و شرکت بهره‎برداری به منظور تنویر افکار عمومی پاسخی منطقی و مستدل در ردّ این تناقضات و همچنین سوال‎های ذیل ارائه نمایند. البته افکار عمومی غالباً نه‎تنها هیچ اطلاعی از واقعیات موجود -که بخشی از آن در ادامه خواهد آمد- ندارد بلکه به عکس با پمپاژ خبری و رسانه‎ای مجموعه شهرداری تهران با نوعی حقیقت‎سازیِ خلاف واقع روبرو بوده و متأثر از آن است.


 
هفته دفاع مقدس گرامی‎باد
ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز ۳٠ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر ، انقلابی نما

 

هفته دفاع مقدس، یادآور مجاهدت، ایثار، رشادت و ازخودگذشتگی بزرگ‎مردان و بزرگ‎زنان ایران عزیز اسلامی گرامی‎باد. همانانی که آسایش و آرامش امروز ما مدیون و مرهون ایثار و رشادت ایشان است. مجاهدانی که با گذشتن از منیّت، حبّ‎ ذات، قدرت‎طلبی و دنیاطلبی برای همیشه در تاریخ این مرز و بوم ماندگار شدند. بزرگ‎مردانی که خود را برای دین و انقلاب هزینه نمودند و با پشتِ پا زدن به مقام و منصب، به ما آموختند که باید برای دین و نظام هزینه کنیم و از جان و مال و آبروی خود بگذریم، نه آنکه دین و نظام را برای خود هزینه کنیم و برای رسیدن به مال و جاه و قدرت ...


 
به بهانه روز شعر و ادب پارسی
ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ٢٦ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر ، هنرمند متعهد

یادداشت یکی از خوانندگان وبلاگ 

به بهانه روز شعر و ادب پارسی

به شهریار بگو شهریار می‎‏آید     دوباره بخت تو را در کنار می‎‏آید

بگو که عرصه شعر و ادب بپیرایند       که از سواد دل آن شهسوار می‎‏آید

روز درگذشت سیدمحمدحسین بهجت تبریزی (۱۲۸۵-۱۳۶۷)متخلص به شهریار به نام روز شعر و ادب پارسی نام‎گذاری شده است. او شاعر ایرانی اهل آذربایجان بود که به دو زبان فارسی و ترکی شعر سروده‌ است. وی در تبریز به دنیا آمد و در همین شهر به خاک سپرده شد. شهریار خود گفته‏است: «عمده شانس من این است که از اول با قرآن و حافظ شروع شد که هنوز هم هست». شهریار در ایران زاییده، بالیده و تابنده شد. شهریار، شهریار ایران است. در شعرش همه چیز هست؛ عشق، محبت، محرومیت، وطن، دین، اهل‏بیت، خداشناسی.


 
افسار شتر بر دم خر بستن
ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ٢٠ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: آموزش مدیریت ، خیانت مسئولان ، حکایت مدیریتی ، مدیران شهرداری

 

یادداشت یکی از خوانندگان وبلاگ

افسار شتر بر دم خر بستن

بدون تردید هر فرازی را فرودی است و پست‎ها و مقام‎های دنیوی دست‎گردان این و آن؛ اما در این رهگذر از سویی امانت‎پنداریِ مقام و منصب و تلاش برای خدمت‎گزاری و اثربخشی یکی از جلوه‎های زیبای ادای این امانت الهی و اسلامی است و از طرفی واگذار نکردن پست و مسئولیت به افراد فاقدِ شرایط یا نپذیرفتن مسئولیت توسط این قبیل افراد تکلیف و تعهد اخلاقی، ملی و دینی. همان‎که امام علی(ع) فرمود:

"اگر کسی بداند که فردی برای پذیرش مسئولیتی از او تواناتر است، ولی آن مسئولیت را بپذیرد، خائن است."

با این مقدمه در این مقاله کوشیده شد تا با زبان طنز و بیان حکایت معروفی، یکی از معضلات موجود در حوزه مدیریت در بسیاری از سازمان‎ها به تصویر کشیده شود.


 
میلاد امام رضا(ع) مبارک‎باد
ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱٥ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر

ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد سراسر نور ثامن‎الحجج، امام رضا) خدمت شما بینندگان محترم وبلاگ، فرصت را غنیمت شمرده جهت تبرک و تیمّن احادیثی از آن امام همام بیان می‏‎گردد. خداوند به ما توفیق عمل به این روایات و رهروی واقعی ائمه هدی(ع) عنایت فرماید.


 
دوره فشرده آموزشی مقدمه علم حقوق.قسمت دوم: تفاوت اموال عمومی با اموال خصوصی
ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱٤ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: بیت المال ، خیانت مسئولان ، مدیران شهرداری ، آقازاده


دوره فشرده آموزشی "مقدمه علم حقوق" برای بعضی کم‎سوادان پرمُدّعای تکیه زده بر ...

قسمت دوم: تفاوت اموال عمومی با اموال خصوصی

در قسمت قبل به عنوان مقدمه‎ی ورود به بحث بیان شد که در مواردی که بدون توجه به تخصص و مهارت، شایستگی و توانمندیِ قابل سنجش، افراد صرفاً بر مبنای ارتباط خویشاوندی، تعلّقات و دلبستگی‎های عاطفی، دوستانه، سیاسی و بسیاری دیگر از وابستگی‎ها در مناصب مدیریتی منصوب می‎شوند آثار و تبعات زیان‎باری بر جامعه تحمیل می‎گردد. مهم‎ترین و شایع‎ترین تالی‎فاسدِ این قبیل انتصابات آن است که منصوبان و ذی‎نفعانِ این انتصابات به خود اجازه می‎دهند که با بهره‎مندی از قدرت به دست آمده این حقیقتِ دروغین را در سازمان و نهاد تحت مدیریت خویش نهادینه کنند که؛ قائده، قانون، اصول و مبانی همان است که ما می‎فهمیم و ما می‎گوییم.


 
غم از دست دادن استاد
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۱ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر

خبر درگذشت پدر علم حقوقِ نوینِ ایران، استاد برجسته و فرزانه حقوق، دکتر ناصر کاتوزیان بسیار غم‎انگیز است. نظام حقوقی و قضائی کشور ما مدیون و مرهون مجاهدت و مساعی یک عمر خدمت صادقانه این استاد فرهیخته است. بدون تردید همه‎ی دانش‎آموخته‎گان حقوق در چند دهه گذشته در هر کسوتی اعم از قضاوت، وکالت، استادی و مدرّسی دانشگاه، مستقیم و غیرمستقیم از محضر این استاد فرزانه خوشه‎چینی نموده و دانش خود را مدیون او هستند.

درگذشت این عالمِ عامل و بااخلاق بر خانواده ایشان، خانواده بزرگ حقوقی کشور و همه دوست‎داران عدالت و قانون تسلیت باد. روحش شاد و قرین رحمت الهی.


 
عوام فریبی تا کی؟
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ٩ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قالیباف ، قلی‎ها ، ظاهرسازی ، مدیران شهرداری

عوام‎فریبی تا کی؟

مقدمه:

به شدت با خود کلنجار رفتم تا از نوشتن این مطلب منصرف شوم لکن تحت هیچ‎شرایطی نتوانستم وجدان خویش را اقناع نمایم. تناقض در موضوعِ بحث آنچنان شدید بود که با خود گفتم اگر سکوت کنیم پاسخ وجدان که سهل است پاسخ فرزندانمان را به‎خاطر خاموشی در برابر این تناقضات چه‎دهیم. مگر می‎شود در برابر کسانی که اینگونه عیان، باقدرت، بدون انعطاف و مصمّم برخلاف حقیقت سخن می‎گویند و اصرار بر حقیقت بودن آن دارند سکوت کرد. مگر می‎توان در برابر کسانی که با قدرت و ثروتِ دراختیارِ خویش اینگونه حقیقت‎سازی می‎کنند سکوت کرد. اگر سکوت کنیم و عافیت‎طلبی در پیش بگیریم به اعتقاداتمان، به کشور و انقلابمان و به فرزندانمان خیانت کرده ایم.


 
آقای قالیباف، دشمن خود را نباید زد تبر ، گر توانی کشت او را با شکر
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز ٥ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قالیباف ، سیاسی کاری ، مدیران شهرداری ، ظاهرسازی

 

آقای قالیباف؛

دشمن خود را نباید زد تبر           گر توانی کشت او را با شکر

رفتار با منتقدان سیاسی در مجموعه‎ی شهرداری تهران؟!!!

روز گذشته شهردار محترم تهران در اجلاس سالانه بسیج اساتید که در مشهد مقدس برگزار گردید سخنرانی مفصلی در باب مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و شهری داشته‎اند. اغلب مطالب بیان شده توسط ایشان از حیث نظری منطبق بر مبانی و علمی و منطقی بوده است لکن متأسفانه با بررسی تطبیقی سخنان وی و عملکرد شهرداری تهران و شرکت‎ها و سازمان‎های تابعه آن در ایام مدیریت ایشان تناقضات متعددی مشاهده می‎گردد که بیان مصادیق آن مثنوی هفتاد من خواهد شد.

 بزرگی  سراسر  به  گفتار نیست

دو صد گفته چون نیم‎کردار نیست


 
دوره فشرده آموزشی مقدمه علم حقوق برای بعضی کم‎سوادان پرمُدّعا.قسمت اول
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ٤ شهریور ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: آموزش مدیریت ، رابطه سالاری ، آقازاده ، مدعی دین

 

دوره فشرده آموزشی "مقدمه علم حقوق" برای بعضی کم‎سوادان پرمُدّعای تکیه زده بر ...

قسمت اول. مقدمه:

اقتضای منطق، عقلانیت و اصولِ علمی و مدیریتی آن است که مناصب و جایگاه‎ها بر مبنای تخصص و مهارت، شایستگی و توانمندیِ قابل سنجش در کنار تعهدِ به رفتار بر مبنای ارزش‎های حاکم بر جامعه‎ی هدف، به افراد سپرده شود تا نهادها و سازمان‎ها و به تبع آن کشورها با عمل به این اصولِ بدیهی و غیرقابل خدشه به رشد، توسعه و عدالت دست یابند. البته مقبولیت، پذیرش و عمل به این اصلِ غیرقابل خدشه در کشورهای جهان سوم و از جمله کشور ما بعضاً با موانعی روبروست و به دلایل مختلف و قابل احصاء، همین شاخص وجه افتراق این کشورها با جوامع توسعه‎یافته و موفق است. در بسیاری از جوامع فوق‎الذکر اغلب ارتباط خویشاوندی، تعلّقات و دلبستگی‎های عاطفی و دوستانه و بسیاری دیگر از وابستگی‎ها در بسیاری موارد بر تخصص و مهارت، شایستگی و توانمندی تفوّق می‎یابد.