بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

شهادت امام جعفرصادق(ع) تسلیت باد
ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز ۳٠ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر

ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق(عخدمت شما بینندگان محترم وبلاگ، فرصت را غنیمت شمرده احادیثی از آن حضرت بیان می‏‎گردد. خداوند به ما توفیق عمل به این روایات و رهروی واقعی ائمه هدی(ع) عنایت فرماید.


 
پژواک.بیت‎‏المال و اموال عمومی.قسمت دهم: سوزاندن میلیاردها تومان به‎بهانه سوختن
ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز ٢٧ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: خیانت مسئولان ، مدیران شهرداری ، متروی تهران ، قلی‎ها


پژواک.بیت‎‏المال و اموال عمومی.قسمت دهم:

سوزاندن میلیاردها تومان به‎بهانه سوختن مقاومت‎ سقفی

شاید از نگاه بسیاری از شاهدان و ناظران وضعیت مدیریت شرکت بهره‎برداری متروی تهران طی سه سال گذشته و آثار و تبعات منفی رویکرد سیاسی حاکم بر آن محدود به موضوعاتی چون جذب و استخدام بیش از پنج هزار نفری در کمتر از دو سال، حیف‎ومیل بیت‎المال و تضییع بودجه شرکت باشد لکن باید گفت که این اقدامات منحصر در مصادیق فوق نبوده و متأسفانه آثار و تبعات بسیاری از اقدامات و رفتارهای تیم حاکم بر شرکت بهره‎برداری مربوط است به بخش‎های فنی و عملیاتی که از نگاه بسیاری از شاهدان و ناظران مغفول مانده است. مصادیق فراوانی که نتیجه‎ای جز از بین رفتن سرمایه شرکت، بودجه عمومی و عوارض و مالیات ما شهروندان تهرانی در بر نداشته است.


 
یک مدیرعامل، یک هزار پرسشِ بی‎پاسخ. قسمت اول: عدالت سازمانی در مسلخ بی‎اعتمادی ؟
ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نایبی ، مدیران شهرداری ، رابطه سالاری ، آقازاده

مطلب زیر از سوی یکی از خوانندگان برای وبلاگ ارسال شده است.

-------------------

((ربّ زدنی علماً...))

یک مدیرعامل، یک هزار پرسشِ بیپاسخ.

قسمت اول: عدالت سازمانی در مسلخ بیاعتمادی؟؟؟

میگویند تقوا از تخصّص لازمتراست، آنرا میپذیرم؛ اما میگویم آنکس که تخصّص ندارد وکاری را میپذیرد، بی‎‏تقواست.... شهید چمران

در هزاره سوم عدالت سازمانی در ابعاد و ساحت‎هایِ رویه‎ای، مراوده‎ای و توزیعی به مهمترین استراتژی مدیران و سیاست‎گذاران سازمانی بدل گشته است؛ تا بدانجا که سازمان‎های پیشرو می‎کوشند  شایسته‎ترین و متخصص‎ترین افراد را شناسایی و جذب نموده و در مسیر تحقق اهداف سازمان از آنها بهره گیرند. این مهم در سازمان‎های تولیدی یا خدماتی نظیر شرکت‎های حمل و نقل بیشتر رخ می‎نمایاند، زیرا مُدهای مختلف حمل و نقل نظیر اتوبوس، تاکسی، BRT، قطار سبک شهری(LRT)، مترو و غیره در یک میدانی رقابتی بزرگ می‎کوشند با ارتقای کمی و کیفیِ خدمات خود، سهم بیشتری از جابجایی مسافران بدست آورده و در بازار حمل و نقل، سود بیشتری جذب نمایند. از این رو بکارگیری افراد متخصص، آگاه و کارشناس، و در یک کلام "شایستگان" می‎تواند به مهم‎ترین ابزار تحقق این استراتژی منجر شود.


 
متهم در جایگاه قضاوت
ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۸ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قلی‎ها ، خیانت مسئولان ، طبقه‎بندی مشاغل ، کار و تأمین اجتماعی

نظرسنجی یا نظرسازی؟! قسمت دوم

متهم در جایگاه قضاوت

قابل توجه وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه‎های نظارتی آن وزارتخانه

در قسمت قبل با ارائه مستنداتی در خصوص کمیته طبقه‎بندی مشاغل به عنوان متولّی قانونی انتصابات و مسائل مربوط به نظام مزد مطالبی بیان شد. در این قسمت موضوع بحث ما در مورد یکی از دستگاه‎های نظارتی در موضوع نظام طبقه‎بندی مشاغل است که متأسفانه بر اساس شواهد و قرائن موجود (که بخشی از آن در ادامه خواهد آمد) به‎واسطه اعمال و رفتار متخلّفانه بعضی مقامات ارشد خود نه‎تنها به وظیفه نظارتی خویش در خصوص اجرای صحیح قوانین و مقررات طبقه‎بندی مشاغل در شرکت بهره‎برداری متروی تهران طی سه سال گذشته عمل نکرده بلکه آن سازمان را به یکی از متّهمان ورود خسارات فراوان به بیت‎المال از قِبَل تخلفات گسترده‎ی به‎وقوع پیوسته تبدیل کرده است. ما در ادامه اندکی از مستندات را ارائه می‎کنیم. امیدواریم مؤثر واقع شده، مقامات ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه‎های نظارتی آن وزارتخانه به موضوع ورود نموده و با متخلفان برخورد قانونی نمایند.


 
خبرنگار وقایع اطرافمان باشیم
ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱٧ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نظارت و بازرسی ، شیعه راستین ، مناسبتی ، خبرنگار

 

 خبرنگار وقایع اطرافمان باشیم

امروز روز خبرنگار است و از آنجاکه فعالیت این وبلاگ نیز به نوعی مرتبط با موضوع خبرنگاری، ما نیز به اندازه‎ای خود را سهیم در این روز می‎دانیم. شاید خبرنگار به معنای اخصّ آن فردی باشد که به صورت رسمی به استخدام یکی از رسانه‎ها درآمده به انجام وظیفه می‎پردازد لکن به معنای اعمّ آن همه کسانی که سربلندی، پیشرفت، آبادانی، رفع فساد و بی‎عدالتی و تبعیض، مبارزه با انحصار و ویژه‎خواری از بیت‎المال و اموال عمومی، آرمان ایشان است و در این راه خود را مسئول می‎دانند خبرنگارند.


 
آقای قالیباف، قول و فعل بی‌تناقض بایدت
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قالیباف ، مدیران شهرداری ، سیاسی کاری ، ظاهرسازی

 قول و فعل بی‌تناقض بایدت

بحث تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران به یکی از چالش‎برانگیزترین موضوعات رسانه‎های داخلی و خارجی تبدیل شده است. طرح ناصواب و نابهنگام این موضوع در افکار عمومی علاوه بر اینکه موجبات ورود هجمه‎های فراوان بعضی فرصت‎طلبان به مبانی دینی و اعتقادی، خصوصاً حفظ حریم بین زن و مرد را فراهم آورده است، اثر مهم دیگری نیز داشته است که به نظر ما و با لحاظ شواهد، قرائن و امارات متعدد نتیجه مقتضی و مقصود متولیان این طرح در شهرداری تهران حاصل شده است. مهم‎ترینِ این نتایج سرزبان افتادن، تیتر اول شدن، موضوع بحث و گفتگو شدن، ... و در یک کلام تشهیر بیشتر آقای قالیباف جهت نیل به اهداف سیاسی و تبلیغاتی! و باز هم متأسفانه استفاده‎ی ابزاری از نمادها و مفاهیم و مبانی دینی و مذهبی برای رسیدن به اهداف سیاسی.


 
نظرسنجی یا نظرسازی؟! قسمت اول
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۱ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قانون ، مترو

 

نظرسنجی یا نظرسازی؟! قسمت اول

با کمال تأسف باید بگوییم که ظاهراً قرار نیست قطار از ریل خارج شده‎ی مدیریت شرکت بهره‎برداری متروی تهران به ریل بازگردانده شود. خروجی که متأسفانه متأثر از فضای سیاسی و البته اگر بخواهیم دقیق‎تر بیان نموده و حق مطلب را ادا کنیم، متأثر از سیاست‎بازی و نیل به قدرت بعضی قدرت‎طلبان در انتخابات گذشته بوده و قطار پویا، مدرن و حاصل دسترنجِ خیل عظیمی از پیران، میان‎سالان و جوانان این مملکت را نه‎تنها از مسیر مدیریت صحیح و علمی خارج نموده بلکه آن را پیاپی بر دیوار و صخره‎ی بی‎تدبیری، قدرت‎طلبی و منفعت‎طلبی کوبیده است.

حرف برای گفتن بسیار است و اسناد برای ارائه فراوان، که مصادیق اندکی طی ایام ماضی بیان شد و انشاءالله در ایام آتی بیان خواهد شد. در این مجال سخن ما در موضوع کمیته طبقه‎بندی مشاغل به عنوان متولّی قانونی انتصابات و مسائل مربوط به نظام مزد در شرکت است.


 
موج‎سواران ارزش‎ها
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ٩ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مدعی دین ، شیعه راستین ، انقلابی نما ، ظاهرسازی

موج‎سواران ارزش‎ها

ماه مبارک رمضان 1435 با همه برکات و زیبایی‎هایش از سویی و سختی‎های ناشی از طولانی بودن روزهای داغ تابستان93  از سوی دیگر، به پایان رسید. اگر از همه اندوخته‎ها، عایدات و ره‎آورد این سفر یک‎ماهه بتوان گذشت از یکی از مهم‎ترین و اثربخش‎ترین صحنه‎های نمود یافته در این ماه رحمت و مغفرت نمی‎توان به راحتی گذشت. لحظات به‎یاد ماندنی، ماندگار و لرزاننده‎ی عقل و دلِ هر بیننده‎ای در کنار جعبه‎ی جادویی تلوزیون در برنامه‎ی جذاب ماه عسل شبکه3 تلوزیون در قسمت بیست و پنجم.


 
عید سعید فطر مبارک‎باد
ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ٦ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر

اللّهم لا تَجعَلهُ اخِرَالعَهدِ مِن صِیامی لِشَهر رمضان 

 خدای مهربان، یاریمان کن تا حاصل بندگی این ماه عزیز را تا رمضان سال بعد حفظ کنیم.


 
بدون شرح
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ٤ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قالیباف ، مدیران شهرداری ، نظارت و بازرسی ، قانون گریزی

بدون شرح

 

 #مطلب مرتبطهر دم ازین باغ بری می‎رسد