بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

در جمع اندک یاران امیر عدالتیم یا در خیل عظیم مخالفان او؟!
ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٧ تیر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: شیعه راستین ، بیت المال ، سیره علوی ، مدعی دین

 

در جمع اندک یاران امیر عدالتیم یا در خیل عظیمِ مخالفان او؟!

شب 21 رمضان و هزار و سیصد و نود و پنجمین سالگرد شهادت عِدل قرآن و امیر عدالت حضرت علی(ع)؛ و ما هم غالباً به سیاق گذشته متأثر از مسلمان‎زاده و شیعه‎زاده بودنمان رخت عزا بر تن و سوگوار این مصیبت!

نام و یاد علی(ع) از عدالت و بیت‎المال تفکیک‎ناپذیر است. "نمی‎توان علی(ع) را بدون عدالت و عدالت را بدون علی(ع) شناخت یا معرفی کرد." ایمان و تقوای علی(ع)، جهاد و ایثار علی(ع)، قدرت و شهامت علی(ع)، یتیم‎نوازی و مهربانی علی(ع) و هزاران هزار شاخصه دیگر، همه و همه مقدمه‎ی تجلّی عدالت علی(ع) بوده است. 


 
جناب آقای نایبی، هر آن چه ناصح مشفق بگویدت بپذیر
ساعت ٤:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱٢ تیر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نایبی ، قلی‎ها ، مدیران شهرداری ، خیانت مسئولان

 جناب آقای نایبی

هر آن چه ناصح مشفق بگویدت بپذیر

جناب آقای نایبی، مقصود از نگارش این مطلب یک نصیحت و توصیه مشفقانه از طرف یک شهروند شهر تهران -که از قضا کارمند شرکت بهره‎برداری متروی تهران نیز هست- به مدیرعامل مهم‎ترین سازمان متولی حمل و نقل عمومی پایتخت ایران عزیز اسلامی است. البته مراد از نصیحت همان "خیرخواهی" است که حضرت علی(ع) آن را یکی از پایه‎­های شش‎­گانه‎­ی دین برای مسلمانان دانسته‎ و توصیه به نصیحت رعیت بر حاکم فرمودند.

بهانه این نگارش نیز کامنت‎ها و ایمیل‎های فراوانی است که طی چند روز گذشته در مورد یکی از برنامه‎های مدیریتی شما در آن سازمان در حوزه منابع انسانی (ساعات اضافه‎کار)، برای وبلاگ بصیر ارسال شده و سکوت ما را به نقد کشیده است. البته موضوع سکوت ما و عدم درج مطلبی در مورد مدیریت شما در وبلاگ، طی ماه‎های گذشته، از نقد هم فراتر رفته به تخریب و توهین نیز رسید که مؤید و گواه این مدّعا، ارسال پیامک‎های وسیع و سازمان‎یافته در سطح شرکت است. 


 
حلول ماه مبارک رمضان مبارک‎باد
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ٧ تیر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: فرهنگ و هنر ، مناسبتی ، شیعه راستین

خدای مهربان من؛ با آنکه لایق حضور در میهمانی تو نبودم، اما تو باز هم  دعای آخر رمضان سال قبل مرا مستجاب نمودی که اللّهم لا تَجعَلهُ اخِرَالعَهدِ مِن صِیامی لِشَهر رمضان، و باز هم مرا دعوت به میهمانی‎ات کردی.

مولای من زبان حال من همان است که امام صادق(ع) از زبان ما در دعای شب اول ماه مبارک رمضان فرمودند:

الهی وعَظتَنی فَلَم اتَّعِظ، و زجَرتَنی عن مَحارِمِکَ فلَم اَنزَجِر، فَما عُذری...

یا من عَفا عَنّی و عَمّا خَلَوتُ بهِ مَنالسَّیِّئات، یا من لَم یؤاخَذنی بِارتکابِ المَعاصی ...

اللهم ماکانَ فی قلبی مِن شَکٍّ او ریبَهٍ او جُحودٍ او قُنوطٍ او فَرَحٍ او بَذَخٍ او ریاءٍ او سُمعَهٍ او شِقاقٍ او نِفاقٍ او کفرٍ او فُسوقٍ او عِصیانٍ او عَظمهٍ او شیءٍ لا تُحِبُّ، فاسءشلُکَ یا ربّ اَن تُبَدِّلَنی مَکانَه ایماناً بِوَعدِکَ و وفاءً بعَهدکَ و رضاً بِقضائِکَ و زهداً فیالدنیا...


 
حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت4 . شرایط‎ کار، بخش2
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ٦ تیر ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: کار و تأمین اجتماعی

حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت4

شرایط کار، بخش2

وعده داده بودیم در حد بضاعت خود، اندک دانش فراگرفته در حوزه قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی را جهت بهره‎مندی در اختیار همه عزیزان کارگر قرار داده تا انشاالله با حقوق و تکالیف خود بیشتر آشنا شویم.

در قسمت قبل به تعریف یکی از مهم‎ترین نهادهای حقوقیِ حقوق‎کار، یعنی شرایط‎کار پرداختیم. با توجه به کامنت‎ها، ایمیل‎ها و تماس‎های خوانندگان محترم وبلاگ و طرح سوال در مورد ضوابطِ تغییر شرایط‎کار در مصداق تغییر محل‎کار، در این قسمت قصد داریم تا به اختصار به این موضوع از منظر قوانین و مقررات بپردازیم.