بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

هر دم ازین باغ بری می‎رسد
ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ٢٩ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قالیباف ، مدیران شهرداری ، بیت المال ، خیانت مسئولان

به بهانه انتصاب تحیّربرانگیز آقای ت...

 ...نمی‎دانیم چه بگوییم و چه بنویسیم! از بی‎تفاوتی دستگاه‎های نظارتی بنویسیم یا از دهن‎کجی بعضی مدیران ارشد شهرداری به افکارعمومی و ارزش‎ها با این انتصاب حیرت‎انگیز به‎جای بازخواست و محاکمه فرد منصوب به خاطر عملکرد گذشته‎اش!

...نمی‎دانیم پاسخ بعضی دوستان را چه بدهیم که در ماهیت هم‎نظر با ما هستند لکن از نظر شکلی کار ما را کاری عبث و فاقد اثربخشی می‎دانند، چراکه معتقدند خانه از پای‎بست ویران است! 


 
مهدی‎جان، دعایمان کن تا مثل پیرمرد قفل‎فروش مسلمان باشیم
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢۱ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: شیعه راستین ، مدعی دین ، مناسبتی ، فرهنگ و هنر

 مهدی‎جان، دعایمان کن تا مثل پیرمرد قفل‎فروش مسلمان باشیم

 مولای من، مهدی‎جان، با خودم گفتم که در هزار و صد و هشتادمین جشن تولدت چه بنویسم و چه بگویم. مرسوم نیست که در جشن تولد سخن از درد و غم بگویند؛ امّا؛ اما چه بگویم که هرچه اعداد شمع جشن تولدت بزرگ‎تر می‎شود در مقابل اعداد سال‎های غیبتت و دوری ما از تو نیز بزرگ‎تر! آری چگونه سخن از شادی بگویم که هزار و صد و هفتاد و نهمین جشن تولدت مصادف است با هزار و صد و ششمین سال غیبتت. غیبتی که در پاسخ به علی‎بن مهزیار که وقتی گفت به دنبال آن امامی هستم که از ما پنهان است، فرمودی: امام خود را پنهان نکرده است، این اعمال شماست که باعث غیبت ما شده است. 


 
امام خمینی یک حقیقت همیشه زنده است
ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قانون گرایی ، قانون گریزی ، انقلابی نما ، مناسبتی

امام خمینی یک حقیقت همیشه زنده است

14 خرداد مصادف است با سالروز رحلت امام راحل عظیم‎الشأن(ره). ما این فرصت را غنیمت شمرده ضمن آرزوی علوّ درجات برای روح آن عزیز سفرکرده، با توجه به اینکه مهم‎ترین عامل بروز و نمود بسیاری از معضلات و مشکلات جاری کشور را ناشی از عدم التزام به قانون و نهادینه شدن رفتارهای غیرقانونی در بین مردم و بسیاری از مسئولان جامعه می‎دانیم، از بین مبانی و اندیشه‎های ناب آن احیاگر اسلام ناب در عصر حاضر، گلچینی از سخنان آن حضرت را در موضوع قانون جهت تذکر و بهره‎مندی تقدیم می‎نماییم.


 
اشکی که خون دل درو پنهان است
ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱٢ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: قلی‎ها ، ازگل ، خیانت مسئولان ، مدیران شهرداری

اشکی که خون دل درو پنهان است

انتشار مطلب اخیر با عنوان "محاقِ تغافل در برابر ویژه‎خواریِ پروژه ازگل" بازخوردهای متفاوت و متناقضی در بین بینندگان وبلاگ داشته است. از تعریف و تمجید وبلاگ بابت انتشار شفّاف این مطلب و اسامی ذیل آن، تا تقبیح و سرزنش وبلاگ و توهین و هتاکی به نویسنده. به نظر برخورد منطقی با مطلب مذکور به دور از مبالغه، اغراق، بی‎انصافی و غرض‎ورزی با نویسنده یا افراد لیست مذکور، به منظور آسیب‎شناسی فرایند مزبور و احتراز از تکرار چنین اقدام مغایر قانون، اخلاق و مبانی دینی و انقلابی، مناسب‎ترین و معقول‎ترین شیوه است.


 
میلاد امام حسین(ع) مبارک باد.
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱٠ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، شیعه راستین ، مدعی دین ، امام حسین

 

ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه، خصوصاً سالروز میلاد سراسر نور آزاده‎ترین مخلوق هستی، امام حسین(ع) خدمت شما بینندگان محترم وبلاگ، فرصت را غنیمت شمرده جهت تبرک و تیمّن احادیثی از آن امام همام بیان می‏گردد. خداوند به ما توفیق عمل به این روایات و رهروی واقعی ائمه هدی(ع) عنایت فرماید. 


 
محاقِ تغافل در برابر ویژه‎خواریِ پروژه ازگل
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ٩ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: خیانت مسئولان ، مدیران شهرداری ، قلی‎ها ، ازگل

محاقِ تغافل در برابر ویژه‎خواریِ پروژه ازگل

چند ماه قبل طی یادداشتی با عنوان "پروه ازگل، منتهاالیه ویژه‎‏خواری از بیت‎‏المال" واقعیات تکان‎دهنده‎ای از نحوه توزیع و تخصیص غیرقانونی اموال عمومی و بیت‎المال به عده‎ای نورچشمی و یا ویژه‎خوار به شرح لیست ذیل بیان کردیم. در آن مطلب بیان کردیم که ایشان با این امانتی که از بیت‎‏المال در اختیارشان قرار گرفت، همانند غنائمِ  به‎دست آمده از نبرد، یا به مانند میراث گران‎‏بهایی که از اجدادشان به ارث رسیده برخورد نمودند و از باب رعایت طبقات ارثِ قانون مدنی، طبقه به طبقه به تقسیم آن پرداختند. به این صورت که با واگذاری این واحدها به بستگان و اقوام درجه 1 و درجه 2 و ... نوبت به دوستان و مقرّبان درگهِشان رسید. در انتهای آن مطلب نیز آرزو کردیم که با این تخلفات و جرائم  آشکار برخورد شده و حقوق بیت‏‎المال از این افراد. مسترد گردد.

متأسفانه پس از گذشت مدت طولانی از آن واقعه تلخ و غیرقانونی، ظاهراً هیچ اقدامی جهت برخورد با متخلفان، ابطال فرایند غیرقانونی فوق و استرداد حقوق بیت‎المال صورت نپذیرفته است. حال آنکه افکار عمومی پس از تغییرات 


 
حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت3 . شرایط‎کار
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ٢ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: کار و تأمین اجتماعی

شرایط‎کار

حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت3

مقدمه

همانگونه که در قسمت قبلی بیان شد بخش اعظم مقررات قانون‎کار و از جمله شرایط‎کار، جزء قواعد امری است. در علم حقوق قاعده امری در برابر قاعده تکمیلی به کار برده می‎شود و این تقسیم متأثر از میزان اجبار ناشی از قانون برای مخاطبین و مشمولین قانون است. در واقع در قوانین و مقررات امری، مبانی و اصولِ وضع شده در قانون به علت ارتباط با نظم عمومی از چنان اهمیتی برخوردار است که توافق و تراضی بر خلاف آن تحت هیچ شرایطی مجاز نبوده و فاقد اثر است.

شرایط‎کار

مهم‎ترین و بیش‎ترین آثار و توابع قرارداد‎کار موضوع عنوانی به نام "شرایط‎کار" است. حق‎السعی یا حقوق و مزایا (اعم از نقدی و غیرنقدی)، مدت یا ساعات‎کاری که کارگر نیروی‎کار خود را در اختیار کارفرما قرار می‎دهد، نحوه  و نوع حضور کارگر در محل‎کار، تعطیلات و مرخصی‎ها، محل‎کار و موقعیت جغرافیایی آن، شرح وظایف و مسئولیت محوله و مصادیق متعدد دیگر در مباحث حقوق‎کار به‎ اطلاق در ذیل عنوان شرایط‎کار قرار می‎گیرند و تابع ضوابط و مقررات آن می‎باشند.


 
سوم خرداد، سالروز آزادی خرمشهر گرامی باد.
ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز ٢ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، فرهنگ و هنر ، شیعه راستین ، انقلابی نما

 

سوم خرداد، روز مقاومت، ایثار و پیروزی؛ سالروز آزادی خرمشهر، یادآور تاریخی‎ترین و ماندگارترین روز دفاع مقدس گرامی باد. روزی که ماندگاری خود را مدیون و مرهون ایثار و رشادت عزیزانی است که با گذشتن از منیّت، حبّ‎ ذات، قدرت‎طلبی و دنیاطلبی برای همیشه در تاریخ این مرز و بوم ماندگار شدند. بزرگ‎مردانی که خود را برای دین و انقلاب هزینه نمودند و با پشتِ پا زدن به مقام و منصب، به ما آموختند که باید برای دین و نظام هزینه کنیم و از جان و مال و آبروی خود بگذریم، نه آنکه دین و نظام را برای خود هزینه کنیم و برای رسیدن به مال و جاه و قدرت ...