بصیر

تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته باشند. سید مرتضی آوینی(ره)

دعوی زهد از برای عز و جاه...؛ مخالفان اِعمال حق و اجرای عدالت. بخش اول.
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: انقلابی نما ، طبقه‎بندی مشاغل ، قلی‎ها ، نظارت و بازرسی

"دعوی زهد از برای عزّ و جاه"

مخالفان اِعمال حق و اجرای عدالت. بخش اول

سرانجام؛ به‎ظاهر پس از دوسال‎ونیم انتظارِ دردناک، حاکمیت بی‎عدالتی، بی‎نظمی، ‎قانون‎گریزی، فساد و ویژه‎خواری، رانت و تبعیض، حیف و میل بیت‎المال و ... در دی‎ماه گذشته خاتمه یافت. انتظارِ دردناک از آن جهت که روزشمار این دوسال‎ونیم با آثار و توابع مدیریت تیم حاکم، جز اندوه و محنت برای دلسوزان دین، ارزش‎ها و نظام اسلامی از سویی؛ و رنج و غصّه برای کارکنان متروی تهران به دلیل مدیریت افرادی بی‎لیاقت، بی‎تجربه و فاقد تخصّص که نتیجه‎ای جز ورشکستگی، اضمحلال و ویرانی برای شرکت کارآمد، پویا و نمونه بهره‎برداری در بر نداشته است.


 
حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت2: قرارداد کار
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: کار و تأمین اجتماعی


قرارداد کار

حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت 2

بخش قابل توجهی از تصمیمات و متأثر از آن بروز بسیاری از اختلافات فی‎مابین کارفرمایان و کارگران ناشی از عدم اشراف طرفین بر قوانین و مقررات و حدود وظایف و اختیارات خویش است. در واقع وجود فضای تعامل، آرامش و اطمینان متقابل در محیط کار مستلزم احترام به قانون و رعایت حقوق متقابل از سوی طرفین، جهت نیل به اهداف هر سازمانی است.

مهم‎ترین و اساسی‎ترین عامل تعیین‎کننده در شناخت حقوق متقابل طرفین حقوق‎کار و فصل‎الخطاب و رافع اختلافات و منازعات، قرارداد کار است. ما در این قسمت به اختصار قرارداد کار و انواع آن را بیان خواهیم کرد.


 
مقررات کار. حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت اول
ساعت ٧:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مناسبتی ، کار و تأمین اجتماعی

 مقرّرات کار

حقوق متقابل کارگر و کارفرما، قسمت اول

ضمن عرض تبریک فرا رسیدنِ یازدهم اردیبهشت‎ماه، روز جهانی کارگر خدمت همه کارگران عزیز ایران اسلامی، برآنیم به عنوان عضو کوچکی از جامعه کارگری و در جایگاه همکارِ همه‎ی عزیزان کارگر، از باب تعهد و تکلیف و در عمل به کلام نورانی حضرت علی(ع) که فرمودند "زکاه العلم، نشره"، با عنایت به اندک بضاعت و دانشی که در علم حقوق، خصوصاً حوزه قوانین و مقررات کار داریم آن را در اختیار همه عزیزان کارگر قرار داده تا انشاالله به حقوق و تکالیف خود بیشتر آشنا شویم؛ خصوصاً آنکه در بین مجموعه کارفرمایان، وجود دارند اندک کارفرمایانی که با بهره‎مندی از قدرت و موقعیت خود و در مقابل ناآشنایی کارگران به حقوق  قانونی خویش؛ موجبات تضییع حقوق این مجموعه عزیز و زحمت‎کش را فراهم می‎آورند.

روز کارگر امسال مصادف است با اول رجب و سالروز میلاد معطّر پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر(ع). این همزمانی را به فال نیک گرفته جهت تبرک و تیمّن داستان معروف مواجهه آن حضرت با محمد بن منکدر را در باب کار و کارگر جهت بهره‎مندی تقدیم شما عزیزان می‎کنیم.